II MDH oʻyinlarining qahramonlari tantanali kutib olindi
Tunda Belarus Respublikasi mezbonlik qilgan II MDH oʻyinlarida yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan Oʻzbekiston delegatsiyasi Vatanimizga qaytib keldi. Muzaffar sportchilarimiz dastlab Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida tantanali kutib olindi. Shundan soʻng delegatsiyaning barcha aʼzolari maxsus ajratilgan avtobuslarda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi tomon yoʻl olishdi. Tadbirning asosiy qismi Qoʻmita maydonida tashkil etildi.
Unda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, mamlakat boks federatsiyasi raisi Achilbay Ramatov, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov va uning oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, katta sport jamoatchiligi, yosh atletlarimizning ota-onalari va OAV xodimlari ishtirok etishdi. Rasmiylar tadbirni ochib berishar ekan, Prezidentimiz boshchiligida olib borilayotgan islohotlar sabab oʻzbek sportida kuchli avlod yetishib chiqayotgani, bugun ular qoʻlga kiritgan muvaffaqiyat mamlakatimiz sportining ertasi ishonchli qoʻllarda ekanidan darak berayotganini taʼkidlashdi.
Oʻz navbatida, yosh sportchilarimiz ham davlatimiz tomonidan ularga yaratib berilayotgan sharoitlar sabab mana shunday muvaffaqiyatlarga erishayotganlari, kelgusida bundanda katta marralarni zabt etish, yurtimiz bayrogʻini yanada yuqoriga koʻtarish uchun bor kuch va gʻayratlarini ishga solishlarini bildirishdi.
Esdatib oʻtamiz, MDH mintaqasidan tashqari yana 13 ta mamlakat vakillari ishtirokida kechgan murosasiz bellashuvlarda Oʻzbekiston delegatsiyasi 28 ta oltin, 25 ta kumush va 53 ta bronza, jami 106 ta medal bilan umumjamoa hisobida Rossiya va Belarus mamlakatlaridan soʻng uchinchi oʻrinni qoʻlga kiritdi. Shuningdek, umumiy va oltin medallar soni boʻyicha MDH oʻyinlarida avvalgi rekord yangilandi.
Mazkur natija yosh sportchilarimizdan kelajakda ham yuqori natijalar kutish mumkinligini koʻrsatdi. Unda ishtirok etgan sportchilarimizning aksariyati “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlarida qatnasha oladigan yosh toifasi vakillari boʻlib, ushbu MDH oʻyinlari ular uchun dastlabki sinov boʻldi.

16 Августа 2023 3099
Сегодня ночью на Родину вернулась делегация Узбекистана, достойно защищавшая честь страны на II играх СНГ, которые принимала Республика Беларусь. Сначала спортсменов торжественно встретили в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. После этого все представители делегации на специально выделенных автобусах направились к Национальному Олимпийскому комитету Узбекистана. Основная часть мероприятия была организована на территории Комитета.
В нём приняли участие заместитель премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Федерации бокса страны Ачилбай Раматов, министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов и его заместитель Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, большая спортивная общественность, родители атлетов и сотрудники СМИ. Открывая мероприятие, официальные лица отметили, что благодаря проводимым под руководством Президента реформам в узбекском спорте растёт достойное поколение, успех, достигнутый ими сегодня, свидетельствует о том, что будущее спорта нашей страны находится в надёжных руках.
В свою очередь, юные спортсмены также отметили, что благодаря условиям, созданным государством, добиваются высоких результатов. И выразили готовность дальше прилагать все усилия для того, чтобы в будущем достигать ещё больших высот.
Напомним, что в бескомпромиссных соревнованиях с участием представителей 13 государств помимо стран СНГ, делегация Узбекистана завоевала 106 медалей (28 золотых, 25 серебряных и 53 бронзовых), заняв третье место в общекомандном зачёте после России и Беларуси. Также был побит предыдущий рекорд игр СНГ по общему количеству завоёванных наград и медалей высшей пробы.
Этот результат показал, что и впредь отечественные юные спортсмены готовы покорять пьедесталы почёта на самых крупных престижных стартах. Большинство атлетов - представители возрастной категории, которые смогут принять участие в юношеских Азиатских играх "Ташкент-2025", нынешние игры СНГ стали для них первым экзаменационным этапом.