Bahodir Jalolovning faoliyati bilan yaqindan tanishamiz
“Ular Tokioda yurt shaʼnini himoya qilishadi” loyihamizning bugungi qahramoni boks bo‘yicha terma jamoamiz yulduzi Bahodir Jalolov bo‘ladi.
Bahodir Jalolov 1994-yil 8-iyul kuni Surxondaryo viloyati, Saraosiyo tumanida tavallud topgan. Boks saboqlarini Chirchiq Olimpiya zaxiralari kollejida taniqli murabbiy To‘lqin Qilichevdan o‘rgangan.
2013-yil +91 kg vazn toifasida kattalar o‘rtasida mamlakat birinchiligida g‘alaba qozondi va shu yildan eʼtiboran O‘zbekiston terma jamoasi aʼzosi hisoblanadi.
Jalolov faoliyatidagi ilk yirik musobaqani 2015-yil jahon chempionatida o‘tkazdi. Mazkur turnirda yurtdoshimiz bronza medalini qo‘lga kiritdi.
2016-yil esa Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida o‘tgan yozgi Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etib, chorak finalgacha yetib bordi. Qayd etish, bokschimiz mazkur Olimpiadaning ochilish marosimida terma jamoamizning bayroqdori ham bo‘lgan.
2017-yil Toshkentda, 2019-yil Bangkokda o‘tgan Osiyo chempionatida zafar quchdi.
201- yildan hamyurtimiz professional boksga ham qadam qo‘ydi. “Big Uzbek” laqabi ostida jang qilayotgan bokschimiz shu paytgacha 8 ta jang o‘tkazib, barchasida muddatidan avval g‘alaba qozondi.
2019-yil Rossiyaning Yekaterinburg shahrida o‘tgan jahon chempionati uning faoliyatidagi unutilmas musobaqalardan bo‘ldi. Bunda Bahodir barcha raqiblarini mag‘lubiyatga uchratib, ilk bor jahon chempionligini qo‘lga kiritish barbarida musobaqaning eng yaxshi bokschisi unvoniga erishdi. Musobaqadan so‘ng Prezidentimiz tomonidan “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan taqdirlandi.
2020-yil boshida Iordaniyada o‘tgan litsenzion turnirdagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi. Hozirda terma jamoamiz bilan mazkur musobaqaga qizg‘in tayyorgarlik olib bormoqda.

Let's get acquainted with the activities of Bahodir Zhalolov
The next hero of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo" is the star of the Uzbek national boxing team, Bahodir Zhalolov.
Bahodir Zhalolov was born on July 8, 1994 from Surkhandarya region. He was taught the secrets of boxing by Tulkin Kilichev at the Chirchik Olympic Reserve College.
In 2013, he won the championship of Uzbekistan among adults in the weight category +91 kg and since that year he has been a representative of the national team of Uzbekistan.
His first major competition is the 2015 World Championships, where he was awarded bronze.
At the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro, he reached the quarterfinals. It should be noted that at the opening ceremony of these Games, Bahodir Zhalolov was the flag bearer of the delegation of Uzbekistan.
At the Asian Championships in 2017 and 2019, he became the champion.
Since 2018, he began to perform in professional boxing. He performs under the pseudonym "Big Uzbek" and has held 8 fights so far. It is noteworthy that in all these fights Zhalolov won by knockout.
The 2019 World Cup in Russia was one of the brightest and most memorable competitions in his career. In this world championship, Bahodir managed to win the title of champion, and also, he became the best boxer of the championship. After Yekaterinburg, Zhalolov was awarded the honorary title "Uzbekistan Iftikhori".
Thanks to his successful participation in the licensed tournament, which was held in 2020 in Jordan, he won a ticket to Tokyo 2020. Currently, together with the national team, he is working hard to prepare for the upcoming Olympic Games.