Yurtimizda ilk bor bog‘cha yoshidagi bolalar o‘rtasida velopoyga tashkil etildi
O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi tashabbusi bilan Maktabgacha taʼlim vazirligi hamda Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan mazkur velopoygada 65 nafar o‘g‘il-qiz o‘zaro bellashdi.
Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati va O‘zbekiston Velosiped sporti federatsiyasi raisi Tanzila Norboyeva so‘zga chiqib, mamlakatimizda yosh avlod taʼlim-tarbiyasi hamda sog‘lom, yetuk insonlar bo‘lib yetishishi uchun munosib shart-sharoitlar yaratib berilayotganini taʼkidladi. Aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini tag‘rib qilishda, farzandlarimizni bolaligidanoq sportga oshno qilib ulg‘aytirishda bu kabi tadbirlar muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Darqahiqat, ekologiya, bolalar va yoshlarni sportga jalb qilish, aholi o‘rtasida sportni ommalashtirish – Hukumatimizning diqqat markazidagi masalalardandir.
Mazkur vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida Turizm va sport vazirligi, Maktabgacha taʼlim vazirligi hamda YEXHTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda maktabgacha taʼlim muassasalari tarbiyalanuvchilari sport bilan shug‘ullanishi uchun ularni zamonaviy begovellar (bolalar uchun pedalsiz velosipedlar) bilan taʼminlash, “O‘zbekistonda birinchi bolalar velomarafoni”ni o‘tkazish bo‘yicha memorandum imzolangan edi. Ushbu bitim doirasida 2021 yildan boshlab respublikamizning barcha hududlaridagi maktabgacha taʼlim muassasalarini bosqichma-bosqich begovellar bilan taʼminlash ko‘zda tutilgan”, – deydi O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi bosh kotibi Kozim O‘rinboyxo‘jayev.
Loyiha doirasida Toshkent shahridagi 13 ta maktabgacha taʼlim muassasasiga dastlabki 400 ta begovel topshirilgan edi. Tadbirda mazkur taʼlim muassasi tarbiyalanuvchilari ham ishtirok etishdi. Yuqorida keltirilgan Memorandumga ko‘ra, endilikda bog‘cha bolalari o‘rtasida ham muntazam bellashuvlar tashkil etiladi.
Maktabgacha taʼlim yoshidagi bolalar o‘rtasida “Kelajakka yashil qadam” shiori ostida o‘tkazilgan mazkur musobaqa ishtirokchilar qalbida uzoq vaqt saqlanib qoladi.
Tadbir so‘ngida bolajonlarga esdalik medallari, sovg‘alar topshirildi hamda ular uchun ko‘ngilochar dasturlar tashkil etildi.

Впервые в нашей стране прошли соревнования по велогонке среди воспитанников детского сада
По инициативе федерацией велосипедного спорта Узбекистана в сотрудничестве с Министерством дошкольного образования и представительством Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Узбекистане была организована велогонка, посвященной Международному дню защиты детей, в котором приняли участие 65 мальчиков и девочек.
Выступая на церемонии открытия, председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель федерации велосипедного спорта Узбекистана Танзила Норбаева отметила, что в стране созданы благоприятные условия для воспитания подрастающего поколения и их здоровья и гармоничного развития. Она отметила, что подобные мероприятия играют важную роль в пропаганде здорового образа жизни среди населения, в воспитании наших детей с любовью к спорту с раннего возраста.
Действительно, экология, привлечение детей и молодежи к спорту, популяризация спорта среди населения — важные вопросы, находящихся в центре внимания нашего правительства.
«С целью выполнения этих задач был подписан меморандум с Министерством туризма и спорта, Министерством дошкольного образования и представительством ОБСЕ в Узбекистане о предоставлении дошкольникам современных беговелов — без педального велосипеда для детей и проведении «Первого детского веломарафона в Узбекистане». Меморандум предусматривает постепенное обеспечение дошкольных учреждений во всех регионах страны беговелами с 2021 года », — сказал Генеральный секретарь Федерации велосипедного спорта Узбекистана Козим Уринбойхужаев.
В рамках проекта первые 400 беговелов были переданы 13 дошкольным учреждениям Ташкента. Сегодня и воспитанники этих дошкольных образовательных учреждений приняли участие в мероприятии. Согласно Меморандуму, теперь будут проводиться регулярные соревнования и среди воспитанников детских садов.
Конкурс, который прошёл под девизом «Зеленый шаг в будущее» среди дошкольников, надолго останется в памяти участников.
В конце мероприятия дети были награждены медалями и подарками, для них были организованы развлекательные программы.