H2H: Bobonov – Sherazadishvili
Budapeshtda o‘tkazilayotgan dzyudo bo‘yicha jahon chempionatining bugungi kun dasturida hamyurtimiz Davlat Bobonov final bahsida ishtirok etadi. -90 kg vazn toifasida kechadigan ushbu bahs haqida qiziqarli faktlarni eʼtiboringizga havola qilamiz:
O‘zaro to‘qnashuvlar
Shu paytgacha dzyudochilar ikki bor to‘qnash kelishgan. Afsuski, har ikkisida ham ispaniyalik sportchining qo‘li baland kelgan. Ularning ilk to‘qnashuvi 2020-yil Parij “Katta dubulg‘a” musobaqasiga to‘g‘ri keladi. 3-bosqich bellashuvida Bobonov vazari bahosi bilan oldinda borayotgan edi. Biroq asosiy vaqt yakunlanishiga 3 soniya qolganida hamyurtimiz uchinchi shidoni oladi va g‘alaba Sherazadishviliga o‘tib ketadi. Ikkinchi to‘qnashuv esa dzyudo restartiga, hozirda JCH o‘tayotgan ushbu arenadagi yana bir “Katta dubulg‘a” musobaqasiga to‘g‘ri keladi. Chorak final doirasidan o‘rin olgan bu to‘qnashuvda Nikoloz qo‘shimcha daqiqada qo‘lga kiritgan vazari bahosi bilan ustun keladi.
Raqib haqida
Nikoloz Sherazadishvili 1996-yil Gruziyada tug‘ilgan. 10 yoshida oilasi Madridga ko‘chib o‘tadi. 2014-yildan Ispaniya terma jamoasi sharafini himoya qiladi. 190 sm bo‘yga ega bu polvon 2018-yil Boku shahrida o‘tgan jahon chempionatida g‘alaba qozongan. -90 kg vaznda jahon va Olimpiada reytingi yetakchisi. Sherazadishvili Ispaniya sporti tarixida ilk bor jahon chempioni bo‘lgan dzyudochi hisoblanadi.
Jahon chempionatining finalida turibmiz. Bu yerga kuchsiz raqib kelmaydi, albatta. Nikoloz qanchalar nomdor bo‘lmasin, biz Davlat Bobonovga ishonamiz va avvalgi mag‘lubiyatlar uchun munosib revansh olishiga umid qilamiz. Olg‘a, Yangi O‘zbekiston!

H2H: Бобонов — Шеразадишвили
В рамках вечерней программы чемпионата мира по дзюдо в Будапеште пройдёт схватка между Давлатом Бобоновым и Николозом Шеразадишвили в весовой категории -90 кг. Представляем вашему вниманию интересные факты об этом финальном поединке:
До настоящего времени дзюдоисты сталкивались дважды. К сожалению, в обеих схватках побеждал представитель Испании. В первый раз они вышли на татами друг против друга в турнире «Большого Шлема» 2020 года в Париже. В этой схватке Бобонов был впереди за счёт вазари, однако за 3 секунды до окончания основного времени наш дзюдоист получил третье шидо и победу одерживает Шеразадишвили. Второй их поединок прошёл во время рестартового соревнования — «Большо Шлема», на этой арене, где сейчас проходит чемпионат мира. На этот раз дзюдоисты провели схватку в рамках четвертьфинала и снова Николоз стал победителем за счёт вазари, которого он получил в дополнительное время.
О сопернике
Николоз Шеразадишвили родился в 1996 году в Грузии. В 10 лет вместе со своей семьёй переехал жить в Мадрид. С 2014 года защищает честь Испании. Рост — 190 см. В первенстве мира 2018 года в Баку — Николоз стал победителем. Возглавляет мировой и Олимпийский рейтинг в весовой категории -90 кг. Он вошёл в историю спорта Испании как первый чемпион мира по дзюдо.
Мы сейчас ожидаем финал первенства мира. Разумеется, до этого этапа сможет дойти только сильнейший дзюдоист. Несмотря на популярность Шеразадишвили, мы надеемся, что на этот раз Бобонов возьмёт достойный реванш и победит.