12-mart kuni V Toshkent xalqaro marafoni va Respublikamizning 14 hududida o'tadigan "Yangi nafas" ommaviy yugurish musobaqasi oldidan matbout anjumani tashkil etildi. O'zbekiston yengil atletika federatsiyasining asosiy homiysi "O'zbekneftgaz" AJ ofisida o'tgan tadbirda Milliy Olimpiya qo'mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, federatsiya raisi o'rinbosarlari Kamoliddin Usmonov va Andrey Abduvaliyev, federatsiya Bosh kotibi Kamoliddin Ro'zimuhammedov ishtirok etishdi.
Tadbirda so'z olgan Oybek Kasimov marafonning ahamiyati xususida to'xtalar ekan, bu kabi musobaqalar mamlakatimizda Olimpizm targ'ibotini kuchaytirishi, normativ bajargan atletlarga Parij-2024 yo'llanmalari, yuqori natija qayd etgan boshqa ishtirokchilarga qimmatli reyting ochkolarni taqdim etishi haqida to'xtaldi.
Federatsiya mutasaddilari musobaqaga tashkiliy tomondan katta tayyorgarlik ko'rilayotgani, ayni paytgacha barcha yo'nalishlarda 5000 mingdan ortdiq ishtirokchi ro'yxatdan o'tgani haqida ma'lumot berishdi. Poyga ishtirokchilarining xavfsizligini ta'minlash maqsadida trassa bo'ylab tibbiyot punktlari joylashtiriladi. Shuningdek, asosiy tadbirdan bir kun oldin bolalarni sportga yanada qiziqtirish maqsadida "Kids run" poygasi o'tkazilishi ma'lum qilindi.
Anjuman davomida "Yugur" mobil ilovasi taqdimoti bo'ldi. Unda ro'yxatdan o'tgan har bir shaxs kun davomida qancha masofani bosib o'tgani, yugurish vaqtidagi natijalarini kuzatib borishi mumkin. Ilova faollashtirilgan bo'lib, barcha mobil qurilmalar uni yuklab olish imkoniyatiga ega.
Anjuman davomida OAV ishtirokchilari musobaqa yuzasidan o'zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi. Eslatib o'tamiz, marafon 12-mart kuni soat 08:00 da start oladi. Unda ishtirokchilar 3 km, 10 km, yarim marafon va marafon yo'nalishlari bo'yicha bellashishadi.

Количество участников V Ташкентского международного марафона превысило 5000
В преддверии V Ташкентского международного марафона, который пройдёт 12 марта, и массового забега “Янги нафас”, запланированный на одновременный старт сразу в 14 регионах республики, была организована пресс-конференция. В мероприятии, которое прошло в здании, принадлежащем одному из главных спонсоров Федерации лёгкой атлетики АО “Узбекнефтегаз”, приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, заместители председателя Федерации лёгкой атлетики Камолиддин Усманов и Андрей Абдувалиев, Генеральный секретарь Федерации Камолиддин Рузимухамедов.
Выступивший на мероприятии Ойбек Касимов остановился на важности марафона, отметив, что подобные соревнования увеличат пропаганду Олимпийизма в нашей стране. Кроме того, на состязаниях будут разыграны путёвки на Париж-2024, а также ценные рейтинговые очки.
Официальные лица Федерации сообщили, что к состязаниям ведётся большая подготовительная работа. Стоит отметить, что к настоящему времени зарегистрироваь более 5000 участников, которые испытают свои возможности на дистанциях 3 км, 10 км, полумарафон и марафон. Для обеспечения безопасности участников соревнований вдоль трассы будут размещены медицинские пункты. Также было объявлено, что за день до стартов состоится турнир “Kids Run”, организовывающийся с целью ещё большего привлечения детей к занятиям спортом.
Во время конференции было представлено мобильное приложение “ Yugur” (беги). В нём каждый зарегистрированный человек может отслеживать, как далеко он пробежал за день, его результаты во время бега. Приложение активировано, и все мобильные устройства могут его скачать.