Oʻzbekiston Xalqaro fijital sport federatsiyasi bilan memorandum imzolagan birinchi davlat boʻldi
Qozon shahrida boʻlib turgan Oʻzbekiston delegatsiyasi vakillari xizmat safari davomida qator muzokaralar olib borib, oʻzaro aloqalarni mustahkamlash yoʻlida muhim kelishuvlarga erishishdi. Jumladan, Oʻzbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va Oʻzbekiston fijital sport federatsiyasi raisi Oleg Pekos boshchiligidagi mutasaddilar Rossiya Federatsiyasi hukumat rahbarining oʻrinbosari Dmitriy Chernishenko hamda Xalqaro fijital sport federatsiyasi prezidenti Rene Fazel bilan uchrashuv oʻtkazishdi.
Dmitriy Chernishenko Rossiyadan soʻng ikkinchi boʻlib Oʻzbekistonda milliy fijital sport federatsiyasining tashkil etilganini alohida taʼkidladi. Oʻz navbatida, Rene Fazel Xalqaro federatsiyaning rejalari va yangi loyihalari xususida maʼlumot berdi.
Shuningdek, Oleg Pekos Oʻzbekiston tomoni sport olamidagi bunday yangi tashabbusni qoʻllab-quvvatlashdan mamnun ekani, bir oy ichida federatsiyada ahil jamoa tuzilib, ishlar jadal boshlab yuborilgani haqida gapirdi. Oybek Kasimov yurtimizda sport infratuzilmasining kuchayib borayotganini poytaxtimizda qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasi misolida soʻzlab berdi.
Shundan soʻng Xalqaro va Oʻzbekiston fijital sport federatsiyalari oʻrtasida oʻzaro hamkorlik memorandumi imzolandi. Qayd etish joiz, Oʻzbekiston Xalqaro fijital sport federatsiyasi bilan hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolagan birinchi davlat boʻldi.

23 Февраля 2024 2212
Представители делегации Узбекистана в рамках своего рабочего визита в Казань, провели ряд переговоров и достигли важных договорённостей по укреплению взаимоотношений. Сегодня официальные лица во главе с Генеральным секретарём НОК Узбекистана Ойбеком Касимовым, руководителем Федерации фиджитал спорта Узбекистана Олегом Пекосем провели встречу с заместителем председателя правительства Российской Федерации Дмитрием Чернышенко и президентом Международной федерации фиджитал спорта Рене Фазелем.
Дмитрий Николаевич особо подчеркнул создание в Узбекистане второй после России Национальной федерации фиджитал спорта. В свою очередь, Рене Фазель дал информацию о планах на перспективу и новых проектах зарубежной Организации.
Также Олег Андреевич рассказал о том, что узбекская сторона рада поддержать такую новую инициативу в мире спорта, что в течение месяца в Федерации создана сплочённая команда и работа идёт полным ходом. Ойбек Омилович рассказал об укреплении спортивной инфраструктуры нашей страны на примере строящегося в столице Олимпийского городка.
После этого был подписан меморандум о взаимном сотрудничестве между Зарубежной организацией и Федерацией фиджитал спорта Узбекистана. Стоит отметить, что наша страна стала первым государством, подписавшим соглашение о сотрудничестве с Международной федерацией фиджитал спорта.