Ular Tokioga borishadi: Jahon chempionati kashfiyoti Dilshod Ro‘zmetov
O‘zbekiston MOQ matbuot xizmati Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan sportchilarimiz haqida batafsil ma’lumot beruvchi “Ular Tokioga borishadi” loyihasini davom ettiradi. Uning bugungi soni boks bo‘yicha terma jamoamiz vakili Dilshod Ro‘zmetovga ataladi.
Dilshod Yusupbay o‘g‘li Ro‘zmetov 1999 yil 12 mart kuni Xorazmda tug‘ilgan. 2010 yildan boks bilan shug‘ullanishni boshlagan. Dastlabki murabbiyi Ilhom Sa’dullayev. Hozirda Farruh Qilichev qo‘l ostida mashg‘ulotlarni olib boradi.
Asosan chap qo‘lda jang qiladigan bokschimiz 2015 yil o‘smirlar o‘rtasida Osiyo va jahon chempionatlarida kumush medalni qo‘lga kiritgan. 2018 yildan kattalar terma jamoasiga jalb qilindi.
Bokschimizning iste’dodiga ishongan murabbiylar uni 2019 yil Yekaterinburgda kattalar o‘rtasida o‘tgan jahon chempionatiga olib borishdi. Yosh sportchimiz esa o‘ziga bildirilgan ishonchni to‘liq oqladi. Kattalar o‘rtasida nufuzli musobaqalarda debyut qilishiga qaramay Ro‘zmetov finalgacha yetib bordi va yakunda kumush medal bilan taqdirlandi. Kecha BAAda o‘tgan Osiyo chempionatida esa -81 kg vazn toifasida chempionlikni tantana qildi.
Ro‘zmetov Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining maxsus komissiyasi tomonidan e’lon qilingan reyting yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanmani qo‘lga kiritgan.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": opening of the World Championship — Dilshod Ruzmetov
The press service of the NOC of Uzbekistan continues to present to your attention interesting information about athletes who have won licenses for the Tokyo 2020 Olympic Games. Today, within the framework of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo", we will tell about the representative of the Uzbek national boxing team — Dilshod Ruzmetov.
Dilshod Yusupbaevich Ruzmetov was born on March 12, 1999 in Khorezm. Since 2010, he started boxing. The first coach is Ilkhom Sadullayev. Currently, he trains under the guidance of Farrukh Kilichev.
The boxer is left-handed. In 2015, at the Asian and World Junior Championships, he became a silver medalist. In 2018, he was accepted into the National Team of Uzbekistan.
Ruzmetov's mentors, highly appreciating his capabilities, included him in the list of participants of the 2019 World Championship in Yekaterinburg among adults. The young athlete fully justified the trust, winning a silver medal. Yesterday, at the Asian Championship in the UAE in the weight category -81 kg, he became the champion of the continent.
According to the results of the rating published by the special commission of the International Olympic Committee, Ruzmetov was awarded a license for the Tokyo Olympics.