29 Oktyabr 2023 3370
22-28-oktyabr kunlari Xitoyning Xanchjou shahri IV Para Osiyo o’yinlariga mezbonlik qildi. Unda ishtirok etgan O’zbekiston delegatsiyasi bugun Vatanimizga qaytib keldi. Qahramonlarimiz Islom Karimov nomidagi Toshkent Xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi. Marosimda O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departament rahbari Odil Abdurahmanov, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Milliy Olimpiya va Paralimpiya qo’mitalarining rahbariyati, keng sport jamoatchiligi ishtirok etdi.
Tadbirda Odil Qalandarovich Xitoy maydonlarida yurtimiz sharafini mardonavor himoya qilib kelgan para-atletlarimizga o’zining tabrigini yo’lladi. Xususan, O.Abdurahmanov bu natijalar Prezidentimiz tomonidan Paralimpiya harakatini rivojlantirishga qaratilayotgan ulkan e’tibor va g’amxo’rlikning samarasi ekanini ta’kidladi. O’z navbatida, so’zga chiqqan sportchi va murabbiylarimiz davlatimiz tomonidan yaratib berilgan sharoitlar uchun minnatdorchilik bildirib, kelajakda bundanda ulkan yutuqlarni qo’lga kiritishga va’da berishdi.
Marosim davomida Yozuvchilar uyushmasi mutasaddilari, xalqimiz ardog’idagi shoirlar ham para-sportchilarimizga o’z tabriklarini yo’llashdi. Shundan so’ng delegatsiya a’zolari ajratilgan maxsus avtobuslarda shahrimizning diqqatga sazovor joylari bo’ylab aylanib, Paralimpiya qo’mitasi tomon yo’l olishdi.
Eslatib o’tamiz, O’zbekiston delegatsiyasi ortda qolgan Para Osiyo o’yinlarida 25 ta oltin, 24 ta kumush va 30 bronza, jami 79 ta medal qo’lga kiritib, medallar soni bo’yicha o’z tarixidagi eng yaxshi natijani yangiladi.

29 Октября 2023 3378
Делегация Узбекистана, принимавшая участие в IV Пара Азиатских играх, проходивших с 22 по 28 октября в Ханчжоу (Китай), вернулась на Родину. Героев, достойно выступивших на международной арене, торжественно встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. В церемонии приняли участие руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, руководство Министерства молодёжной политики и спорта, Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов, широкая спортивная общественность.
На мероприятии Одил Каландарович поздравил паралимпийцев, которые успешно выступили на главных континентальных стартах четырёхлетия и особо подчеркнул, что эти результаты являются явным примером огромного внимания и заботы, уделяемых Президентом развитию Паралимпийского движения нашей страны. В свою очередь, выступившие спортсмены и тренеры поблагодарили за благоприятные условия, созданные государством, отметили, что и впредь будут достойно представлять Узбекистан на мировой арене.
Во время церемонии представители Союза писателей - многоуважаемые народом поэты также поздравили паралимпийцев. После этого делегация на выделенных специальных автобусах объехали достопримечательности столицы и направились к Национальному  Паралимпийскому комитету.
Напомним, что делегация Узбекистана обновила лучший в своей истории результат по количеству медалей на Пара Азиатских играх, завоевав в общей сложности 79 медалей (25 золотых, 24 серебряных и 30 бронзовых).