IIHF bilan hamkorlik yangi darajaga chiqmoqda
Toshkentda oʻtkazilgan “Osiyolik yosh xokkeychilar uchun oʻquv-mashgʻulot yigʻini” loyihasidan soʻng Xalqaro muz ustida xokkey federatsiyasi (IIHF) va Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi oʻrtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash mavzusiga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda IIHF vitse-prezidenti Ayvaz Omarkanov, MOQ raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Sherzod Tashmatov mavzuga doir istiqbolli rejalarni muhokama qilishdi.
Mazkur uchrashuvda Oʻzbekiston xokkey federatsiyasi Ijrochi direktori Elbek Mahmudov ham ishtirok etdi. Ayvaz Omarkanov 7 kunlik xalqaro yigʻin yuqori saviyada oʻtkazilgani uchun mamlakatimiz hukumati va tashkiliy qoʻmita aʼzolariga minnatdorchilik bildirdi. Xususan, u oʻz nutqi davomida Oʻzbekiston kelgusida nafaqat bu kabi yigʻinlar, balki xalqaro miqyosdagi musobaqalar, turli yosh toifalaridagi qitʼa birinchiliklarini ham aʼlo darajada oʻtkazishi mumkinligini qoʻshimcha qildi.
MOQ mutasaddilari mamlakatimizda nafaqat yozgi, balki qishki sport turlarini ham rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlarga toʻxtalib, poytaxt va turli viloyatlarda buning uchun katta infratuzilma yaratilayotgani haqida gapirib oʻtishdi. Shuningdek, Toshkentning turli yoshdagi Osiyo chempionatlarini oʻtkazish uchun imkoniyati yetarli ekani, bu kabi musobaqalar yurtimizda qishki sport turlari, xususan, xokkeyni yanada keng targʻib qilishga katta yordam berishini taʼkidlashdi.
Suhbat davomida tomonlar tashkilotlar oʻrtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash, kelgusida bu kabi yangi yirik loyihalarni oʻtkazish kabi mavzularda fikr almashishdi.

Сотрудничество с IIHF выходит на новый уровень
После проведенного в Ташкенте проекта “Тренировочные сборы молодых хоккеистов Азии” состоялась встреча на тему дальнейшего укрепления связей между Международной федерацией хоккея на льду (IIHF) и Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана. Вице-президент IIHF Айваз Омарканов, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов обсудили перспективные планы на эту тему.
Также в данной встрече принял участие исполнительный директор Федерации хоккея Узбекистана Элбек Махмудов. Айваз Омарканов поблагодарил Правительство нашей страны и членов Оргкомитета за проведение 7-дневных международных сборов на высоком уровне. В частности, в ходе своего выступления он добавил, что в будущем Узбекистан сможет проводить не только подобные мероприятия, но и соревнования высокого ранга, первенства континента в различных возрастных категориях.
В свою очередь, официальные лица НОК рассказали о развитии не только летних, но и зимних видов спорта в нашей стране, о том, что в столице и различных регионах создаётся для этого большая инфраструктура. Также было отмечено, что Ташкент обладает достаточными возможностями для проведения чемпионатов Азии разных возрастов, что во многом способствует более широкому продвижению зимних видов спорта, в частности хоккея.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по дальнейшему укреплению связей между Организациями, проведению в будущем новых крупных проектов подобного рода.