Osiyoning eng kuchli og‘ir atletikachilari Toshkentda jam bo‘lishdi
Ertaga poytaximizda og‘ir atetika bo‘yicha Osiyo chempionati start oladi. Qitʼamizning 34 mamlakatidan 239 nafar sportchi ishtirok etadigan mazkur musobaqa oldidan matbuot anjumani tashkil etildi. Tadbir bevosita bellashuvlarga mezbonlik qiladigan “Yunusobod sport majmuasi”ning o‘zida o‘tkazildi.
Anjumanda Osiyo og‘ir atletika federatsiyasi vitse-prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirining o‘rinbosari, mamlakat og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, Osiyo og‘ir atletika federatsiyasi Bosh kotibi Muhammad Al Xarbi va OAV vakillari qatnashishdi.
Tadbirda musobaqaning ahamiyati, jamoalarning tayyorgarligi haqida batafsil maʼlumot berildi. Uning Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga qimmatli reyting ochkolarini taqdim etishi chempionatga bo‘lgan qiziqishni yana-da oshirgan. Shahrullo Sharipovich hozirda bor eʼtibor maksimal darajada Olimpiya o‘yinlari litsenziyalarini qo‘lga kiritishga qaratilgani, bu borada davlatimiz tomonidan barcha sharoitlar yaratib berilayotganini qo‘shimcha qildi.
Eslatib o‘tamiz, musobaqaga O‘zbekiston erkaklar terma jamoasi Ozarbayjonning Boku shahrida tayyorgarlik ko‘rgan bo‘lsa, qizlarimiz so‘nggi mashg‘ulotlarni Chirchiqda davom ettirishmoqda.

В столице собрались сильнейшие тяжелоатлеты континента
Завтра в Ташкенте стартует чемпионат Азии по тяжёлой атлетике. В преддверии соревнований, в которых примут участие 239 спортсменов из 34 стран континента, была организована пресс-конференция. Мероприятие состоялось в самом спортивном комплексе "Юнусабад", где будут проходить состязания.
На конференции присутствовали вице-президент Азиатской федерации тяжёлой атлетики, заместитель Министра спорта Республики Узбекистан, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Азиатской федерации тяжёлой атлетики Мухаммад Аль Харби и представители СМИ.
В ходе данного мероприятия была отмечена важность турнира, а также обсуждена подготовка команд. Стоит отметить, что на предстоящем домашнем чемпионате Азии будут разыграны не только медали, но и ценные рейтинговые очки на пути к Олимпийским играм Париж-2024. Безусловно, этот факт ещё больше повысил интерес, как участников так и специалистов к соревнованиям. Шахрулло Шарипович подчеркнул, что в настоящее время основное внимание уделяется завоеванию как можно большего количества лицензий на главные старты четырёхлетия, в связи с этим со стороны государства создаются все необходимые условия.
Напомним, что мужская сборная Узбекистана готовилась к континентальному первенству в Баку (Азербайджан), а наши соотечественницы заключительный этап тренировок проводят в Чирчике (Ташкентская область).