Haydar Farmon bilan kurash sportining istiqboliga oid rejalar muhokama qilindi
Suhbatda IKA va mamlakatimiz oʻrtasidagi hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, murabbiylar va hakamlar malakasini oshirish uchun seminarlar tashkil etish, nufuzli musobaqalarni oʻtkazishda oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha fikr almashildi.
Haydar Farmon kurashning xalqaro maydondagi rivojini yanada mustahkamlash, nufuzli kompleks musobaqalarga kurash sportini kiritish, xususan, joriy yilning 23-28-noyabr kunlari Hindistonning Puna shahrida oʻtkaziladigan jahon chempionatiga olib borilayotgan tayyorgarlik boʻyicha gapirib oʻtdi. Shuningdek, IKA prezidenti oʻzbek sporti mutasaddilarini musobaqaning faxriy mehmoni sifatida ishtirok etish uchun dunyo birinchiligiga taklif qildi.
Shuningdek, Adham Ikramov va Oybek Kasimov davlatimiz rahbari tomonidan kurash sportining jahondagi oʻrnini yanada mustahkamlash, uning istiqboliga oid yangi rejalar xususida toʻxtalib oʻtishdi. Uchrashuv davomida kun tartibidan oʻrin olgan turli masalalar boʻyicha atroflicha fikr almashildi.

Обсуждены планы на перспективу Национального вида спорта - кураш
В настоящее время президент Международной ассоциации кураша (IKA), Генеральный директор Азиатских Игр Олимпийского совета Азии Хайдар Фармон находится в Ташкенте. Сегодня в Министерстве развития спорта с высокопоставленным гостем состоялась встреча, на которой обсуждались вопросы развития Национального вида спорта-кураш. Во встрече приняли участие Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь IKA Мохаммад Резо.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по дальнейшему укреплению сотрудничества между IKA и нашей страной, организации семинаров по повышению квалификации тренеров и судей, налаживанию взаимного сотрудничества при проведении престижных соревнований.
Хайдар Фармон отметил дальнейшее укрепление развития кураша на международной арене, включение данной дисциплины в программу престижных комплексных соревнований, также подчеркнул подготовку к чемпионату мира, который пройдёт с 23 по 28 ноября текущего года в индийском городе Пуна. Кроме того, президент IKA пригласил официальных лиц узбекского спорта принять участие в первенстве планеты в качестве почётных гостей.
Адхам Икрамов и Ойбек Касимов также отметили новые планы Главы нашего государства по дальнейшему укреплению позиции кураша в мире, его перспективного развития. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по различным вопросам повестки дня.