Joriy yil o‘zbek boksi maktabiga tamal toshi qo‘ygan insonlardan biri, Rufat Risqiyev kabi ko‘plab taniqli o‘zbek bokschilariga ustozlik qilgan Sidney Jeksonning qizi Paina Kas 90 yoshni qarshi oldi. Qayd etish joiz, P.Kas uzoq yillar shifokor sifatida faoliyat olib borgan. Xususan, amaliy tibbiyotdan tashqari ko‘plab qo‘lyozmalari va ilmiy maqolalari bilan yurtimiz sport tibbiyoti rivojiga hissa qo‘shgan.
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida Paina Sidneyevnani ushbu yubiley yoshi bilan qutlash tadbiri bo‘lib o‘tdi. Unda Bahodir Maxsitov boshchiligidagi sportimiz faxriylari, MOQ raisi maslahatchisi Alisher Karimov hamda Qo‘mita xodimlari ishtirok etishdi. Mutasaddilar tadbir davomida Paina Sidneyevnaning bu boradagi xizmatlarini alohida eʼtirof etib, uning uzoq yillik fidoiy xizmatlari uchun minnatdorchilik izhor qilishdi.
Tadbir yakunida anʼanaga muvofiq, P.Kasga O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining esdalik medali topshirildi.

Памятная медаль НОК вручена 90-летней Паине Сиднеевне
В этом году Паина Кац праздновала свой 90-летний юбилей. Она является дочерью Сиднея Джексона - одного из профессионалов своего дела, заложившего фундамент узбекской школы бокса, воспитавшего многих известных отечественных мастеров кожаной перчатки, таких как Руфат Рискиев. Стоит отметить, что П.Кац долгие годы работала врачом. В частности, она внесла свой вклад в развитие спортивной медицины в нашей стране своими многочисленными рукописями и научными статьями практической медицины.
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось мероприятие, посвящённое юбилею Паины Сиднеевны. В праздничной встрече приняли участие ветераны спорта во главе с Баходиром Махситовым, Советник председателя НОК Алишер Каримов и сотрудники Комитета. Официальные лица в ходе мероприятия особо подчеркнули заслуги Паины Сиднеевны в данной сфере, выразив благодарность за её самоотверженные заслуги.
По традиции в конце мероприятия П.Кац была вручена памятная медаль Национального Олимпийского комитета Узбекистана.