Parij-2024 litsenziatlari: Osiyo oʻyinlari gʻolibi Anna Prakaten
Fransiya poytaxtida yurtimiz sharafini himoya qiladigan yana bir atletimiz bilan tanishamiz. Akademik eshkak eshish boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Anna Prakaten bugun eʼtiborimiz markazida.
Prakaten Anna Vitalyevna 1992-yil 6-sentyabr kuni Minsk shahrida (Belarus) tavallud topgan. Avvalgi terma jamoasi safida Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlarida kumush medalni qoʻlga kiritgan. 2023-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Vyacheslav Didrix. Yakkalik dasturiga ixtisoslashgan Prakaten 2023-yil Serbiyada oʻtgan jahon chempionatida yurtimiz sharafini himoya qilgan. Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida qitʼamizda tengsiz ekanini namoyish etib, oltin medalga sazovor boʻldi.
Prakaten aprel oyida Janubiy Koreyada oʻtgan qitʼaviy litsenzion turniridagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasiga ega chiqqan.

Лицензиаты Париж-2024: Победительница Азиатских игр - Анна Пракатень
Продолжаем вас знакомить с представителями сборной Узбекистана, которые выступят на главных спортивных соревнованиях четырёхлетия во Франции. Сегодня мы поделимся интересными сведениями о спортсменке национальной сборной по академической гребле - Анне Пракатень.
Пракатень Анна Витальевна родилась 6 сентября 1992 года в Минске (Беларусь). В составе предыдущей сборной, Пракатень завоевала серебряную медаль Олимпиады Токио-2020. С 2023 года является представительницей сборной Узбекистана по академической гребле. Тренер - Вячеслав Дидрих. Пракатень выступает в одиночной программе, на чемпионате мира 2023 года в Сербии защищала честь Узбекистана. На Азиатских играх Ханчжоу-2022 продемонстрировала своё мастерство и завоевала награду высшей пробы.
На лицензионном турнире в апреле месяце в Южной Корее Анна Пракатень выступила успешно и удостоилась путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024.