Yaqin kunlargacha qadimgi tsivilizasiya oddiy va ibtidoiy ko'rinar edi. So'nggi yillarda qilingan ko'plab kashfiyotlar qadimgi madaniyatlar bilan bog'liq bir qator ajoyib faktlarni ochib berdi. Ma'lum bo'lishicha, o'sha davrda odamlar metallurgiya, matematika, kimyo, astronomiya va boshqa sohalarda ilg'or bilimlarga ega bo'lishgan.
1. Akveduklar va gidrotexnika
XXI asrda mamlakat hukumati suvga kirish muammosini hal qilish uchun 1500 yillik texnologiyaga murojaat qiladi, deb kim ham o'ylabdi deysiz? Ammo aynan Peru Respublikasi poytaxti Lima shahrida shunday hol sodir bo'lmoqda.
Peru jiddiy suv inqiroziga duch keldi, chunki suvning ifloslanishi va atrof-muhitning o'zgarishi butun mamlakat bo'ylab suv xavfsizligini zarar etkazmoqda. Peruning Sedapal kommunal suv ta'minoti kompaniyasi aholini toza suv bilan ta'minlash uchun eramizning 500 yillarida qurilgan qadimgi tosh kanallarni qayta tiklash bo'yicha yangi rejani ilgari surdi.
2. Po'lat
Qadimgi davrlarda Suriyaning Damashq shahri yirik metallga ishlov berish markazi bo'lgan. Damashq po'lati Wootz po'lati deb nomlanuvchi Osiyodan olib kelingan xom ashyolardan tayyorlangan. Kvant darajasida kimyoviy reaktsiyalarni yaratish uchun po'lat quyish jarayonida boshqa tarkibiy qismlar qo'shildi. U birinchi marta miloddan avvalgi 300 yil atrofida ishlatilgan, ammo 1100 yildan 1700 yilgacha yaqin Sharqda ommaviy ishlab chiqarilgan.
3. Beton
Rimliklar ohak, vulqon tosh va dengiz suvlarini aralashtirib beton yaratishgan. Ushbu uchta tarkibiy qismlarning birlashishi kimyoviy reaktsiyaning darhol boshlanishiga yordam berdi, unda ohak kul bilan tsementga aylandi. Dengiz suvi qo'shilishi bilan qadimgi beton tobermoritning ideal kristalli tuzilishini o'z ichiga olgan bo'lib, u zamonaviy muqobiliga qaraganda kattaroq kuch va mustahkamlikka ega.
4. Yo'l qurilishi
Hozirda eng yaxshi yo'lni yiliga qurish mumkin. Ammo har doim ham bunday emas. Qadimgi odamlar turli mintaqalar va mamlakatlardagi shahar va aholi punktlarini bog'laydigan yo'llar va tarmoqlarning muhimligini yaxshi bilishgan ... va ularni tezda qurishdi!
Qhapaq Nan yoki and asosiy yo'li bu qadimgi zamonlarda kuchli Ink imperiyasi tomonidan 30 ming kilometrdan ortiq uzunlikda ishlatilgan ulkan yo'llar tarmog'idir. Ink imperiyasining siyosiy va iqtisodiy qudratining asosi bo'lib, Hindistondan oldingi and madaniyatining sanoat, ma'muriy va marosim markazlarini bog'ladi.
5. Toshni kesish
Qadimgi tosh kesishning yorqin namunasini Boliviyadagi arxeologik yodgorlik bo'lgan Puma Ripkida topish mumkin, bu tarixchilarga ko'ra, 15000 yillik tarixga ega. U shunday ajoyib tosh tokchadan iboratki, go'yo toshlar olmos asbobi bilan o'yilganga o'xshaydi. 800 tonnagacha bo'lgan ulkan bloklar hatto tekis qirralarga ham ega. Ushbu kunlarda tokchaning aniqligini qayta tiklash urinishlari muvaffaqiyatsiz bo'ldi.
6. Qishloq xo'jaligi
Odamlarni qurbonlik qilish, odatda, asteklar va boshqa Mezoamerika madaniyati haqida o'ylaganda sodir bo'ladigan birinchi narsa. Biroq, bu tsivilizasiyalar haqiqiy yutuqlari bilan mashhur bo'ldi. Ulardan biri Chinampa qishloq xo'jaligi tizimi, "suzuvchi bog'lar" deb nomlangan bo'lib, uni Meksika vodiysidagi sayoz ko'l vodiylarida ko'rish mumkin.
7. Devorlar
Ink tsivilizasiyasi, shuningdek, Peru shahridagi Machu-Pikchu va Saksayuaman ham mukammal tosh ishlari bilan tanilgan. Tosh devorlari juda katta kesilgan poydevorlardan yasalgan bo'lib, ular qorishmasiz va benuqson aniqlik bilan bir-biriga mahkam o'rnashgan.
8. Shaharsozlik
Arxeologlar Pokistonda 5000 yillik Mohenjo Daroni kashf etganlarida, ular shaharning ajoyib tartib va obodlikni namoyish etganidan hayratda qoldilar. Uylarning g'ishtli hammomlari, hatto ko'plarida hojatxonalari ham bor edi. Ulardan oqava suvlar ko'chaning markazidan o'tib, g'isht yoki tosh plitalar bilan qoplangan g'isht kanalizasiyasiga oqardi. Qovoqsimon g'ishtdan qurilgan tsisterna va quduqlarda umumiy ichimlik suv ta'minoti mavjud edi. Shahar gullab-yashnagan paytda unda 40 mingga yaqin aholi istiqomat qilgan.
