O‘zbekiston Qahramoni Quvondiq Sanoqulovni tabriklaymiz!
Bugun mamlakatimizning nafaqat iqtisodiyot, balki sport sohasida ham rivojlanishida ulkan hissa qo‘shib kelayotgan davlat va jamoat arbobi Quvondiq Sanoqulov tavallud ayyomini nishonlamoqda.
Quvondiq Sanoqulovich Sanoqulov 1957-yil 12-iyun kuni tug‘ilgan. Toshkent politexnika institutini tugatgan yosh metallurg keyinchalik texnika fanlar doktori, O‘zbekiston Qahramoni darajasiga ko‘tarildi. Quvondiq Sanoqulovich Olmaliq va Navoiydagi kon-metallurgiya kombinatlarida rahbar, tuman hokimi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari kabi lavozimlarda faoliyat olib borgan. Hozirda “Navoiy kon-metallurgiya kombinati”ning bosh direktori, Oliy Majlis Senatori sifatida ishlamoqda.
Shuningdek, Quvondiq Sanoqulov uzoq yillardan buyon O‘zbekiston suzish federatsiyasiga ham rahbarlik qilib kelmoqda. U kishining boshqaruvida bugungi kunga kelib suzish, suv polosi, sinxron suzish va suvga sakrash bo‘yicha terma jamoalarimiz har qanday nufuzli musobaqada o‘z oldiga yuqori maqsadlarni qo‘ya oladigan terma jamoalardan biriga aylanib bormoqda. Bunday muvaffaqiyatlarning barchasida Quvondiq Sanoqulovichning xizmatlari beqiyos.
Q.Sanoqulov yurtimiz taraqqiyotiga qo‘shgan hissasi uchun “Do‘stlik” va “Fidokorona xizmatlari uchun” ordenlari, davlatimizning Oliy mukofoti "O‘zbekiston Qahramoni" faxriy unvoni va “Oltin yulduz” medali bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Quvondiq Sanoqulovni bugungi tavallud kuni bilan tabriklab, unga uzoq umr, sihat-salomatlik tilab qoladi.

Поздравляем Героя Узбекистана Кувондика Санокулова!
Сегодня отмечает свой День рождения государственный и общественный деятель Кувондик Санокулов, который вносит огромный вклад в развитие не только экономики страны, но и спортивной сферы.
Санокулов Кувондик Санокулович  родился 12 июня 1957 года. По окончании Ташкентского политехнического института, проделал путь от молодого металлурга до доктора технических наук, Героя Узбекистана. Занимал должность руководителя Навойиского и Алмалыкского горно-металлургических комбинатов, а также, хокима района и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан. В настоящее время работает Генеральным директором «Навоийского горно-металлургического комбината», сенатором Олий Мажлиса.
Также Кувондик Санокулов долгие годы возглавляет Федерацию плавания Узбекистана. Под его руководством Национальные команды по плаванию, водному поло, синхронному плаванию и прыжкам в воду по сей день становятся одной из дружин, которые могут ставить перед собой высокие цели на любом престижном соревновании. Во всех этих успехах бесценна заслуга Кувондика Санокуловича.
За вклад в развитие и процветание страны К.Санокулов награждён орденами "Дустлик" и "Фидокорона хизматлари учун", также Высшей государственной наградой - почётным званием “Герой Узбекистана“ и медалью ”Золотая Звезда”.