Turkiyada boʻlib turgan oʻzbekistonlik sportchilarning salomatligi toʻliq nazoratga olingan
Turkiyaning janubi-sharqiy hududlarida kuchli zilzilalar sodir boʻlmoqda. Ayni paytda bir qator sport turlarida terma jamoalarimiz va klublarimiz ushbu mamlakatda oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini olib borish bilan birgalikda xalqaro musobaqalarda ham ishtirok etishmoqda. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi terma jamoalarimizning holati boʻyicha quyidagilarni maʼlum qiladi.
Erkin kurash boʻyicha Oʻzbekiston yoshlar terma jamoasi Turkiyaning Kaxramanmarash shahrida 3-6-fevral kunlari oʻtishi belgilangan xalqaro musobaqada ishtirok etayotgan edi. Biroq mazkur hudud ayni paytda epitsentr markaziga aylanib qoldi. Ayni paytda Oʻzbekiston Respublikasining Turkiyadagi elchixonasi yordami bilan sportchilarimizni Anqara shahriga joʻnatish choralari koʻrilmoqda. Shundan soʻng terma jamoamiz Anqara-Istanbul-Toshkent yoʻnalishi boʻyicha mamlakatimizga qaytib keladi. Hozirda sportchi va murabbiylarning barchalari sogʻ-salomat.
Oʻzbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi Bosh kotibi Shuhrat Mamadaliyev bugun Istanbulga joʻnab ketdi. U yosh sportchilarimizning Oʻzbekistonga eson-omon qaytib kelish ishlariga boshchilik qiladi.
Shuningdek, velosport boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi Alaniya, baydarka va kanoeda eshkak eshuvchilarimiz esa Belek shahrida oʻquv-mashgʻulot yigʻinini olib borishmoqda. Zilzila ushbu hududlarga katta taʼsir oʻtkazmagan va mashgʻulotlar reja asosida davom etyapti.
Qolaversa, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi ham Turkiya yigʻinida boʻlib turgan bir nechta futbol klublari va turli yoshdagi terma jamoalarimiz aʼzolarining salomatligi yaxshiligi haqida rasmiy maʼlumot berdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Turkiyada boʻlib turgan hamyurtlarimizga zarur hollarda mamlakatimizning Anqaradagi Elchixonasi (+90-312-441-38-71, +90-312-441-17-46) yoki Istanbuldagi Bosh konsulxonasiga (+90-212-323-20-37, +90-212-323-20-39) murojaat qilishlari mumkinligini maʼlum qildi.
Bugun Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻanga xalqimiz nomidan hamdardlik yoʻllab, Turkiyaga Favqulodda vaziyatlar vazirligining qutqaruvchilar guruhi va maxsus texniklar yuborilishi boʻyicha topshiriq berdi.

Здоровье узбекских спортсменов, находящихся в Турции, взято под полный контроль
Сильные землетрясения произошли в Юго-восточных районах Турции. В настоящее время Национальные сборные Узбекистана, команды по ряду видов спорта проводят в этой стране свои учебно-тренировочные сборы. НОК Узбекистана сообщает о состоянии отечественных сборных.
Молодёжная сборная Узбекистана по вольной борьбе принимала участие в международных соревнованиях, которые прошли 3-6 февраля в турецком городе Кахраманмараш. Этот район стал эпицентром землетрясений. В настоящее время при содействии Посольства Республики Узбекистан в Турции принимаются меры по отправке отечественных спортсменов в Анкару. После этого наша сборная вернётся на Родину по маршруту Анкара-Стамбул-Ташкент. В настоящее время все спортсмены и тренеры благополучны и здоровы.
Генеральный секретарь Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана Шухрат Мамадалиев сегодня отправился в Стамбул. Он возглавит работу по благополучному возвращению наших молодых спортсменов в Узбекистан.
Также сборная Узбекистана по велоспорту проводит тренировочные сборы в Алании, а отечественные гребцы на байдарках и каноэ-в Белеке. Землетрясение не сильно повлияло на эти районы, и тренировки продолжаются по плану.
Кроме того, Ассоциация футбола Узбекистана также предоставила официальную информацию о состоянии здоровья представителей некоторых футбольных клубов и отечественных сборных разных возрастов, находящихся в Турции.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан сообщает о возможности обращения соотечественников, находящихся в Турции, в случае необходимости в Посольство нашей страны в Анкаре (+90-312-441-38-71, +90-312-441-17-46) или Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле (+90-212-323-20-37, +90-212-323-20-39).
Сегодня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев от имени нашего народа выразил соболезнования Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану и поручил направить в Турцию спасательную группу МЧС и специальную технику.