Arslon Ilov va Raziya Yakubovaga MOQning esdalik medallari topshirildi
Joriy yilning 15-yanvar kuni mamlakatimizda kurash, sambo, dzyudo, karate kabi yakkakurash sport turlarining rivojlanishida ulkan xizmat qilgan Arslon Ilov 75, mamlakatimizda trampolin sportiga taʼbir joiz boʻlsa, poydevor qoʻygan insonlardan biri Raziya Yakubova 70 yoshni qarshi olishgan edi. Bugun oʻzbek sportining har ikki zabardast vakilini tabriklash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, bir guruh sport faxriylari ishtirok etishdi. Bahodir Maxsitov kirish soʻzi bilan tadbirni ochib berar ekan, faxriylar nomidan kun qahramonlarini yubiley yoshlari bilan qutlab, ularga uzoq umr, sihat-salomatlik tiladi. Oʻz navbatida, Oybek Kasimov ham Arslon Ilov va Raziya Yakubovaning oʻzbek sporti rivojiga qoʻshgan hissalari uchun minnatdorchilik bildirdi va ularga MOQning esdalik medalini topshirdi.
Maʼlumot uchun, Arslon Ilov yakkakurash sport turlari boʻyicha koʻplab ilmiy asarlar muallifi, Oʻzbekiston karate federatsiya rahbari sifatida faoliyat olib borgan. Respublika Olimpiya zaxiralari kollejida uzoq yillar faoliyat olib borgan Raziya Yakubova esa Pekin-2008 Olimpiadasi sovrindori Yekaterina Xilkoning murabbiyi hisoblanadi. Har ikki mutaxassis ham “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan taqdirlanishgan.
Shuningdek, Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasi faxriylar kengashi ham yubiley egalariga esdalik sovgʻalarini taqdim etishdi. Tadbir soʻngida faxriylarimiz soʻz olib, koʻrsatilgan ehtirom va gʻamxoʻrlikdan mamnun ekanliklarini bildirishdi.

Арсану Илову и Разие Якубовой вручены памятные медали НОК
15 января нынешнего года свой юбилейный День рождения встречали 2 именитых ветерана страны. Арслану Илову, внёсшему свой огромный вклад в развитие в нашей стране кураша, каратэ, самбо, дзюдо исполнилось 75 лет, а одной из ярких представительниц узбекской школы трамполина Разие Якубовой - 70. Сегодня состоялось чествование обоих преданных своему делу представителей узбекского спорта.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, группа ветеранов спорта. Во вступительной речи Баходир Махситович от имени ветеранов поздравил именинников с юбилеем, пожелал им здоровья и долгих лет жизни. Выразил безмерную благодарность за неотъемлемый вклад в развитие узбекского спорта. В свою очередь, Ойбек Касимов также поблагодарил юбиляров за столь огромный труд на пути становления Узбекистана в ряды спортивных держав и вручил им памятную медаль НОК.
Арслан Илов является автором многих научных книг по единоборствам, возглавлял Федерацию каратэ Узбекистана. А Разия Якубова, много лет работавшая в Республиканском колледже Олимпийского резерва, является тренером Олимпийской чемпионки Пекин-2008 Екатерины Хилько. Оба специалиста награждены почётным званием “Заслуженный тренер Республики Узбекистан”.
Также Федерация профсоюзов, Совет ветеранов Федерации гимнастики Узбекистана вручили именинникам памятные подарки. В завершение мероприятия ветераны от всей души поблагодарили организаторов за сегодняшнюю праздничную встречу, за оказанное внимание и заботу.