Mahoratli taekvondochimiz Nigora Tursunqulova “Ular Tokioga borishadi” loyihamizning bugungi qahramoni bo‘ladi. Ushbu maqolamizda Tursunqulovaning faoliyatiga oid qiziqarli maʼlumotlarni keltirib o‘tamiz.
Nigora Akmal qizi Tursunqulova 1999-yil 4-aprel kuni Jizzax viloyatida tug‘ilgan. Taekvondo sportiga akasi orqali qiziqib qolgan va hozirda terma jamoamizning yetakchi vakillaridan biri bo‘lib kelmoqda. Birinchi va hozirgi murabbiyi Dmitriy Xvan.
Nigora 2012-yil O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasiga qabul qilindi va shundan beri yoshlar, so‘ngra kattalar terma jamoasida o‘z o‘rniga ega bo‘ldi. Faoliyati davomida qo‘lga kiritgan asosiy yutuqlaridan biri Rio-2016 Olimpiya o‘yinlaridagi ishtiroki deyishimiz mumkin. 17 yoshida Olimpiya o‘yinlariga yo‘l olgan taekvondochimiz Rio-2016 Olimpiadasida delegatsiyamiz tarkibidagi eng yosh sportchi edi. Olimpiadada esa yosh bo‘lishiga qaramay chorak finalgacha yetib keldi.
2017-yil Boku shahrida o‘tgan Islom birdamligi musobaqasida bronza medali sohibi bo‘ldi. 2018 yil esa Osiyo chempionatida oltin, Osiyo o‘yinlarida bronza medalini delegatsiyamiz hisobiga qo‘shib qo‘ydi. 2019-yil Butunjahon harbiylar o‘yinlaridan kumush medal bilan qaytdi.
Sportdan tashqari ijtimoiy va boshqa sohalarda ham faol bo‘lgan taekvondochimiz hukumatimiz tomonidan “Zulfiya” nomidagi davlat mukofoti va “O‘zbekiston belgisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.
2021-yil may oyida Iordaniyaning Amman shahridagi litsenzion musobaqa orqali -67 kg vazn toifasida Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi.

"They will defend the honor of Uzbekistan in Tokyo": 22-year-old Nigora Tursunkulova, who is preparing for the second Olympics
Today's heroine of our project "They will defend the honor of Uzbekistan in Tokyo" is a young and talented representative of the Uzbek national taekwondo team WT Nigora Tursunkulova.
Tursunkulova Nigora Akmalovna was born on April 4, 1999 in Jizzakh. Following her brothers, she started practicing taekwondo and is now one of the leading taekwondo athletes of the national team. The first mentor is Dmitry Khvan, who is still training Tursunkulova.
In 2012, she became a member of the national team of cadets of Uzbekistan, then youth and adult. One of the important achievements in her activity was her participation in the Rio 2016 Olympic Games. At the age of 17, she managed to take part in the Rio Olympics and she was the youngest representative of the delegation of Uzbekistan. In Rio 2016, she was able to reach the quarterfinals.
In 2017, she became a bronze medalist at the Islamic Solidarity Games in Baku. She was awarded gold at the 2018 Asian Championships, and bronze at the Asian Games in Indonesia. In 2019, she won a silver medal at the World Military Games.
In addition to sports, Nigora Tursunkulova actively manifests herself in the social life of the country. She was awarded the state award "Zulfiya" and the badge "Uzbekistan Belgisi".
At the 2021 license competition in Amman (Jordan) Nigora Tursunkulova in the weight category -67 kg won a license for the Tokyo Olympics.