Eʼtibor markazida Oʻzbekiston boks va dzyudo federatsiyasining taqdimoti
Bugun Yoshlar siyosati va sport vazirligida Oʻzbekiston boks va dzyudo federatsiyalarining 2023-2024-yillarga bagʻishlangan taqdimoti boʻlib oʻtdi. Maʼlumki, bu ikki sport turi ommaviylik masalasida mamlakatimizda alohida ajralib turadi. Qolaversa, deyarli har bir Olimpiadada bokschilarimiz ham, dzyudochilarimiz ham delegatsiyamiz hisobiga qimmatli medallarni taqdim qilishadi. Bugungi tadbirda ushbu anʼanani davom ettirgan holda, natijalarni yanada yaxshilashga alohida ahamiyat qaratildi.
Taqdimot marosimida Shahrullo Mahmudov boshchiligidagi Yoshlar siyosati va sport vazirligining xodimlari, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va Qoʻmita raisi maslahatchisi Alisher Karimov, federatsiyalarning masʼullari hamda murabbiylar shtabi ishtirok etishdi.
Dastavval, Oʻzbekiston boks federatsiyasining taqdimoti oʻtkazildi. Unga koʻra, bu yil Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari qatori mart oyida Hindiston mezbonlik qiladigan ayollar oʻrtasidagi jahon chempionatida munosib qatnashish, asosiysi, poytaxtimizda oʻtadigan erkaklar oʻrtasidagi jahon chempionatini yuqori saviyada tashkil etishga ahamiyat qaratilgan. Shuningdek, Parij-2024 Olimpiadasiga maksimal miqdordagi yoʻllanmalar uchun kurash olib borilishi, Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida ilk bor ayollar boksida ham medallar qoʻlga kiritish rejalashtirilgani taʼkidlandi.
Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasi bilan oʻtgan yigʻilish ham qizgʻin munozaralarga boy boʻldi. Ayni paytda terma jamoa 2 tarkibga boʻlingan holda litsenzion musobaqalarda ishtirok etmoqda. Bu har bir vazndagi ichki raqobatni yanada kuchaytirish, xalqaro maydondagi natijalarni ham yaxshilashga katta turtki beradi. Rejaga koʻra, terma jamoa yaqinlashib kelayotgan Osiyo va Olimpiya oʻyinlarida oʻzining eng yuqori natijasini yaxshilashi kutilmoqda.
Rasmiylar davlatimiz va hukumatimiz sportchilarimiz uchun barcha sharoitlarni yaratib berishi, terma jamoalarning rejalari toʻlaligicha qoʻllab-quvvatlanishini bildirib, atletlarimiz bunga javoban yuksak gʻalabalar bilan yurtimizga qaytib kelishlarini tilashdi.

Рассмотрены планы на перспективу Федераций бокса и дзюдо
Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялась презентация подготовки к комплексным соревнованиям представителей Федераций бокса и дзюдо Узбекистана на 2023-2024 годы. Стоит отметить, что эти два вида спорта отличаются особой популярностью среди населения нашей страны. Кроме того, почти на каждой Олимпиаде и боксёры, и дзюдоисты вносят свой вклад в копилку делегации Узбекистана. На сегодняшнем мероприятии особое внимание было уделено дальнейшему улучшению результатов атлетов.
В презентации приняли участие сотрудники Министерства молодёжной политики и спорта во главе с заместителем министра Шахрулло Махмудовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и советник председателя Комитета Алишер Каримов, ответственные лица Федераций.
Сначала состоялась презентация Федерации бокса Узбекистана. Особое внимание в ней направлена на организацию на высоком уровне чемпионата мира среди мужчин, который в этом году пройдёт в нашей столице, а также на достойное выступление наряду с Азиатскими Играми Ханчжоу-2022, на чемпионате мира среди женщин в Индии, запланированный на март месяц. Кроме того, было отмечено, что будут применены все усилия для завоевания максимального количества путёвок на Олимпийские Игры 2024 года в Париже, а на Азиатских Играх 2022 года в Ханчжоу впервые планируется завоевать медали в боксе среди женщин.
Встреча с Федерацией дзюдо Узбекистана также была насыщена дискуссиями. В настоящее время сборная участвует в рейтинговых соревнованиях, разделённых на 2 состава. Это даст большой импульс для дальнейшего усиления внутренней конкуренции в каждом весе, а также для улучшения результатов на международной арене, в частности, на предстоящих Азиатских и Олимпийских играх.
Официальные лица выразили полную поддержку планам Национальных сборных и пожелали атлетам достойного выступления на предстоящих ответственных стартах.