Oʻzbekiston voleybol federatsiyasi rahbariyatining tarkibi qayta shakllantirildi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Oʻzbekiston voleybol federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda federatsiya rahbariyati tarkibini qayta shakllantirish kun tartibidagi asosiy masala boʻldi.
Tadbirda Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisining birinchi oʻrinbosari Ravshan Irmatov, Sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Federatsiya mutasaddilari va uning hududiy vakillari, sport faxriylari ishtirok etishdi.
Konferensiyani Adham Ikramov kirish soʻzi bilan ochib berar ekan, voleybolning nafaqat professional, balki ommaviy sportda ham tutgan oʻrni xususida gapirdi. Ushbu sport turi bilan shugʻullanish uchun imkoniyatlar koʻpligi, har bir taʼlim dargohlari va mahallalarda sport maydonlarining mavjudligi uning ommaviyligini oshirishda yordam berishini, oldinda katta vazifalar kutib turgani xususida toʻxtaldi. Shuningdek, Ijroiya qoʻmitasi tomonidan federatsiya raisi lavozimiga nomzodi ilgari surilgan Ichki ishlar vaziri, general-leytenant Poʻlat Bobojonov haqida ham iliq fikrlarini bildirib oʻtdi.
Dastavval, boshqa ishga oʻtgani sababli Oʻzbekiston voleybol federatsiyasi raisi lavozimida ishlab kelgan Abduqodir Toshqulovning oʻz xohishiga koʻra yozgan arizasi koʻrib chiqildi va delegatlar tomonidan qanoatlantirildi.
Shundan soʻng yigʻilish kun tartibidagi asosiy masalaga oʻtildi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri, general-leytenant Bobojonov Poʻlat Razzoqovichning nomzodi Oʻzbekiston voleybol federatsiyasi raisi lavozimiga taklif etildi va konferensiya ishtirokchilari tomonidan bir ovozdan maʼqullandi. Shu tariqa Poʻlat Bobojonov Oʻzbekiston voleybol federatsiyasi raisi etib saylandi.
Maʼlumot uchun, Bobojonov Poʻlat Razzoqovich 1961-yil Xorazm viloyatida tugʻilgan. Uzoq yillardan beri huquq-tartibot sohasida, xususan, Buxoro va Jizzax viloyatlari prokurori, Xorazm viloyati hokimi lavozimlarida ishlagan. 2017-yildan Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri lavozimida faoliyat yurityapti.
Tadbirda soʻz olganlar federatsiyaning yangi rahbariga mamlakatimizda voleybol sporti rivojini yangi darajaga olib chiqish, terma jamoalarimizni nafaqat yurtimiz, balki jahonda yetakchilar qatoriga qoʻshish yoʻlidagi ishlarida kuch-gʻayrat tilashdi. Xususan, Adham Ikramov yangi rahbarning boy tajribasi va salohiyati evaziga federatsiya ishi yanada jonlanishi, qoʻshimcha imkoniyatlar yaratilishi, yaqin vaqt ichida mamlakatimizda ushbu sport ommaviyligining oshishiga ishonishini taʼkidladi.
Oʻz oʻrnida, Poʻlat Bobojonov bildirilgan ishonchni oqlashga, voleybol sportini mamlakatimizda yanada ommalashtirish, sportchilarimiz uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga vaʼda berdi. Poʻlat Razzoqovich ushbu sport turini yaqindan oʻrganib chiqqani, bugungi kunda terma jamoamizning jahon va Osiyo reytingida quyi pogʻonalarni egallab turgani Oʻzbekistonga mutlaqo yarashmasligini taʼkidladi. Buning uchun kelgusida terma jamoalarning xalqaro maydondagi ishtirokini koʻpaytirish, oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish orqali ushbu koʻrsatkichlar yaxshilanishini maʼlum qildi.
