Ular Tokioga borishadi: Kichik Olimpiadadan kattasi sari odimlayotgan Ulug‘bek Rashitov
“Ular Tokioga borishadi” loyihamiz davom etadi. Bugun eʼtiboringizga yosh va umidli taekvondochilarimizdan biri Ulug‘bek Rashitovning faoliyati haqidagi materialni havola qilamiz.
Ulug‘bek Ismatullayevich Rashitov 2002-yil 23-mart kuni Toshkent shahrida tug‘ilgan. 2008-yildan taekvondo bilan shug‘ullanadi. Birinchi murabbiyi Pavel Xan. Hozir ham ushbu murabbiy qo‘l ostida shug‘ullanadi.
Ulug‘bek 2014-yil kadetlar o‘rtasida mamlakat chempionatida g‘alaba qozondi va ushbu toifada terma jamoa tarkibiga qabul qilindi. 2017-yildan xalqaro maydondagi muvaffaqiyatlari boshlandi.
Taekvondochimiz 2018-yil Tunisda o‘tgan o‘smirlar o‘rtasidagi jahon chempionatida uchinchi o‘rinni egalladi. Bu esa unga Argentinada o‘tgan o‘smirlar Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etish imkonini taqdim qildi. Kichik Olimpiadada Rashitov kumush medalni qo‘lga kiritdi.
2019-yil Iordaniyada o‘tgan o‘smirlar o‘rtasidagi Osiyo chempionati, keyinchalik Xitoy mezbonlik qilgan Butunjahon harbiylar o‘yinlari g‘olibiga aylandi.
Joriy yilning may oyida Iordaniyada o‘tgan litsenzion turnir orqali -68 kg vazn toifasida Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasiga ega bo‘ldi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: серебряный призёр юношеской Олимпиады Улугбек Рашитов, примет участие в Токио-2020
Продолжаем наш проект «Они будут защищать честь страны в Токио». На этот раз мы подготовили материал о молодом и талантливом таэквондисте Улугбеке Рашитове.
Рашитов Улугбек Исматуллаевич родился 23 марта 2002 года в Ташкенте. С 2008 года занимается таэквондо. Первый тренер — Павел Хан. И в настоящее время тренируется под руководством этого специалиста.
В 2014 году в первенстве страны среди кадетов одержал победу и был принят в состав сборной в этой категории. С 2017 года начал достигать успехов на международной арене.
В 2018 году на чемпионате мира среди юниоров в Тунисе таэквондист занял 3 место. Этот результат позволил Рашитову стать участником юношеской Олимпиады в Аргентине. В этих Играх он завоевал серебряную медаль.
В 2019 году на чемпионате Азии среди юниоров, затем, в том же году, на Всемирных военных играх в Китае, Улугбек Рашитов стал победителем.
На лицензионном турнире который состоялся в мае месяце этого года завоевал лицензию на Токийскую Олимпиаду в весовой категории -68 кг.