Motivasion taqdimotlarning asosiy qoidalari
Taqdimotni shunday tayyorlangki, undan keyin tinglovchi yoki o'quvchilaringiz biror ishga qo'l urishsin. Taqdimot natijasi maqsadni to'g'ri belgilashdan boshlanadi. Taqdimot bilan nimaga erishmoqchisiz? Faqat yig'ilish xonasida barchasini yig'ish, slaydlarni ko'rsatish va "taqdimot" nomli katakchani belgilash bu natija degani emas.
Shu bilan birga, taqdimotingizning global yoki "ufqdan tashqarida"gi maqsadi odamlarni ekologiya to'g'risida o'ylash va kelajakda axlatlarni saralashni boshlashdan iborat bo'lishi mumkin.
Taqdimotdan keyin tinglovchilar sizga pul topishga yordam beradigan narsani emas, balki qiyinchiliklarini engishga yordam beradigan ishni qilganda, siz maksimal javob, foyda va quvonch olasiz. Taqdimot uchun maqsadlar qo'yayotganda, amaliylik va xayolparastlik o'rtasida muvozanatni saqlang.
Tuzilishi
Kuchli taqdimotning tuzilishida o'tishi kerak bo'lgan tayanch nuqtalar mavjud. Ushbu fikrlarni rasmiy ravishda amalga oshirish taqdimot orqali natijaga erishishga yordam bermaydi. Taqdimotingiz tuzilishining yaxlitligini kuzatib boring: tuzilmani qog'ozga, stikerlarga yoki maynd-kartga joylashtirgandan so'ng, diktafonga gapiring, tinglang va to'g'rilang.
Maynd-kart (aql xaritasi) – maqsadlarni tuzish vositasi. Bu fikrlar daraxtiga o'xshaydi, u erda o'qildiz bor – taqdimotingiz mavzusi va maqsadi, Markaziy tasvir. Uning atrofida siz novdalarni chizishingiz kerak – kelajakdagi taqdimotning tagmavzulari – va ularni tarkib bilan to'ldirishingiz kerak. Maynd-kartada novdalarni ko'chirish va elementlarni tezda yo'q qilish qulay.
Dizayn
Taqdimot dizaynining asosiy maqsadi uni yaratgan kishiga yoqish emas, balki maqsadli auditoriya uchun to'g'ri xabar yaratishdir.
Qulaylik, taassurot va yorqinlik – bu taqdimot dizaynining uchta parametridir, uning yordamida siz taqdimot natijasini boshqarishingiz mumkin.
Odatda odamlar yorqinlikdan foydalanadilar, ammo bu faqat bitta usul va har doim ham maqbul emas. Har bir aniq vazifa uchun bitta kalit parametrni tanlash kerak. Uchchalasini aralashtirishning hojati yo'q.
Qulaylik
Tinglovchilardan bilim yuklamasini olib tashlang. Taqdimotingizni iloji boricha sodda qiling. Minimalistik slaydlar bunga erishish uchun eng yaxshi usuldir, ayniqsa siz dizayner bo'lmasangiz.
Taassurot
Taqdimot mahsulotingiz haqida taassurot yaratishi kerak. U nimaga o'xshaydi? Masalan, qimmat, premial, ekologik toza. Agar taqdimotingiz kuchli tuzilishga ega bo'lsa, matn slaydlari va yaxshi tanlangan shrift yordamida taassurot yaratishingiz mumkin.
Yorqinlik
Agar ko'plab boshqa loyihalar bilan mijozlar e'tibori uchun raqobatlashayotgan bo'lsangiz, taqdimotingiz dizayni ularning fonidan ajralib turishiga yordam berishi kerak.
Yondashuv
Agar tinglovchilar taqdimotning mohiyatini tushunish uchun ko'p harakat qilishlari kerak bo'lsa va ular charchagan bo'lsa, unda spiker ushbu bosqichni o'tkazib yuborgan yoki beparvo qilgan. Aniq tugun, kulminasiya va yakun – bu muvaffaqiyatli ishlashning asosi. Hikoyangiz joyiga tushgan mozaikaga o'xshaguncha mashq qiling.

Основные правила мотивационных презентаций
Подготовьте презентацию таким образом, чтобы затем ваш слушатель или читатели могли что-то сделать. Результат изложения начинается с правильной постановки цели. Чего вы хотите достичь с помощью презентации? Просто собрать всех в зале заседаний, показать слайды и установить флажок с названием "презентация" не означает, что это результат.
Тем не менее, глобальная или "за горизонтом"цель вашей презентации может заключаться в том, чтобы заставить людей задуматься об экологии и начать сортировать мусор в будущем.
Когда после презентации ваша аудитория сделает то, что поможет вам преодолеть свои трудности, а не то, что поможет вам заработать деньги, вы получите максимальный отклик, пользу и радость. При постановке целей для презентации соблюдайте баланс между практичностью и мечтательностью.
Структура
Структура сильной презентации имеет базовые точки, через которые она должна пройти. Формальная реализация этих пунктов не поможет добиться результата через презентацию. Следите за целостностью структуры вашей презентации: после размещения структуры на листе бумаги, наклейках или maind-карте говорите, слушайте и корректируйте на диктофон.
Mind-kart (mind mapping) – инструмент для построения целей. Это как дерево идей, где у вас есть читатель – тема и цель вашей презентации, центральное изображение. Вокруг него нужно нарисовать веточки – подзаголовки будущей презентации – и наполнить их содержимым. В майндкарте удобно перемещать ветки и быстро удалять элементы.
Дизайн
Основная цель Дизайна презентации не в том, чтобы понравиться человеку, который ее создал, а в том, чтобы создать правильное сообщение для целевой аудитории.
Удобство, впечатлительность и яркость – вот три параметра дизайна презентации, с помощью которых можно контролировать результат презентации.
Обычно люди используют яркость, но это только один из способов, и не всегда оптимальный. Для каждой конкретной задачи необходимо выбрать один ключевой параметр. Не нужно смешивать все три.
Удобство
Снимите нагрузку знаний с вашей аудитории. Сделайте свою презентацию максимально простой. Минималистичные слайды-лучший способ достичь этого, особенно если вы не дизайнер.
Впечатление
Презентация должна создать впечатление о вашем продукте. Как он выглядит? Например, дорогие, премиальные, экологически чистые. Если ваша презентация имеет сильную структуру, вы можете создать впечатление, используя текстовые слайды и хорошо подобранный шрифт.
Блеск
Если вы конкурируете за внимание клиентов со многими другими проектами, дизайн вашей презентации должен помочь выделиться на их фоне.
Подход
Если слушателям пришлось потрудиться, чтобы понять суть изложения, и они устали, то говорящий пропустил или пренебрег этим этапом. Четкий узел, кульминация и финал – основа успешной работы. Практикуйтесь, пока ваша история не станет похожей на мозаику.