BAAning Dubay shahrida Xalqaro kurash assotsiatsiyasining (IKA) yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda 2023 yil IKA tasnifida o‘tadigan xalqaro musobaqalar taqvimi ko‘rib chiqildi. Mazkur tadbirda Xalqaro kurash assotsiatsiyasi prezidenti, Osiyo Olimpiya kengashining Osiyo o‘yinlari departamenti Bosh direktori Haydar Farmon, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, shuningdek, IKA mutasaddilari, qit’alardagi kurash assotsiatsiyalarining rahbarlari, O‘zbekiston kurash federatsiyasi vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda joriy yildan amal qiladigan “Kurash–World Series Pro” musobaqasini o‘tkazish tasdiqlandi. Unga ko‘ra, har bir qit’ada yiliga ikki bor “World Series Pro (WSP)” turniri o‘tkaziladi. Musobaqalar davomida kurashchilarning reytingi shakllantirib boriladi. Ushbu turnirlar yakunida har bir qit’aning o‘z vaznidagi eng kuchli 2 nafar kurashchisi Toshkentda o‘tadigan yakuniy WSP-Masters musobaqasiga yo‘l oladi.
Bellashuvlar erkaklar o‘rtasida -66 kg, -81 kg -100 va mutlaq vazn, ayollar o‘rtasida esa -57 kg, -70 kg va mutlaq vazn toifalarida o‘tkaziladi. Yig‘ilishda turnirning reglamenti atroflicha ko‘rib chiqildi. Mazkur seriyadagi har bir musobaqa IKA tomonidan tashkil etiladi va tashkilot mutaxassislari tomonidan nazorat qilinadi.
Musobaqa O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, IKA faxriy prezidenti tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi va O‘zbekiston hukumati tomonidan moliyalashtiriladi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezident qaroriga binoan milliy sportimiz kurashni xalqaro maydonda yanada keng targ‘ib qilish, uning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash maqsadida Yoshlar siyosati va sport vazirligi bilan hamkorlikda ushbu sport endi rivojlanayotgan mamlakatlarga kurash gilamlarini yetkazib berish masalalari ham ko‘rib chiqildi va kelishib olindi.

На заседании IKA решена организация новой серии турниров по курашу
В Дубае (ОАЭ) состоялось заседание Международной ассоциации кураша (IKA). В нём был рассмотрен календарь международных соревнований по классификации IKA на 2023 год. В мероприятии приняли участие президент Международной ассоциации кураша, Генеральный директор департамента Азиатских Игр Олимпийского совета Азии Хайдар Фармон, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, а также официальные лица IKA, руководители континентальных Ассоциаций кураша, представители Федерации кураша Узбекистана.
На встрече было подтверждено организация с этого года турнира “Kurash–World Series Pro”. Он будет проводиться два раза в год на каждом континенте. В ходе соревнований будет формироваться рейтинг единоборцев. По окончании этих турниров 2 сильнейших курашиста с каждого континента в своём весе отправятся на финальный этап “WSP-Masters”, который пройдёт в Ташкенте.
Состязания будут проходить среди мужчин в весовых категориях: до 66 кг, до 81 кг, до 100 и абсолютный вес, также в женской части турнира лучшие будут определены в категориях: до 57 кг, до 70 кг и абсолютном весе. На встрече был детально рассмотрен регламент соревнований, каждые из которых будут организованы со стороны IKA и контролироваться специалистами Организации.
Турнир будет поддерживаться Президентом Республики Узбекистан, почётным Президентом IKA и финансироваться Правительством нашей страны.
В ходе встречи в целях дальнейшего развития и популяризации Национального вида кураш и расширения географии занимающихся этим видом спорта, укрепления его материально-технической базы, по Постановлению Президента Республики Узбекистан также были рассмотрены и согласованы вопросы поставки ковров по данной дисциплине в сотрудничестве с Министерством молодёжной политики и спорта в страны, где на сегодняшний день развивается этот вид спорта.