Poytaxtimizda oʻtgan WADA ning xalqaro yigʻilishi yakunlari sarhisob qilindi
Toshkentda Butunjahon antidoping agentligi (WADA)ning Osiyo va Okeaniya mamlakatlari sport vazirliklarining 19-hukumatlararo yigʻilishi oʻz ishini yakunladi. Bugun Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida ikki kunlik xalqaro yigʻilish yakunlariga bagʻishlangan brifing boʻlib oʻtdi. Unda WADA Prezidenti Vitold Banka hamda Oʻzbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov spiker sifatida ishtirok etishdi.
Dastavval, Vitold Banka mamlakatimiz masʼuliyatli tadbirni yuqori saviyada oʻtkaza olgani, delegatlar oʻz faoliyatini olib borishi uchun barcha sharoitlar yaratib berilganini alohida taʼkidladi. Qolaversa, yigʻilish xulosalari, chiqarilgan asosiy qarorlarning mohiyati borasida maʼlumot berdi. Shuningdek, WADA ning oʻrganishlari boʻyicha Oʻzbekiston Milliy antidoping agentligining yuqori baho olgani mamlakatimizda mazkur soha katta oʻsishga erishayotganini bildirdi.
Oʻz navbatida, Oybek Kasimov professional sportdagi yutuqlarni oshirishda antidoping sohasining oʻrni, mazkur yoʻnalishdagi ishlarni izchil yoʻlga qoʻyish orqali soʻnggi yangiliklardan xabardor boʻlish muhimligini taʼkidladi. MOQ Bosh kotibi, ayniqsa, yoʻnalishni kuchaytirish orqali sportchilarimizning sohadagi bilimlarini oshirish asosiy maqsad ekaniga alohida urgʻu berdi.
Tadbir yakunida Sport vaziri Adham Ikramov brifingga qoʻshilib, ikki kunlik yigʻilish boʻyicha oʻz xulosalarini bildirdi. Shuningdek, bugun davlatimiz rahbari qabulida boʻlib, sohadagi yangi rejalarni muhokama qilgani, bunda antidoping yoʻnalishining ham muhim oʻrni borligini bildirdi.
Brifing davomida OAV vakillari oʻzlarini qiziqtirgan boshqa yoʻnalishdagi savollariga ham atroflicha javob olishdi. Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyiga tashrif davomida Vitold Banka oʻzbek sportining shonli tarixi, atletlarimizning Olimpiya oʻyinlaridagi natijalari bilan yaqindan tanishdi.

В столице подведены итоги престижного совещания WADA
В Ташкенте завершило свою работу 19-е межправительственное совещание Министерств спорта стран Азии и Океании Всемирного антидопингового агентства (WADA). Сегодня в музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялся брифинг, посвящённый итогам двухдневного международного заседания. В мероприятии в качестве спикеров выступили президент WADA Витольд Банька и Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов.
Вначале Витольд Банька особо подчеркнул, что наша страна смогла провести ответственное мероприятие на высоком уровне, были созданы все условия для того, чтобы делегаты могли качественно вести свою деятельность. Кроме того, дал информацию о выводах совещания, о принятых основных решениях. Он также отметил, что в нашей стране наблюдается значительный рост сферы, так как по результатам исследований WADA Национальное антидопинговое агентство Узбекистана получило самую высокую оценку Международной организации.
В свою очередь, Ойбек Касимов подчеркнул роль антидопинговой сферы в повышении достижений в профессиональном спорте, необходимость быть в курсе последних событий, последовательно выстраивая работу в этом направлении. Генеральный секретарь НОК особо подчеркнул, что главной целью является повышение знаний наших спортсменов в этой области за счёт усиления направления.
В завершение мероприятия Министр спорта Адхам Икрамов присоединился к брифингу и поделился своими выводами по итогам двухдневного совещания. Он также отметил, что сегодня побывал на приёме Главы государства и обсуждал новые планы в этой области, в которых антидопинговая отрасль также играет ключевую роль.
В ходе брифинга представители СМИ получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы. В ходе визита Витольд Банька в музей Олимпийской и Паралимпийской славы ознакомился со славной историей узбекского спорта, результатами отечественных атлетов на Олимпийских играх.