Kasaba uyushmalari federatsiyasi Tokio-2020 litsenziatlarini qo‘llab-quvvatlamoqda
O‘zbekiston Respublikasi Kasaba uyushmalari federatsiyasi yurtimizda Olimpiya harakati va sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlab kelayotgan tashkilotlardan hisoblanadi. Terma jamoalarimizning yetakchi sportchilari orasida ushbu federatsiya aʼzolarini ham uchratish mumkin. Bugun tashkilot Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan sportchilari va jahon arenalarida ulkan yutuqqa erishgan boshqa atletlarini qutladi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, Kasaba uyushmalari federatsiyasi raisi Qudratilla Rafikov, Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisi Rustam Shoabdurahmonov, sport faxriylari, keng jamoatchilik vakillari va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida so‘z olgan mutasaddi rahbarlar Prezident va hukumatimiz tomonidan sportni rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor xususida to‘xtalib o‘tishdi.
“Hozirgi paytda sportchilarimizga qaratilayotgan eʼtibor har qachongidan ham yuqori. Atletlarimiz har qadamda Prezidentimizning g‘amxo‘rligini his qilishmoqda. Hukumatimiz tomonidan berilayotgan bunday eʼtibor va motivatsiya Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida o‘z mevasini berishiga ishonamiz”, – dedi O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov.
Tadbirda Qudratilla Rafikov atletlarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga, ularning mashg‘ulot olib borishlari uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga tayyor ekanini bildirib o‘tdi. Shuningdek, Kasaba uyushmalari federatsiyasi Tokio-2020 Olimpiadasida chempion bo‘lgan atletlariga o‘z hisobidan uy sovg‘a qilinishini, sovrindorlar esa mashina bilan mukofotlanishini taʼkidladi. Shubhasiz, bunday motivatsiya sportchilarimizni yangi g‘alabalar sari undaydi.
Tadbirda Kasaba uyushmalari tarkibida bo‘lgan Tokio-2020 litsenziatlari, jumladan, og‘ir atletikachilar Akbar Jo‘rayev, Muattar Nabiyeva va Kumushxon Fayzullayeva, yengil atletikachi Suhrob Xo‘jayev, akademik eshkak eshuvchi Sobir Safaraliyev Kasaba uyushmalari federatsiyasi tomonidan 10 million so‘mdan, ularning murabbiylari esa 5 million so‘mdan pul mukofoti bilan taqdirlanishdi. O‘z navbatida, yirik xalqaro musobaqalarda g‘olib va sovrindorlar qatoridan joy olgan Muhammadqodir Toshtemirovga ham munosib eʼtibor ko‘rsatildi.
O‘z navbatida, atletlarimiz muhtaram Prezidentimiz va hukumatimizning bunday eʼtiboridan xursand ekanliklarini bildirib, kelajakda Yangi O‘zbekiston uchun yangi g‘alabalar taqdim qilishga vaʼda berishdi.

Федерация профсоюзов Узбекистана поддерживает лицензиатов Токио-2020
Федерация профсоюзов Узбекистана — одна из организаций, поддерживающих Олимпийское движение и здоровый образ жизни в нашей стране. Среди ведущих спортсменов наших национальных сборных можно встретить членов этой федерации. Сегодня организация поздравила спортсменов, которые завоевали путёвки на Олимпийские игры Токио-2020, и других атлетов, которые входят в состав федерации и добившихся успехов на мировых аренах.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель федерации профсоюзов Кудратилла Рафиков, председатель Национального Олимпийского комитета Рустам Шаабдурахманов, ветераны спорта, представители общественности и СМИ.
Выступая в начале мероприятия, официальные лица отметили, что нашим Уважаемым Президентом и правительством страны, уделяетя особое внимание развитию спортивной сферы.
«В настоящее время нашим спортсменам уделяется должное внимание, они везде и всюду чувствуют заботу Президента. Мы верим, что такое внимание и мотивация, проявленные нашим правительством, принесут свои плоды на Олимпийских играх в Токио», — сказал председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов.
Во время мероприятия Кудратилла Рафиков заявил, что готов всячески поддерживать наших спортсменов и создавать все необходимые условия для их тренировок. Федерация профсоюзов также сообщила, что спортсменам, которые входят в состав Профсоюзов и ставшими чемпионами Олимпиады Токио-2020, за счёт организации будут подарены квартиры, а призёрам Игр — автомобили. Несомненно, такая мотивация станет мощным толчком для наших атлетов в достижении новых побед.
Во время мероприятия лицензиаты Токио-2020, которые входят в состав Профсоюзов, в том числе тяжелоатлеты Акбар Джураев, Муаттар Набиева и Кумушхон Файзуллаева, легкоатлет Сухроб Хужаев и представитель сборной по академической гребле Собир Сафаралиев, были награждены денежными призами в размере 10 млн. сум, а их тренеры получили по 5 млн. сум. В свою очередь, должное внимание было уделено и Мухаммадкадиру Тоштемирову, одному из победителей и призёров крупных международных соревнований.
В свою очередь, наши спортсмены выразили, что очень рады такому вниманию, которое оказывается со стороны нашего Уважаемого Президента и правительства, пообещав завоевать новые победы для Нового Узбекистана.