Xalqaro Olimpiya kuni va Yoshlar kuniga bagʻishlab oʻtkazilgan ommaviy yugurish musobaqasi 60 mingdan ziyod yoshlarni qamrab oldi
Maʼlum qilganimizdek, bugun butun Respublikamiz boʻylab 23-iyun – Xalqaro Olimpiya kuni hamda 30-iyun Yoshlar kuniga bagʻishlangan “Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasi oʻtkazildi. Yurtimizning 16 shahrini qamrab olgan ushbu tadbirning Toshkent shahridagi bahslari ham yuqori saviyada tashkil etildi.
Musobaqaning ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xavfsizlik kengashi, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi mutasaddilari ishtirok etishdi. Marosimda soʻz olgan rasmiylar mamlakatimizda yosh avlodning bugungi kunda sport bilan shugʻullanishlari uchun yaratilayotgan sharoitlar, Prezidentimiz tomonidan bu borada olib borilayotgan islohotlar haqida toʻxtalib oʻtishdi. Shuningdek, tadbir davomida Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi Prezidenti Tomas Baxning Olimpiya kuni munosabati bilan yoʻllagan bayram tabrigi ham qoʻyib berildi.
Qayd etish joiz, ushbu musobaqada mamlakatimiz vakillaridan tashqari qoʻshni Qozogʻiston, Tojikiston va Qirgʻizistondan tashrif buyurgan sportchilar, qolaversa, yurtimizda faoliyat olib borayotgan diplomatik korpus vakillari ham ishtirok etishdi. Butun Respublikamiz boʻylab oʻtgan tadbir Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, barcha shahar va viloyat hokimliklari hamkorligida tashkil qilindi. Musobaqaning bosh hamkori “Oʻzbekneftgaz” AJ boʻlib, tadbirning tashkiliy, tadbirning texnik-tayyorgarlik ishlari Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi tomonidan amalga oshirildi.
Raqamlar xususida toʻxtaladigan boʻlsak, ushbu ommaviy yugurish musobaqasida Respublikamiz boʻyicha jami 60 mingdan ziyod ishtirokchi qatnashdi. Ular orasida 17 mingga yaqin talabalar, shuningdek, harbiy oʻquv yurtlarining kursantlari va bitiruvchilaridan iborat Vatan Qalqoni harbiy-vatanparvarlik guruhi ham bor.
Fargʻona, Namangan, Buxoro, Samarqand, Nukus shaharlarida 1 milya (1609 metr) va 3 km, Andijon, Guliston, Nurafshon, Jizzax, Termiz, Navoiy, Qorovulbozor, Qarshi, Urganch va Gʻuzor shaharlarida 3 km masofada bahslar boʻlib oʻtdi. “Humo arena” majmuasining oldidagi maydon mezbonlik qilgan Toshkent shahridagi bahslar esa 1 milya, 3 km va 10 km masofalarda tashkil etildi. Musobaqaning shiori esa Xalqaro Olimpiya kunining 75 yilligi munosabati bilan ilgari surilgan #LetsMove (“Keling, harakatlanamiz”) xeshtegi boʻldi.
Bugun kechki dasturda Toshkent shahridagi “Milliy bogʻ” maskanida poytaxtimizda oʻtgan musobaqaning gʻolib va sovrindorlarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtadi.

International Olympic Day and Youth Day greeted thousands of sports fans
A mass race at a high level was held throughout of Uzbekistan dedicated to the celebrations of Olympic Day and Youth Day on June 25 in 16 cities of the country.
The Opening ceremony was attended by the heads of the Security Council under the President of the Republic of Uzbekistan, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Youth Policy and Sports, the Ministry of Internal Affairs and the National Olympic Committee of Uzbekistan. A speech by the President of the IOC Mr. Thomas Bach was used to congratulate participants and fans on the Olympic Day celebration.
In addition to domestic supporters of a healthy lifestyle, athletes from neighborhood countries such as  Kazakhstan, Tajikistan and Kyrgyzstan, as well as representatives of the Diplomatic corps operating in our country, took part in this event. The Olympic Day was organized in cooperation with the Ministry of Youth Policy and Sports, the National Olympic Committee OF Uzbekistan, the Ministry of Defense, the Ministry of the Interior, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and Mayors of all cities and regions.
More than 60 thousand participants throughout the Republic attended Olympic Day. Among them, youth, athletes, sports fans etc. The general partner of the competition Uzbneftegaz JSC assisted in the organizational and technical matters with Athletics federation of Uzbekistan.
Olympic Day Run was held in Fergana, Namangan, Bukhara, Samarkand and Nukus cities at a distance of 1 mile and 3 km distance was organized in Andijan, Gulistan, Nurafshon, Dzhizak, Termez, Navoi, Karaulbazar, Karshi, Urgench and Guzarantzian. Celebrations in the capital, Tashkent city carried out at distances of 1 mile, 3 km and 10 km. The motto of the event hashtag #letsmove ("let’s move") aimed to encourage youth to participate in sports activities.