Oʻzbek futbolining afsonasi Birodar Abduraimov 80 yoshda!
Shu munosabat bilan, bugun Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasida Birodar Hasanovichning yubileyiga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Odil Abdurahmonov, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi prezidenti Abdusalom Azizov, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va katta futbol jamoatchiligi ishtirok etdi.
Tadbirda Odil Abdurahmonov yaqinda 60 yillik yubileyini nishonlagan Igor Shkvirinni “Doʻstlik”, Birodar Abduraimovni “Mehnat shuhrati” ordeni bilan taqdirlash haqidagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Farmonini oʻqib eshittirdi. Davlat mukofotlarini Abdusalom Azizov oʻz egalariga topshirdi. Uchrashuv davomida soʻz olgan barcha Oʻzbekistonning XX asrdagi eng yaxshi futbolchisini qutlab, oʻzlarining samimiy tilaklarini bildirishdi. Oʻz navbatida, Oybek Kasimov kun qahramoniga MOQning esdalik medalini topshirdi.
Maʼlumot uchun, Birodar Hasanovich Abduraimov 1943-yil ushbu sanada tavallud topgan. Qiziqarli tomoni qahramonimiz dastlab erkin kurash bilan shugʻullanib, oʻsmirlar oʻrtasida Oʻzbekiston chempionligini qoʻlga kiritgan. Keyinchalik murabbiylari unda futboldagi iqtidorini payqab, “millionlar oʻyini”ga jalb qilishadi. Faoliyati davomida “Paxtakor”, “Yangiyer”, “Spartak” Moskva, SSKA kabi jamoalarda oʻynab, 100 dan ortiq golga mualliflik qilli. Buning evaziga Sobiq Ittifoq chempionatlarida 100 dan oshiq gol urgan futbolchilar kira oladigan Grigoriy Fedotov klubiga aʼzo boʻlgan. 1968-yil 22 gol bilan Sobiq Ittifoq chempionatining eng yaxshi toʻpurari sifatida qayd etilgan.
Futbolchilik faoliyatidan soʻng yurtimizning koʻplab klublarida bosh murabbiyi sifatida faoliyat olib bordi. 1994 Xirosimada oʻtgan Osiyo oʻyinlarida terma jamoa katta murabbiyi sifatida tarixiy gʻalabamizga hissa qoʻshgan. Yurtimiz futboli rivojiga qoʻshgan hissasi uchun bugungacha “Shuhrat” medali, “Fidokorona xizmatlari uchun“ ordeni, ”Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi" va “Oʻzbekiston iftixori” faxriy unvonlari bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Birodar Abduraimovni bugungi yubiley ayyomi bilan qutlab, unga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

Легенде узбекского футбола Биродару Абдураимову 80 лет!
Сегодня одному из легенд отечественного футбола, наставнику многих футболистов Биродару Абдураимову исполняется 80 лет.
Сегодня в Ассоциации футбола Узбекистана состоялось мероприятие, в котором торжественно поздравили юбиляра Биродара Хасановича. В нём приняли участие Советник Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахмонов, глава Ассоциации футбола Узбекистана Абдусалом Азизов, министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и большая футбольная общественность.
На мероприятии Одил Абдурахмонов зачитал Указ Президента Республики Узбекистан о награждении орденом “Мехнат шухрати” Биродара Абдураимова и недавно отмечавшего 60-летие Игоря Шквирина орденом “Дустлик”. Государственные награды вручил своим обладателям Абдусалом Азизов. Выступавшие в ходе встречи поздравили лучшего футболиста Узбекистана XX века и выразили свои искренние пожелания. В свою очередь, Ойбек Касимов вручил памятную медаль НОК.
Для справки, Биродар Хасанович Абдураимов родился 13 мая 1943 года. Сначала он занимался вольной борьбой и выиграл чемпионат Узбекистана среди юниоров. Позже его тренеры заметили в нём талант в футболе и привлекли его к “игре миллионов”. За свою карьеру он играл в таких командах, как ”Пахтакор“, ”Янгиер“, ”Спартак”, ЦСКА (Москва), в составе которых становился автором более 100 голов. Затем он стал членом Клуба Григория Федотова, в который могли войти игроки, забившие более 100 голов в чемпионатах бывшего Советского Союза. В 1968 году был признан лучшим бомбардиром чемпионата СССР с 22 голами.
После футбольной карьеры работал во многих клубах страны в качестве главного тренера. Внёс свой неотъемлемый вклад в историческую победу Узбекистана в качестве старшего тренера сборной на Азиатских играх 1994 года в Хиросиме. За вклад в развитие отечественного футбола и по сей день награждён медалью “Шухрат”, орденом “Фидокорона хизматлари учун” и почётными званиями “Заслуженный тренер Республики Узбекистан” и “Узбекистон ифтихори”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Биродара Абдураимова с юбилеем, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.