Yurtimizda ilk bor bog‘cha yoshidagi bolalar o‘rtasida velopoyga tashkil etildi
O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi tashabbusi bilan Maktabgacha taʼlim vazirligi hamda Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan mazkur velopoygada 65 nafar o‘g‘il-qiz o‘zaro bellashdi.
Tadbirning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati va O‘zbekiston Velosiped sporti federatsiyasi raisi Tanzila Norboyeva so‘zga chiqib, mamlakatimizda yosh avlod taʼlim-tarbiyasi hamda sog‘lom, yetuk insonlar bo‘lib yetishishi uchun munosib shart-sharoitlar yaratib berilayotganini taʼkidladi. Aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini tag‘rib qilishda, farzandlarimizni bolaligidanoq sportga oshno qilib ulg‘aytirishda bu kabi tadbirlar muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Darqahiqat, ekologiya, bolalar va yoshlarni sportga jalb qilish, aholi o‘rtasida sportni ommalashtirish – Hukumatimizning diqqat markazidagi masalalardandir.
Mazkur vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida Turizm va sport vazirligi, Maktabgacha taʼlim vazirligi hamda YEXHTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda maktabgacha taʼlim muassasalari tarbiyalanuvchilari sport bilan shug‘ullanishi uchun ularni zamonaviy begovellar (bolalar uchun pedalsiz velosipedlar) bilan taʼminlash, “O‘zbekistonda birinchi bolalar velomarafoni”ni o‘tkazish bo‘yicha memorandum imzolangan edi. Ushbu bitim doirasida 2021 yildan boshlab respublikamizning barcha hududlaridagi maktabgacha taʼlim muassasalarini bosqichma-bosqich begovellar bilan taʼminlash ko‘zda tutilgan”, – deydi O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi bosh kotibi Kozim O‘rinboyxo‘jayev.
Loyiha doirasida Toshkent shahridagi 13 ta maktabgacha taʼlim muassasasiga dastlabki 400 ta begovel topshirilgan edi. Tadbirda mazkur taʼlim muassasi tarbiyalanuvchilari ham ishtirok etishdi. Yuqorida keltirilgan Memorandumga ko‘ra, endilikda bog‘cha bolalari o‘rtasida ham muntazam bellashuvlar tashkil etiladi.
Maktabgacha taʼlim yoshidagi bolalar o‘rtasida “Kelajakka yashil qadam” shiori ostida o‘tkazilgan mazkur musobaqa ishtirokchilar qalbida uzoq vaqt saqlanib qoladi.
Tadbir so‘ngida bolajonlarga esdalik medallari, sovg‘alar topshirildi hamda ular uchun ko‘ngilochar dasturlar tashkil etildi.

For the first time in our country, cycling competitions were held among kindergarten students
On the initiative of the Cycling Federation of Uzbekistan, in cooperation with the Ministry of Preschool Education and the representative office of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), a bicycle race was organized in Uzbekistan dedicated to the International Children's Day, in which 65 boys and girls took part.
Speaking at the opening ceremony, Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the Cycling Federation of Uzbekistan Tanzila Norbayeva noted that favorable conditions have been created in the country for the upbringing of the younger generation and their health and harmonious development. She noted that such events play an important role in promoting a healthy lifestyle among the population, in educating our children with a love of sports from an early age.
Indeed, the environment, the involvement of children and young people in sports, the popularization of sports among the population are important issues that are in the focus of our government's attention.
"In order to fulfill these tasks, a memorandum was signed with the Ministry of Tourism and Sports, the Ministry of Preschool Education and the OSCE mission in Uzbekistan on providing preschoolers with modern running bikes — without a pedal bike for children and holding the "First Children's Bike Marathon in Uzbekistan". The memorandum provides for the gradual provision of preschool institutions in all regions of the country with running bikes from 2021, " said Secretary General of the Cycling Federation of Uzbekistan Kozim Urinboykhuzhayev.
As part of the project, the first 400 running bikes were transferred to 13 preschool institutions in Tashkent. Today, the pupils of these preschool educational institutions also took part in the event. According to the Memorandum, regular competitions will now be held among kindergarten students.
The contest, which was held under the motto "Green step into the future" among preschoolers, will remain in the memory of the participants for a long time.
At the end of the event, the children were awarded with medals and gifts, entertainment programs were organized for them.