Taekvondochilarimiz toʻliq tarkib bilan Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olishdi
Taekvondo WT boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi masʼuliyatli davr - Parij-2024 Olimpiadasi siklining kvalifikatsion bosqichini katta muvaffaqiyat bilan tugatmoqda. Jamoa oldiga qoʻyilgan birinchi vazifa maksimal darajada bajarildi. Hamyurtlarimiz 100 foizlik natija koʻrsatib, Fransiya poytaxti mezbonlik qiladigan Olimpiadaga 4 ta litsenziyani qoʻlga kiritishdi.
Avvalgi Olimpiada sikllarida koʻpi bilan 1 nafar taekvondochimiz reyting orqali 4-yillikning eng nufuzli musobaqasiga yoʻl olgan boʻlsa, bu gal ilk bor 2 nafar hamyurtimiz kuchli beshlikdan joy olishga muvaffaq boʻldi. Shuningdek, yana bir nechta sportchilarimiz litsenzion hududga juda yaqin kelishdi. Olimpiada reytingining yakuni natijalar avvalgidan ancha oʻsganini koʻrsatmoqda. Shuningdek, ketma-ket ikki jahon chempionati 4 ta medal bilan yakunlangani ham Parij-2024 siklida Oʻzbekiston terma jamoasi nafaqat Osiyo, balki dunyo taekvondosida kuchlilar qatorida eʼtirof etilishini ifodalaydi.
Ulugʻbek Rashitov (-68 kg) va Svetlana Osipova (+67 kg) 2023-yil yakunida eʼlon qilingan reytingga koʻra, Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisiga aylanishdi. Shu bois Oʻzbekiston terma jamoasi Xitoyda oʻtayotgan qitʼaviy litsenzion turnirga 1+1 shaklida, yaʼni 1 nafardan erkak va ayol sportchilarni roʻyxatdan oʻtkazishi mumkin edi. Tanlab olingan sportchilar Jasur Jaysunov (-80 kg) va Ozoda Sobirjonova (-67 kg) bildirilgan ishonchni oqlashdi. Bugun ular berilgan imkoniyatdan unumli foydalanib, jamoamiz yoʻllanmalari sonini 4 taga yetkazishdi.
Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ham taekvondochilarimiz toʻliq tarkibda ishtirok etishgan edi. Ushbu natija bu gal ham takrorlanib, Oʻzbekiston taekvondo bahslarida Fransiyaga toʻliq tarkib bilan yoʻl oladigan kam sonli delegatsiyalardan biriga aylandi. Darvoqe, taekvondochilarimiz Parij-2024 Olimpiadasi dasturiga koʻrgazmali yoʻnalish sifatida kiritilgan aralash jamoaviy bahslarda ham qatnashadigan dunyodagi 4 jamoadan biri hisoblanadi.
Demak, Parij-2024 XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlarida yurtimiz sharafini himoya qiladigan taekvondochilarimiz roʻyxati quyidagicha:

Таэквондисты Узбекистана полным составом удостоились лицензий на Олимпийские игры Париж-2024
Представители сборной Узбекистана по таэквондо WT завершают успешно квалификационный период цикла Олимпийских игр Париж-2024. Перед спортсменами была поставлена важная задача - завоевать максимальное количество лицензий на Игры в Париже. Отрадно отметить, что эту миссию таэквондисты выполнили на все сто процентов и на Олимпийские игры Париж-2024 завоевали 4 лицензии.
В предыдущих Олимпийских циклах лицензиатом по итогам рейтинговых баллов становился максимум 1 таэквондист. А на этот раз в первую пятёрку вошли сразу двое наших представителя. Помимо этого, ещё несколько отечественных спортсменов подошли близко к лицензионной зоне. Итоги Олимпийского рейтинга свидетельствуют, что результаты узбекских атлетов намного улучшились. Также тот факт, что два чемпионата мира подряд завершились с 4 медалями, означает, что в цикле Париж-2024 сборная Узбекистана будет признана одной из сильнейших не только в Азии, но и в мировом таэквондо.
В конце 2023 года через Олимпийский рейтинг наши таэквондисты Улугбек Рашитов (-68 кг) и Светлана Осипова (+67 кг) стали обладателями путёвок Париж-2024. Учитывая регламент лицензионного соревнования в Китае, сборная Узбекистана имела право зарегистрировать два спортсмена (1 мужчина и 1 женщина), которые выступят в турнире. В этом старте от имени Узбекистана участвовали Джасур Джайсунов (-80 кг) и Озода Собиржонова (-67 кг), которые оправдали оказанное им доверие. Максимально использовав все свои возможности, они смогли добавить в актив нашей сборной ещё две лицензии.
Наши таэквондисты полным составом принимали участие на летних Олимпийских играх Токио-2020. Этот успех удалось повторить и на этот раз. Особо отметим, что Узбекистан стал одной из немногих делегаций, которая отправится во Францию в полном составе на соревнования по таэквондо. Напомним, что отечественная сборная по таэквондо — одна из 4-х команд мира, которые примут участие в командном-микст направлении на Париж-2024. Данная программа включена в качестве показательного выступления.
И так, список отечественных спортсменов, которые будут защищать честь Узбекистана на XXXIII летних Олимпийских играх Париж-2024: