Parij-2024 litsenziatlari: Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlari sovrindori Bekzod Abdurahmonov
Erkin kurash ustasi Bekzod Abdurahmonov uchun Parij-2024 uchinchi Olimpiada boʻladi. Hamyurtimiz oʻzining tezkor harakatlari, yuqori texnikasi evaziga gʻoliblik uchun asosiy daʼvogarlardan sanalib kelgan. Shubhasiz, u Fransiya poytaxtida ham koʻplab muxlislarning eʼtibor markazida boʻladi.
Abdurahmonov Bekzod Maxamadjonovich 1990-yil 15-mart kuni Toshkent shahrida tugʻilgan. 2014-yildan erkin kurash boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Muzaffar Abdurahmonov. Qahramonimiz 2 karra Osiyo oʻyinlari gʻolibi, koʻp karra Osiyo chempioni va jahon chempionatlari sovrindori hisoblanadi. Ahamiyatlisi, ushbu sportchimiz Incheon (2014) va Jakartada (2018) oʻtgan Osiyo oʻyinlarida delegatsiyamizning ilk oltin medallariga mualliflik qilgan. Shuningdek, uning hisobida 2017-yilgi Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo oʻyinlarining oltin va Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarining bronza medallari ham bor. Rio-2016 yozgi Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisi. Tokio-2020 Olimpiadasida -74 kg vazn toifasida bronza medalini qoʻlga kiritgan. Koʻrsatgan natijalari uchun davlatimiz tomonidan “Shuhrat” medali va “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Abdurahmonov joriy yilning aprel oyida Qirgʻizistonda oʻtgan Osiyo litsenzion turniridagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali -74 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritgan.

Лицензиаты Париж-2024: Призёр летних Олимпийских игр Токио-2020 - Бекзод Абдурахмонов
Для представителя вольной борьбы Бекзода Абдурахмонова Париж-2024 станет 3 Олимпиадой в его карьере. Наш соотечественник всегда являлся одним из главных претендентов на призовые места благодаря своему мастерству и своеобразной технике. Несомненно, он на предстоящих стартах во Франции также выступит достойно и будет в центре внимания многих болельщиков.
Абдурахмонов Бекзод Махамаджонович родился 15 марта 1990 года в Ташкенте. С 2014 года представитель сборной Узбекистана. Тренер - Музаффар Абдурахмонов. Борец является двукратным победителем Азиатских игр, многократным чемпионом Азии и призёром чемпионатов мира. Примечательно, что именно Бекзод Абдурахмонов на Азиатских играх Инчеон-2014 и Джакарта-2018 стал автором первых золотых медалей делегации Узбекистана. Также, на его счету есть золотая медаль Азиатских игр в закрытых помещениях и по боевым искусствам 2017 года в Ашхабаде и бронза летних Азиатских игр Ханчжоу-2022. Участник Олимпиады Рио-2016. Бронзовый призёр летних Олимпийских игр Токио-2020 в весовой категории -74 кг. За свои заслуги награждён медалью "Шухрат" и почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
На лицензионном турнире Азии в апреле нынешнего года в Кыргызстане Бекзод Абдурахмонов выступил успешно и удостоился лицензии на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -74 кг.