19-hukumatlararo yigʻilishning ilk kuni muvaffaqiyatli oʻtdi
Maʼlum qilganimizdek, shu kunlarda Toshkentda Butunjahon antidoping agentligi (WADA)ning Osiyo va Okeaniya mamlakatlari sport vazirliklarining 19-hukumatlararo yigʻilishi oʻtkazilmoqda. Bugun dastlabki kun dasturidan oʻrin olgan tadbirlar yakunlandi.
Yigʻilishni Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov olib bordi. Vazir oʻz nutqida mamlakatimiz sport sohasida erishayotgan yutuqlar, bunda halol sport tamoyiliga qaratilayotgan eʼtibor haqida toʻxtalib oʻtdi. Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departamenti rahbari Odil Abduraxmanov ham soʻz olib, Muhtaram Yurtboshimiz tomonidan sohada olib borilayotgan islohotlar, yangi rejalar xususida toʻxtaldi va diyorimizda ilk bor tashkil etilayotgan ushbu nufuzli tadbir ishtirokchilariga omad tiladi. Oʻz navbatida, WADA Prezidenti Vitold Banka ham Oʻzbekiston ushbu tadbirga yuqori saviyada tayyorgarlik koʻrgani, yurtimizdagi milliy antidoping agentligi xalqaro tashkilotning faol aʼzolaridan biriga aylanib borayotganini taʼkidladi.
Shundan soʻng kun tartibiga muvofiq spikerlar sohadagi dolzarb mavzular, erishilgan yutuqlar, yoʻl qoʻyilayotgan kamchiliklar xususida taqdimot namoyish etishdi. Ular orasida Oʻzbekiston Milliy antidoping agentligi direktori Abdushukur Sadikov tashkilot faoliyati, xalqaro toifadagi doping ofitserlari yetishib chiqayotgani, xususan, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ilk bor oʻzbekistonlik mutaxassisning ushbu sohada faoliyat olib borishi xususida gapirib oʻtdi.

Успешно завершился первый день 19-межправительственного совещания
Как нами сообщалось, в эти дни в Ташкенте проходит 19-е межправительственное совещание Министерств спорта стран Азии и Океании Всемирного антидопингового агентства (WADA). К настоящему времени завершились мероприятия, включенные в программу первого дня.
Совещание проводил Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов. В своём выступлении он отметил, что наша страна достигла немало успехов придерживаясь принципа чистого спорта. Далее выступил Руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов и выразил, что нашим Уважаемым Президентом проводятся новые реформы с целью развития спорта, а также, реализуются новые планы. В завершении своей речи О.Абдурахманов пожелал удачи делегатам важного мероприятия, который впервые проводится в Ташкенте. В свою очередь, президент WADA Витольд Банька подчеркнул, что Узбекистан организовал столь престижное мероприятие на высоком уровне и что Национальное антидопинговое агентство страны является одним из активных членов международной организации.
После этого, в соответствии с повесткой дня, спикеры выступили с презентацией об актуальных темах отрасли, достижениях и недостатках. В частности директор Национального антидопингового агентства Узбекистана Абдушукур Садиков поделился информацией о деятельности организации, появлении международных допинг-офицеров и о том, что впервые специалист из Узбекистана будет работать в этом направлении на летних Олимпийских играх Париж-2024.