Koʻhna Samarqand shahri 10-13-iyun kunlari Xalqaro avtomobil federatsiyasi (FIA) ning navbatdan tashqari Bosh Assambleyasiga mezbonlik qiladi. Maʼlumot uchun, FIA – Xalqaro avtomobil federatsiyasi 1904-yil tashkil topgan boʻlib, kartingdan tortib, Formula-1 bolidlarigacha boʻlgan avtopoygalarni oʻtkazishga masʼul tashkilot hisoblanadi.
Markaziy Osiyo mintaqasida ilk bor oʻtkazilayotgan Konferensiya doirasida FIA tashkil etilganining 120-yilligi ham keng nishonlanadi. Qolaversa, ushbu nufuzli tadbirda ishtirok etish uchun 147 mamlakatdan 500 nafardan ortiq martabali mehmonlar, milliy federatsiyalar rahbariyati va dunyoning taniqli poygachilari mamlakatimizga tashrif buyurishadi. Xususan, tadbirning eng nufuzli mehmoni hisoblangan FIA Prezidenti Muhammad Ahmad ben Sulayem Samarqandga yetib keldi. Martabali mehmonni viloyat hokimi Erkin Turdimov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, MOQ hamda Oʻzbekiston avtosport va karting milliy federatsiyasi rahbariyati qarshi olishdi.
Boʻlajak tadbir doirasida FIA rahbari tashabbusi bilan tashkilot jamgʻarmasi, shuningdek, dunyodagi taniqli kolleksionerlar koʻmagida eng ajoyib superkarlar toʻplamini oʻz ichiga olgan noyob avtokoʻrgazma tashkil etiladi. Dasturga muvofiq, joriy yilning 13-iyun kuniga qadar sohada erishilgan yutuqlar bilan tajriba almashish maqsadida turli seminarlar, koʻrgazma va davra suhbatlari, musobaqalar oʻtkaziladi. Konferensiyaning soʻnggi kunida FIA ning navbatdan tashqari Bosh Assambleyasi oʻtkazilishi rejalashtirilgan. Tadbirning asosiy tashkilotchisi Oʻzbekiston avtosport va karting milliy federatsiyasi hisoblanadi.
Bir soʻz bilan aytganda, Konferensiya mamlakatimizda avtosportni yanada rivojlantirish, uning istiqbolini yangi bosqichga olib chiqish uchun muhim platforma boʻlishi kutilmoqda.

The extraordinary General Assembly of the Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) will take place in Samarkand from June 10 to 13. Founded in 1904, FIA is the governing body for world autosport and a federation of leading mobility organizations, ranging from karting to Formula 1.
This event, the first of its kind in Central Asia, will also celebrate the 120th anniversary of the FIA.
Over 500 high-profile guests from 147 countries, including national federation leaders and famous racers, will attend. Specifically, FIA President Mr. Mohammed Ben Sulayem has arrived in Samarkand. The honorary guest was welcomed by the regional governor Mr. Erkin Turdimov, Vice President of the Olympic Council of Asia, Mr. Otabek Umarov, and the leadership of the National Olympic Committee of Uzbekistan and the National Autosport and Karting Federation of Uzbekistan.
The highlight of the event will be a unique car exhibition featuring supercars from around the world, which was initiated by the Head of FIA with the support of organisation’s fund and private automobile collectors. The program includes various seminars, exhibitions, and competitions aimed at sharing industry achievements. The General Assembly's main session is scheduled for the final day, organized by National Autosport and Karting Federation of Uzbekistan
This Assembly is expected to be a crucial platform for advancing motorsport in Uzbekistan and elevating its future prospects.