Uch federatsiyaning yil sarhisobi boʻlib oʻtdi
Oʻtib borayotgan yil nihoyasiga yetib borar ekan, turli yoʻnalishlarda yil sarhisobi oʻtkazilmoqda. Anʼanaga muvofiq, Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti, zamonaviy beshkurash va polo federatsiyalari bu yil ham birgalikda yil yakunlarini tashkil qildi.
Tadbirda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Azizjon Kamilov va Sherzod Tashmatov, ushbu 3 federatsiyalarning raisi Bahromjon Gaziyev va koʻplab soha mutaxassislari ishtirok etishdi.
Qayd etish joiz, Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi “Milliy sport mukofoti-2022” taqdirlash marosimida “Sport tadbirlarini oʻtkazish boʻyicha eng yaxshi tashkilotchi” nominatsiyada gʻalaba qozongan edi. Mutasaddilar tadbirda federatsiya tomonidan joriy yil konkur boʻyicha Jahon kubogi saralash bosqichidan oʻrin olgan Yevrosiyo ligasi “Millatlar kubogi” musobaqasining yuqori saviyada oʻtkazilgani, chavandozlarimizning yil davomida koʻplab nufuzli musobaqalarda katta natijalar qayd etishganini alohida taʼkidlashdi.
Tadbirning asosiy qismida oʻz yoʻnalishida eng yaxshilar taqdirlashdi. Jumladan, Nurjan Tuyakbayev “Yilning eng yaxshi chavandozi”, Yelena Medvedeva esa “Yilning eng yaxshi murabbiyi” deb tan olindi.

24 Декабря 2022 2464
Вот и завершается 2022 год. Во всех сферах деятельности, по различным направлениям подводятся итоги года. По традиции в этом году также провели совместное мероприятие, посвящённое итогам года Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, современного пятиборья и поло .
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, председатель этих 3 Федераций Бахромжон Газиев и многие специалисты отрасли.
Стоит отметить, что Федерация коневодства и конного спорта Узбекистана на церемонии награждения “Национальная спортивная премия-2022” победила в номинации “Лучший организатор спортивных мероприятий”. Официальные лица особо отметили на церемонии высокий уровень проведения Федерацией соревнований Евразийской лиги “Кубок наций”, который в этом году прошёл в рамках отборочного этапа Кубка мира по конкуру, высокие результаты отечественных наездников на многих престижных турнирах года.
В основной части мероприятия были награждены лучшие в своём направлении. В частности, Нуржан Туякбаев был признан “Самым лучшим всадником года”, а Елена Медведева - “Самым лучшим тренером года”.