“O‘zbek tulpori” nomli yangi ot zoti yaratildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida yilqichilik va ot sportini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3057 son qarori ijrosi yuzasidan seminar tashkil etildi. Toshkent viloyatining O‘rta Chirchiq tumanidagi “O‘zbegim otlari” majmuasida o‘tgan tadbirda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi rahbari B.Norqobilov, O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisi B.Gaziyev, “O‘zbegim otlari” MChJ rahbari A.Ismoilov, shuningdek, 100 nafardan ortiq soha mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbirda O‘zbekistonda yilqichilik va ot sportini rivojlantirish hamda dolzarb muammolar yechimi, sohada erishilayotgan yutuqlar, sportchilarimizning nufuzli xalqaro musobaqalardagi ishtirokiga oid ma’ruza atroflicha muhokama qilindi.
Bundan tashqari, ilmiy-tadqiqot institutlari hamda O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi mutaxassislariga “O‘zbegim otlari” ot zavodida o‘zlari yaratgan “o‘zbek tulpori” nomli yangi ot turini ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Ko‘rgazmali seminar davomida axalteke, arab va ingliz zotli otlarning ko‘rgazmali chiqishlari namoyish etildi.

Коневодство и конный спорт страны выходит на новый уровень развития
В столичном регионе состоялся выставочный семинар в рамках исполнения Постановления Президента № ПП-3057 от 15 июня 2017 года «О дополнительных мерах по развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан».
Данное мероприятие проходило на базе общества с ограниченной ответственностью «Узбегим отлари» в Уртачирчикском районе Ташкентской области. В мероприятии приняли участие более 100 специалистов отрасли, в числе которых руководитель Государственного комитета по развитию ветеринарии и животноводства Норкабилов Б., председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Газиев Б., Глава ООО «Узбегим отлари» Исмаилов А. и руководители субъектов в области коневодства.
Во время семинара был прослушан доклад "О развитии коневодства и конного спорта в Узбекистане и решениях текущих проблем", также подробно обсуждались достижения в данной области и участие отечественных всадников в престижных международных соревнованиях.
Кроме того, даны поручения научно-исследовательским институтам и специалистам Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана по утверждению новой породы «узбекская лошадь», созданной в результате многолетнего труда специалистами ООО «Узбегим отлари» под руководством А. Исмаилова.
В рамках выставочного семинара были организованы показательные выступления лошадей ахалтекинской, арабской и английской породы.