O‘zbekistonda ilk bor o‘tadigan triatlon bo‘yicha Jahon kubogiga bag‘ishlangan matbuot anjumani tashkil etildi
18-19-may kunlari ro‘yi zamin sayqali Samarqand triatlon va para-triatlon bo‘yicha Jahon kubogiga mezbonlik qiladi. Bugun ko‘hna shaharda yurtimizda ilk bor o‘tkaziladigan bunday nufuzli musobaqaga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov, Xalqaro triatlon ittifoqi mutasaddilari, O‘zbekiston triatlon federatsiyasi rahbariyati, musobaqada ishtirok etadigan taniqli atletlar va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Adham Ikramov Prezidentimizning sportga qaratayotgan katta eʼtibor va g‘amxo‘rligi bilan so‘nggi yillarda barcha yo‘nalishlar qatori triatlon ham ulkan o‘sishga erishayotgani, terma jamoa uchun barcha sharoitlar yaratib berilayotgani, yurtimizda yirik musobaqalarni o‘tkazish orqali ushbu sport ommaviyligi oshirilayotgani haqida to‘xtaldi. O‘z navbatida, xalqaro mutaxassislar O‘zbekiston triatlon federatsiyasi bir necha yil avval tashkil topganiga qaramasdan juda katta o‘sishga erishganini alohida taʼkidlashdi.
Ekspertlar mamlakatimizning so‘nggi yillarda Osiyo kubogi va boshqa turli musobaqalarni yuqori saviyada o‘tkazgani Jahon kubogidek masʼuliyatli start O‘zbekistonga ishonib topshirilganiga asos bo‘lganini bildirishdi. Shuningdek, trassa qadimiy obidalarga yaqin hududda tashkil etilgani xorijlik mehmonlarning yana-da katta qiziqishiga sabab bo‘ldi. Anjuman davomida OAV vakillari o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollarga atroflicha javob olishdi.
Musobaqada jahon elitasidagi 100 nafar kuchli atlet ishtirok etadi. Ular orasida Olimpiya o‘yinlari va jahon chempionatining g‘olib va sovrindorlarini uchratish mumkin. Dasturga ko‘ra, bahslar Olimpiya masofasida o‘tib, sportchilar 1.5 km suzish, 40 km velopoyga va 10 km yugurish bo‘yicha raqobatlashadilar.

Жемчужина Востока впервые примет Кубок мира по триатлону
18-19 мая в Самарканде пройдёт Кубок мира по триатлону и пара-триатлону. Сегодня в древнем городе состоялась пресс-конференция, посвящённая первому престижному турниру по этому виду спорта.
В мероприятии приняли участие Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, официальные лица Международного союза триатлона, руководство Федерации триатлона страны, известные спортсмены и сотрудники СМИ.
Адхам Икрамов отметил, что благодаря огромному вниманию Главы нашего Государства спорту за последние годы все направления, в частности триатлон, развивается и достигает новых высот, создаются все необходимые условия для национальной команды, повышается популярность данной дисциплины среди населения. В свою очередь, международные эксперты особо подчеркнули значительный рост Федерации триатлона Узбекистана, несмотря на то, что она была создана относительно недавно.
Специалисты отметили, что доверие на проведение ответственного турнира, такого как Кубок мира нашей страной - результат организации Кубка Азии и других международных соревнований у нас на высоком уровне. Кроме того, ещё больший интерес со стороны зарубежных гостей вызвал тот факт, что трасса была проложена в непосредственной близости от исторических достопримечательностей. В ходе конференции представители СМИ получили подробные ответы на многие интересующие их вопросы.
Отметим, что в соревнованиях примут участие 100 сильнейших атлетов мира. Среди них можно встретить победителей и призёров Олимпийских игр и чемпионатов мира. По программе состязания пройдут на олимпийской дистанции, спортсмены будут соревноваться в плавании на 1.5 км, велогонке на 40 км и беге на 10 км.