MOQ rahbariyati jahon chempionati ishtirokchilarining tayyorgarligini ko‘zdan kechirdi
Toshkent mezbonlik qiladigan boks bo‘yicha jahon chempionatiga tayyorgarlik qizg‘in pallada. Musobaqadan avval poytaxtimizga tashrif buyurgan bir qator terma jamoalar Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida so‘nggi mashg‘ulotlarni o‘tkazishmoqda. MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisining birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov, MOQ raisi o‘rinbosari, mamlakat boks federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Saken Polatov ROPSTTMga tashrif buyurib, terma jamoalarga yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirishdi.
MOQ rahbariyati tashrif davomida hamyurtlarimizning mashg‘ulotlarini kuzatish barobarida Hindiston, Suriya kabi terma jamoa aʼzolari bilan uchrashishdi. Suhbat davomida mehmonlarning sharoitlari bilan tanishdilar. Shundan so‘ng terma jamoalar o‘rtasidagi sparring janglarini ham tomosha qilib, yurtdoshlarimizning tayyorgarligini yaqindan ko‘zdan kechirishdi.
Qayd etish joiz, Suriya termasi ushbu jahon chempionatiga Osiyo Olimpiya kengashi bilan hamkorlikda yo‘lga qo‘yilgan loyiha asosida tayyorgarlik ko‘rmoqda. Ushbu jamoa aʼzolari bilan suhbatda O‘zbekiston tomoni suriyalik bokschilarning kelgusi musobaqalarga hozirlik ko‘rishida ham yordam berishga tayyor ekanini bildirildi.
Maʼlumot uchun, 30aprel – 14-may kunlari bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida 100 dan ortiq davlatdan 600 nafardan ziyod bokschi ishtirok etadi.

Подготовка боксёров к ЧМ Ташкент-2023 под наблюдением руководства НОК
Подготовка к чемпионату мира по боксу, который пройдёт в Ташкенте, в самом разгаре. Ряд сборных, прибывших в нашу столицу перед ответственными соревнованиями, проводят заключительный этап тренировок в Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта. Сегодня Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов, заместитель председателя НОК, первый заместитель руководителя Федерации бокса страны Сакен Полатов посетили РЦПОПВС и ознакомились с условиями, созданными для Национальных команд. После этого внимательно следили за подготовкой отечественных мастеров кожаной перчатки, наблюдая также за спарринг-боями между сборными.
В ходе визита руководство НОК, следя за тренировками наших соотечественников, встретилось с членами сборных команд Индии и Сирии. Стоит отметить, что представители Сирии готовятся к предстоящему чемпионату мира на основе проекта, созданного в сотрудничестве с Олимпийским Советом Азии. Официальные лица ознакомились с условиями, созданными для гостей. В беседе с членами этой команды узбекская сторона выразила готовность оказать помощь сирийским боксёрам в подготовке к предстоящим престижным соревнованиям.
Для информации, в первенстве планеты, которое пройдёт с 30 апреля по 14 мая, примут участие более 600 боксёров из более чем 100 стран мира.