Yevropa o‘yinlarida o‘zbek milliy kurashining taqdimoti o‘tkazildi
Polshaning Krakov va Malopolska shaharlarida o‘tgan 3-Yevropa o‘yinlarida milliy sportimiz kurashning taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirga ko‘hna qitʼaning 50 ga yaqin davlatidan sportchilar tashrif buyurdi. Taqdimot shaklidagi musobaqa Yevropa ochiq chempionati maqomida tashkil etildi.
Xalqaro kurash assotsiatsiyasi, Yevropa kurash konfederatsiyasi hamda O‘zbekiston kurash federatsiyasi, shuningdek, yurtimizning Polshadagi elchixonasi hamkorligida o‘tkazilgan ochiq chempionatda yevropalik nomdor polvonlar ishtirok etdi. Tadbir avvalida kurash bo‘yicha o‘quv-seminar mashg‘ulotlari uyushtirildi. Unda polvonlar va ularning murabbiylariga kurash qoidalari, bellashuvlarni baholash tartibi tushuntirildi.
Bundan tashqari, tadbir davomida matbuot anjumani tashkil etilib, ommaviy axborot vositalariga kurashning dunyodagi rivoji, Olimpiya o‘yinlari dasturidan o‘rin olishi yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar xususida maʼlumot berildi. Mukofot jamg‘armasi 7000 yevrodan iborat musobaqa erkak va ayollar o‘rtasida mutlaq vazn toifasida bo‘lib o‘tdi. Yakunda g‘olib va sovrindorlar quyidagicha ko‘rinish oldi:

В рамках Европейских игр состоялась презентация Национального кураша
На 3-х Европейских играх, проходивших в Кракове и Малопольске (Польша) состоялась презентация узбекского национального вида кураш. Мероприятие посетили спортсмены из около 50 стран. Соревнования в формате презентации были организованы в статусе открытого чемпионата Европы.
В данном турнире, организованном совместно Международной ассоциацией кураша, Европейской конфедерацией кураша и Федерацией кураша Узбекистана, а также посольством Узбекистана в Польше, приняли участие именитые европейские единоборцы. Сначала был организован тренинг-семинар по курашу. В нём спортсменам и их тренерам разъяснялись правила кураша, критерии оценки соревнований.
Кроме того, в ходе мероприятия была организована пресс-конференция, на которой СМИ были проинформированы о развитии данной дисциплины в мире, о работе, проводимой в рамках включения в программу Олимпийских игр. Состязания, призовой фонд которых составил 7000 евро, прошли в абсолютной весовой категории среди мужчин и женщин. Медалисты: