Eldorbek Usmonovdan yangi rekord
Ayni kunlarda poytaxtimizdagi Respublika Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida suzish boʻyicha Oʻzbekiston ochiq chempionati boʻlib oʻtmoqda. Musobaqaning bugungi dasturida Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Eldorbek Usmonov 50 metrga batterflyay usulida suzish yoʻnalishida 23.47 soniya qayd etib, Oʻzbekiston rekordini yangiladi.
Bundan avvalgi rekord ham unga tegishli boʻlib, 23.86 soniyani tashkil etgan. Yana bir ahamiyatli tomoni, bu natija joriy yil Yaponiyaning Fukuoka shahrida oʻtadigan jahon chempionatining “A” normativiga mos kelib, hamyurtimizga dunyo birinchiligi yoʻllanmasini ham taqdim qildi.

Обновлён рекорд Узбекистана
В эти дни в Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта проходит Открытый чемпионат Узбекистана по плаванию. Сегодня член сборной страны Элдорбек Усмонов в плавании на 50 метров баттерфляем, проплыв заданную дистанцию за 23.47 секунды, обновил Национальный рекорд.
Предыдущий рекорд также принадлежал ему и составлял 23,86 секунды. Ещё одним немаловажным моментом является то, что этот результат соответствует нормативу “А” чемпионата мира, который в этом году пройдёт в Фукуоке (Япония). А это в свою очередь говорит о том, что наш соотечественник завоевал путёвку предстоящего первенства планеты.