Badiiy gimnastika boʻyicha guruh mashqida sportchilarimiz ketma-ket uchinchi bor yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritishdi. Jamoa murosasiz bahslarda Yaponiya va Qozogʻiston kabi mazkur yoʻnalishdagi kuchli raqobatchilarini ortda qoldirib, Parij-2024 litsenziyasini naqd qildi. Bugun ushbu yoʻnalishda yurtimiz sharafini himoya qiladigan 5 nafar sportchimiz haqida hikoya qilamiz.
Atalyans Evelina Vartanovna 2007-yil 1-iyul kuni Toshkent shahrida tugʻilgan. Osiyo chempionatlarida 4 tadan oltin va kumush, Jahon kubogi bosqichlarida 1 ta kumush medalni qoʻlga kiritgan. Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida jamoaviy dasturda oltin medal sohibiga aylangan.
Ibragimova Shahzoda Alisher qizi 2002-yil 24-noyabrda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Nukus shahrida dunyoga kelgan. Qitʼa chempionatlarida 6 ta oltin va 5 ta kumush, Jahon kubogi bosqichlarida 3 ta oltin va 5 ta kumush, Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida 1 ta oltin va 3 ta kumush medalga sazovor boʻlgan.
Isʼhoqzoda Mumtozabonu Mirafzal qizi 2005-yil 31-dekabr kuni Toshkent shahrida tavallud topgan. Osiyo chempionatlarida 6 ta oltin va 4 ta kumush, Jahon kubogi bosqichlarida 1 ta oltin, 3 ta kumush va 1 ta bronza, Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida 1 ta oltin va 3 ta kumush medal bilan taqdirlangan.
Mamedova Amaliya Parvizovna 2008-yil 29-avgust kuni Samarqand shahrida tugʻilgan. Osiyo chempionatlarida 4 tadan oltin va kumush, Jahon kubogida 1 ta kumush medalni qoʻlga kiritgan.
Sodiqova Irodaxon Ilhom qizi 2007-yil 5-sentyabrda Toshkent shahrida dunyoga kelgan. Osiyo chempionatlarida 3 ta oltin, 5 ta kumush va 1 ta bronza, Jahon kubogi bosqichlarida 1 tadan kumush va bronza medallariga egalik qilgan.
Jamoa tarkibida Amaliya Mamedova 2023-yilda, qolgan barcha gimnastikachilar 2022-yildan terma jamoa tarkibiga jalb qilingan. Hozirda sportchilarimiz Raʼno Muhammedova, Luiza Ganiyeva, Tatyana Sergayeva qoʻli ostida 4 yillikning eng nufuzli musobaqasiga hozirlik koʻrishmoqda.
Qizlarimiz joriy yilning may oyida Toshkentda oʻtgan litsenzion Osiyo chempionatida oltin medalni qoʻlga kiritib, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasi sohibiga aylanishdi.

Париж-2024: Грации Узбекистана, которые выступят на Олимпийских играх в групповой программе
Узбекские грации в третий раз подряд удостоились лицензии на летние Олимпийские игры в групповой программе. В этом Олимпийском цикле нашим девушкам удалось обойти таких сильных команд, как Япония и Казахстан, которые являлись основными конкурентами, и завоевать путёвку на главные спортивные соревнования в Париже. Сегодня мы расскажем вам об этих девушках, которые будут выступать на Олимпиаде от имени Узбекистана.
Атальянц Эвелина Вартановна родилась 1 июля 2007 года в Ташкенте. На чемпионатах Азии завоевала 4 золота и 4 серебра. Также, на этапах Кубка мира удостоилась серебряной награды. На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 в командной программе заняла первое место.
Ибрагимова Шахзода Алишеровна родилась 24 ноября 2002 года в Нукусе. На континентальных первенствах завоевала 6 золотых и 5 серебряных медалей, а также, на этапах Кубка мира удостоилась 3 золотых и 5 серебряных наград. Помимо этого, на её счету имеется 1 золото и 3 серебра Игр Исламской Солидарности Конья-2021.
Исхокзода Мумтозабону Мирафзаловна родилась 31 декабря 2005 года в Ташкенте. На чемпионатах Азии ей удалось завоевать 6 золотых и 4 серебряных медалей. На этапах Кубка мира гимнастка выиграла 1 золотую, 3 серебряные и 1 бронзовую награду. Также, на Играх Исламской Солидарности Конья-2021 добавила в копилку делегации 1 золото и 3 серебра.
Мамедова Амалия Парвизовна родилась 29 августа 2008 года в Самарканде. На её счету имеется 4 золотые и 4 серебряные медали чемпионатов Азии, а также, 1 серебряная награда этапов Кубка мира.
Содикова Иродахон Ильхамовна родилась 5 сентября 2007 года в Ташкенте. На чемпионатах Азии гимнастке удалось завоевать 3 золота, 5 серебра и 1 бронзу. Помимо этого, она является серебряным и бронзовым призёром этапов Кубка мира.
Амалия Мамедова является представительницей сборной с 2023 года, остальные же девушки с 2022 года. В настоящее время все представительницы команды готовятся к Париж-2024 под руководством Раъно Мухаммедовой, Луизы Ганиевой и Татьяны Сергаевой.
На лицензионном чемпионате Азии в мае месяце в Ташкенте, спортсменки завоевали золотую медаль и тем самым обеспечили себе лицензию на летние Олимпийские игры Париж-2024.