Bugun 21-yanvar, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi tashkil etilganiga roppa-rosa 32 yil to‘ldi. MOQ ortda qolgan davr mobaynida mamlakatimizda olimpizmning pok va ezgu qadriyatlarini, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish yo‘lida faoliyat olib bormoqda.
O‘zbekiston MOQ 1993-yil Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining 101-Sessiyasida rasman tan olingach, mamlakatimiz delegatsiyasi 7 ta yozgi va 8 ta qishki Olimpiya o‘yinlarida qatnashdi. Ayni damda Qo‘mitamizning butun e’tibori davlatimizning bevosita qo‘llab-quvvatlashi bilan sportchilarimizni joriy yil Fransiyaning Parij shahrida o‘tadigan XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlariga puxta tayyorlash va ularning munosib ishtiroklarini ta’minlashga qaratilgan.
MOQ bugungi sana munosabati bilan yurtimizdagi Olimpiya harakatining barcha ishtirokchilari, sport federatsiya va assosiatsiyalarini, atletlarimiz va ularning murabbiylarini, sog‘lom turmush tarzi tarafdorlarini samimiy qutlaydi.

НОК отмечает 32-летие!
Ровно 32 года назад, 21 января 1992 года был создан Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. За прошедший период времени НОК вёл свою деятельность в области продвижения чистых и благородных идей олимпизма и популяризации здорового образа жизни в нашей стране.
После официального признания НОК Узбекистана на 101-й сессии Международного Олимпийского комитета в 1993 году, делегация Узбекистана приняла участие в 7 летних и 8 зимних Олимпийских играх. В настоящий момент все внимание нашего Комитета, при непосредственной поддержке нашего государства, сосредоточено на тщательной подготовке узбекских спортсменов к XXXIII летним Олимпийским играм, которые пройдут в этом году в столице Франции - Париже, и обеспечению их достойного участия.
НОК поздравляет всех участников Олимпийского движения, представителей спортивных федераций и ассоциаций, атлетов и их тренеров, а также, всех сторонников здорового образа жизни нашей страны с сегодняшней знаменательной датой.