9. Astronomiya
Qadimgi Yunoniston sopol buyumlari tasvirlangan Burjlar, tubjoy amerikaliklarning quyoshning turib qolishi tasvirlangan tosh rasmlar, qadimgi Yapon qabrlaridagi yulduzli xaritalar, mashhur astronomik voqealarni aks ettiruvchi Avstraliya aborigenlarining tushlar haqidagi hikoyalari va Shotlandiyadagi 10 000 yillik megalitik taqvim – bularning barchasi shundan dalolat beradiki, dunyo bo'ylab qadimiy tsivilizasiyalar Kosmos haqida g'ayrioddiy tushunchaga ega edilar.
10. Qurollar
Qadimgi yunon olimi va muhandisi Arximed (mil. avv. 287-212) Sisiliyadagi tarixiy shahar Sirakuza kemalaridan himoya qilish uchun issiqlik nurlari qurolini yaratgan (ba'zan "o'lim nuri" deb nomlanadi).
Miloddan avvalgi II asr muallifi lyusianning so'zlariga ko'ra, qurol katta nur qaytaruvchi (masalan, bronza yoki misdan) yasalgan bo'lib, ular quyosh nurlarini kemalarga yaqinlashishga qaratgan va ularni yonib ketishiga olib kelgan.

Какие вещи в древности делали лучше нас?
Кто бы мог подумать, что правительство страны в XXI веке будет обращаться к 1500-летней технологии для того, чтобы решить проблему доступа к воде? Но именно это и происходит в Лиме –  ​​столице Республики Перу.
Перу столкнулась с серьезным водным кризисом, поскольку загрязнение воды и изменения, происходящие в окружающей среде, в совокупности подрывают водную безопасность всей страны. Коммунальная компания страны по водоснабжению Sedapal выдвинула новый план возрождения древней сети каменных каналов, построенных еще в 500 году нашей эры, чтобы обеспечить население чистой водой.
1. Сталь
Сирийский город Дамаск уже в древности был  крупным центром металлообработки.  Дамасская сталь производилась из завозимого из Азии сырья, известного как сталь Wootz. Другие компоненты добавлялись в процессе производства стали для создания химических реакций на квантовом уровне. Впервые она была использована около 300 г. до н.э., но массово производилась на Ближнем Востоке между 1100 и 1700 г.г.
1. Бетон
Римляне изготовляли бетон путем смешивания извести, вулканической породы и морской воды. Комбинация этих трех компонентов способствовала немедленному запусканию химической реакции, в которой известь вступала в реакцию с золой, чтобы стать цементом. Древний бетон с добавлением морской воды содержал идеальную кристаллическую структуру тоберморита, обладающую большей прочностью и долговечностью, чем современный аналог.
1. Дорожно-строительная
В наши дни приличное шоссе можно построить в лучшем случае за год. Но так было не всегда. Древние люди хорошо осознавали важность дорог и сетей, связывающих города и поселения в разных регионах и странах … и они строили их быстро!
Qhapaq Nan, или Главная дорога Анд, представляет собой огромную сеть дорог, в древности использовавшуюся могущественной Империей Инков, протяженностью более 30 000 километров. Она являлась основой политической и экономической мощи Империи инков и соединяла производственные, административные и церемониальные центры доиндийской культуры Анд.
1. Резка камня
Яркий пример древней камнерезной обработки можно найти в Puma Punku, археологическом памятнике в Боливии, имеющем по утверждению историков 15 000-летний возраст. Он содержит такую ​​невероятную каменную кладку, что создается впечатление, будто камни были вырезаны алмазным инструментом. Огромные блоки весом до 800 тонн отличаются идеально ровными краями. Попытки воспроизвести точность каменной кладки в наши дни не увенчались успехом.
1. Сельское хозяйство
Человеческое жертвоприношение – это первое, что обычно приходит в голову людям, когда они думают об ацтеках и других мезоамериканских культурах. Однако эти цивилизации прославились и настоящими достижениями. Одним из их них была сельскохозяйственная система Чинампа, так называемые «плавающие сады», которые можно увидеть на мелководных озерных долинах в долине Мексики.
1. Стены
Цивилизация инков известна также своими совершенными каменными работами, многие из которых можно увидеть и сегодня в Мачу-Пикчу и Саксайуаман в Перу. Каменные стены были созданы из громадных блоков, аккуратно разрезанных так, что плотно прилегали друг к другу без раствора и с непревзойденной точностью.
1. Градостроительство
Когда археологи обнаружили 5000-летний Мохенджо Даро в Пакистане, то были поражены тем фактом, что город демонстрировал исключительный уровень гражданской планировки и удобств. В домах имелись кирпичные ванные комнаты, а во многих были даже туалеты. Сточные воды из них стекали в кирпичные канализационные коллекторы, проходившие по центру улиц и покрытые кирпичами или каменными плитами. Цистерны и колодцы, которые были построены из клиновидных кирпичей, содержали общественные запасы питьевой воды. В период расцвета города в нем проживало около 40 000 жителей.
1. Астрономия
Созвездия, изображенные на древнегреческой керамике, наскальные рисунки коренных американцев с изображением солнцестояний, звездные карты в древних японских гробницах, истории о сновидениях австралийских аборигенов, отражающих известные астрономические события, и насчитывающий 10 000 лет мегалитический календарь в Шотландии – все это свидетельствует о  том, что древние цивилизации во всем мире обладали необычайным пониманием космоса.
1. Оружие
Древнегреческим ученым и инженером Архимедом (287 — 212 гг. до н.э.) было создано оружие теплового луча (иногда его называют «лучом смерти») для защиты от кораблей Сиракузы, исторического города на Сицилии.
Согласно автору 2-го века нашей эры Люциану, оружие было изготовлено из больших отражателей (возможно, из полированной бронзы или меди), которые фокусировали солнечный свет на приближающихся кораблях и вызывали их возгорание.