Terma jamoalarning Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlariga tayyorgarligi taqdimoti oʻtkazilmoqda
Xitoyning Xanchjou shahrida boʻlib oʻtadigan XIX Osiyo oʻyinlari oʻzbek sporti uchun joriy yildagi eng muhim start hisoblanadi. Mutasaddilar terma jamoalarimizning qitʼa Olimpiadasiga olib borayotgan tayyorgarligini tahlil qilib borishmoqda. Yoshlar siyosati va sport vazirligida Oʻzbekiston ogʻir atletika va qilichbozlik federatsiyalarining bu boradagi rejalari koʻrib chiqildi.
Tadbirda Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari, mamlakat ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, federatsiya masʼullari, murabbiylar ishtirok etishdi.
Federatsiyalar vakillari dastavval joriy yil uchun ishlab chiqilgan ustuvor rejalar, Osiyo oʻyinlarida ishtirok etishi kutilayotgan asosiy va zaxira tarkib, koʻzlanayotgan natijalar xususida toʻxtalishdi. Shuningdek, tayyorgarlik yoʻlida tashkil etiladigan mahalliy hamda xalqaro yigʻinlar, musobaqalar haqida atroflicha fikr almashildi.
Qayd etish joiz, Oʻzbekiston delegatsiyasi shu paytgacha Osiyo oʻyinlarida qilichbozlik dasturida medal olmagan. Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasi Xanchjouda bu qora “anʼana”ga chek qoʻyishni maqsad qilgan. Qolaversa, ogʻir atletikachilarimiz ham oʻzlarining eng yaxshi natijasini yangilashni koʻzlashgan.
Yigʻilish davomida mutasaddilar sportchilarimizning tayyorgarligi davlatimiz tomonidan qoʻllab-quvvatlanayotgani, buning uchun barcha sharoitlar yaratib berilishini taʼkidlab, taqdimot boʻyicha qoʻshimcha tavsiyalar berishdi.

Презентация подготовки сборных команд к Азиатским Играм Ханчжоу-2022
XIX Азиатские игры в китайском Ханчжоу являются важнейшим стартом для узбекского спорта в этом году. Официальные лица анализируют подготовку Национальных сборных по видам спорта к главным континентальным стартам четырёхлетия. В Министерстве молодёжной политики и спорта были рассмотрены планы Федераций тяжёлой атлетики и фехтования Узбекистана.
В мероприятии приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, ответственные лица Федераций, тренеры.
Сначала представители Федераций остановились на приоритетных планах, разработанных на текущий год, ожидаемых результатах основного и резервного составов сборной, которые, как ожидается, примут участие в Азиатских играх. Также состоялся подробный обмен мнениями о местных и международных УТС, соревнованиях, которые будут организованы в процессе подготовки.
Стоит отметить, что в активе делегации Узбекистана на Азиатских играх до этого времени не было медали по фехтованию. Федерация по данной дисциплине предпринимает все необходимые меры по устранению этого и запланировала показать в Ханчжоу на что способны отечественные фехтовальщики. Кроме того, узбекские тяжелоатлеты также стремятся обновить и улучшить свой результат.
В ходе встречи официальные лица дали дополнительные рекомендации по презентации, отметив, что подготовка атлетов поддерживается со стороны государства и для этого создаются все необходимые условия.