Toshkent xalqaro seminar ishtirokchilarini qutlaydi
Maʼlum qilganimizdek, bugun poytaxtimizda Osiyo Olimpiya kengashining (OOK) “Murabbiylar va hakamlar faoliyatini rivojlantirish” loyihasi asosida xalqaro seminar boshlandi. Sportni rivojlantirish vazirligida loyihaning ochilish qismi boʻlib oʻtdi. Unda Vazirlik va MOQ rahbariyati, Osiyo Olimpiya kengashi mutasaddilari va xalqaro federatsiyalardan jalb etilgan ekspertlar ishtirok etishdi. Mamlakatimizga tashrif buyurgan murabbiy va hakamlar ZOOM platformasi orqali oʻzlari joylashgan mehmonxonadan ulanishdi.
Tadbirni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov olib bordi. Dastavval soʻzga chiqqan Vazir Adham Ikramov mamlakatimizda Prezidentimiz tomonidan olib borilayotgan islohotlar, yurtimizda jismoniy tarbiya va sportga qaratilayotgan eʼtibor xususida toʻxtalib, bu kabi tadbirlarning oʻtkazilishi terma jamoalarimizning xalqaro maydonda yanada yuqori natijalar koʻrsatishi yoʻlida muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladi.
Oʻz navbatida, OOK mutasaddilari va xalqaro ekspertlar tadbirning yuqori saviyada tashkil etilgani, seminar oʻtkazish uchun barcha sharoitlar yaratilganini alohida eʼtirof etishdi.
Eslatib oʻtamiz, seminar dzyudo, boks, ogʻir atletika, sport kurashlari va suzish boʻyicha murabbiy va hakamlar uchun tashkil etilgan boʻlib, poytaxtimizga 14 mamlakatdan 240 nafar mutaxassis tashrif buyurgan.

Специалисты по различным видам спорта обучаются в Ташкенте у опытных профессионалов мирового масштаба
Как известно, сегодня в столице стартовал международный семинар по проекту Олимпийского совета Азии (ОСА) «Развитие тренерской и судейской деятельности». В Министерстве развития спорта состоялось открытие мероприятия. В нём приняли участие руководители Министерства и НОК, представители Олимпийского совета Азии и эксперты, привлечённые из Международных федераций. А тренеры и судьи, посетившие нашу страну, связались с официальными лицами через платформу Zoom из отелей, в которых они остановились.
Мероприятие провёл Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Выступая перед собравшимися, министр Развития спорта Адхам Икрамов прежде всего отметил проводимые Президентом реформы, в которых особое внимание уделяется развитию физической культуры и спорта в нашей стране, подчеркнув, что организация подобных мероприятий приобретает важное значение для достижения Национальными командами более высоких результатов на международной арене.
В свою очередь, официальные лица ОСА и международные эксперты отметили высокий уровень организации семинара, создание всех условий для его проведения.
Напомним, что мероприятие организовано для тренеров и судей по дзюдо, боксу, тяжёлой атлетике, спортивной борьбе и плаванию. В семинаре участвуют 240 зарубежных специалистов из 14 стран.