Kun tartibiga muvofiq, Ichki ishlar vaziri oʻrinbosari – Jamoat xavfsizligi departamenti boshligʻi, general-mayor Bekmurod Abdullayev federatsiya raisining birinchi oʻrinbosari lavozimiga saylandi. Shuningdek, Farhod Alimovga 3 oy sinov muddati bilan federatsiya Bosh kotibi vazifasini vaqtincha bajarish vakolati yuklatildi.
Tadbir davomida ayni paytdagi mavjud muammolar, ularni bartaraf etish masalalari koʻrib chiqilib, dastlabki rejalar kelishib olindi. Shuning bilan, Oʻzbekiston voleybol federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi oʻz ishini yakunladi.

18 Февраля 2023 7245
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации волейбола Узбекистана. На повестке дня стоял главный вопрос - переформирование состава руководства Организации.
В мероприятии приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов, председатель Совета ветеранов спорта страны Баходир Махситов, официальные лица Федерации и её региональные представители, ветераны спорта.
Открывая конференцию в своей вступительной речи Адхам Икрамов рассказал о роли волейбола не только в профессиональном, но и в массовом спорте. Было отмечено, что обилие возможностей для занятий этим видом спорта, наличие спортивных площадок в каждом учебном заведении и в районах помогут повысить его популярность. Он также тепло отозвался о министре Внутренних дел, генерал-лейтенанте Пулате Бобожонове, выдвинутом Исполкомом на пост председателя Федерации.
Вначале заседания было рассмотрено заявление Абдукодира Тошкулова, занимавшего пост председателя Федерации волейбола Узбекистана в связи с переходом на другую работу, и удовлетворено делегатами.
После этого совещание перешло к главному вопросу повестки дня. Была предложена кандидатура министра Внутренних дел Республики Узбекистан, генерал-лейтенанта Бобожонова Пулата Раззоковича на должность председателя Федерации и единогласно одобрена участниками конференции. Таким образом, Пулат Бобожонов был избран председателем Федерации волейбола Узбекистана.
Для справки, Бобожонов Пулат Раззокович родился в 1961 году в Хорезмской области. Долгие годы работал в сфере правопорядка, в частности, прокурором Бухарской и Джизакской областей, хокимом Хорезмской области. С 2017 года занимает должность министра Внутренних дел Республики Узбекистан.
Выступившие на мероприятии пожелали новому руководителю Федерации успехов в начинании новой должности, в частности, вывести развитие волейбола в нашей стране на новый уровень, приложить все усилия для того, чтобы отечественные сборные улучшили свои позиции не только в континенте, но и в мировом рейтинге. В частности, Адхам Икрамов выразил уверенность в том, что благодаря богатому опыту и потенциалу нового руководителя работа Федерации будет ещё более оживленной, будут созданы дополнительные возможности, в ближайшее время популярность этого вида спорта в нашей стране возрастёт.
В свою очередь, Пулат Бобожонов пообещал оправдать оказанное ему доверие, сделать волейбол более популярным в нашей стране, создать все условия для успешного выступления спортсменов на международной арене. Пулат Раззокович, внимательно изучивший этот вид спорта, отметил, что для Узбекистана совершенно неприемлемо нахождение Национальной сборной на сегодняшний день как в Азии, так и в мире на низких местах рейтинга. Для этого он сообщил, что в будущем эти показатели улучшатся за счёт увеличения участия отечественных команд в международной арене, организации своевременных тренировочных сборов.
В соответствии с повесткой дня заместитель министра Внутренних дел – начальник Департамента общественной безопасности генерал-майор Бекмурод Абдуллаев избран первым заместителем председателя Федерации. Также на Фархода Алимова возложены полномочия временного исполняющего обязанности Генерального секретаря Федерации с испытательным сроком в 3 месяца.
В ходе мероприятия были рассмотрены существующие на данный момент проблемы, вопросы их решения, согласованы предварительные планы на перспективу. На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации волейбола Узбекистана завершила свою работу.