Parij-2024 litsenziatlari: Bo‘zsuvdan Parij kanallari sari suzayotgan Nilufar Zokirova
Toshkent shahridagi Bo‘zsuv kanalida katta sportga qadam qo‘ygan Nilufar Zokirova faoliyatida ikkinchi bor Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Parij-2024 Olimpiadasida Zokirova nafaqat o‘zi, balki terma jamoadagi boshqa kanoechilarimiz uchun ham munosib ishtirok etishga harakat qiladi. Boisi faqat u ushbu yo‘nalishda 4 yillikning eng nufuzli musobaqasiga yo‘llanma olgan yagona sportchimiz bo‘ldi.
Zokirova Nilufar Obidjon qizi 1997-yil 15-iyun kuni Toshkent shahrida tavallud topgan. 2014-yildan kanoeda eshkak eshish bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi aʼzosi. Hozirda Vyacheslav Sergeyev qo‘l ostida shug‘ullanmoqda . Kanoeda eshkak eshish bo‘yicha yakkalik va juftlik bahslarida yurtimiz sharafini himoya qiladi. Ilgari taniqli sportchilarimizdan biri Dilnoza Rahmatova bilan U18 va U23 yoshlar toifasida bir necha bor jahon chempioni va sovrindori bo‘lgan. 2018-yil Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida Zokirova / Rahmatova tandemi kumush medalni qo‘lga kiritdi. Ushbu juftlik Tokio-2020 yozgi Olimpiya o‘yinlarida ham yurtimiz sharafini himoya qilgan. Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlarida esa qahramonimiz Shohsanam Sherzodova bilan bronza medaliga ega chiqqan.
Zokirova aprel oyida Yaponiyada o‘tgan Osiyo litsenzion turniridagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali kanoeda eshish bo‘yicha yakkalik dasturida Parij-2024 yo‘llanmasiga sazovor bo‘lgan.

Лицензиаты Париж-2024: Нилуфар Зокирова, которая примет участие во второй Олимпиаде
Сегодня мы вам расскажем о Нилуфар Зокировой, которая начинала свою спортивную карьеру на канале Бозсув. Следует отметить, что Олимпиада в Париже является второй по счёту для нашей каноистки и узбекских каноистов только Нилуфар Зокирова удостоилась права участия на главных спортивных соревнованиях четырёхлетия.
Зокирова Нилуфар Обиджоновна родилась 15 июня 1997 года в Ташкенте. С 2014 года является представительницей национальной сборной по гребле на байдарках и каноэ. В настоящее время занимается под руководством Вячеслава Сергеева. Выступает в одиночном и парном программах. Раньше Зокирова в тандеме со знаменитой каноисткой Дилнозой Рахматовой несколько раз в категориях U18 и U23 поднимались на высшую ступень пьедестала чемпионатов мира, удостаивались призовых мест. В 2018 году на Азиатских играх в Индонезии Зокирова / Рахматова завоевали серебряную медаль. Следует отметить, что именно этот тандем принимал участие на летних Олимпийских играх Токио-2020. На Азиаде Ханчжоу-2022 Нилуфар Зокирова вместе с Шохсанам Шерзодовой заняли 3 место.
Благодаря успешному участию на лицензионном турнире, который прошёл в апреле месяце в Японии, Зокирова удостоилась путёвки Париж-2024 по гребле на каноэ в одиночной программе.