"DOING BUSINESS" reytingida O'zbekiston maqomini oshirish va 2020 yilga mo'ljallangan rejalar
Ushbu tsiklda biznes vakili o'z faoliyati uchun kerakli ob'ektni quradi, aloqa tarmoqlariga ulanadi, mol-mulkini sotadi, faoliyatni rivojlantirish uchun kredit oladi, soliq to'laydi va boshqa ko'plab jarayonlarga duch keladi. Bundan tashqari, ushbu reytingning tuzilishi va uning natijalari mamlakatimizda mahalliy va xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan biznes muhitdan xalqaro miqyosda dalolat beradi.
"Biznes yuritish" xalqaro reytingida mamlakatlarning pozitsiyalarini aniqlashda o'nta ko'rsatkich bo'yicha natijalar asos bo'lib xizmat qiladi. Shuningdek, quyidagi "biznesni yuritish — 2021" hisobotidan boshlab baholanadigan ko'rsatkichlar qatorida "Davlat xaridlari" indikatorini kiritish rejalashtirilgan.
So'nggi yillarda O'zbekistonda qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, xorijiy investorlar uchun mamlakat jozibadorligini oshirish maqsadida bir qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi, tadbirkorlarning erkin faoliyatiga to'sqinlik qilayotgan ortiqcha to'siq va tartib-qoidalar bekor qilindi.
O'zbekistonda amalga oshirilgan islohotlar natijasida "biznes yuritish" xalqaro reytingida so'nggi besh yilda 18 pozitsiyada yaxshilanish kuzatilmoqda. "Biznesni yuritish-2020" ning so'nggi hisobotida O'zbekiston reytingi 190 mamlakat orasida 76-o'rindan 69-o'ringa o'zgardi, shu bilan 7 pozitsiyaga ijobiy o'tishga erishildi.
So'nggi yillik hisobotda O'zbekiston reytingini oshirishning asosiy omillari sifatida quyidagi yo'nalishlar bo'yicha ko'rsatkichlar yaxshilanishi e'tirof etildi:
Natijada kengashning mustaqil a'zosining aksiyadorlik jamiyatlariga majburiy a'zolik va audit qo'mitasining mavjudligi to'g'risidagi talab qonun hujjatlarida belgilangan bo'lib, ozchilik aktsiyadorlarining himoyasi kuchaytirildi.
Xalqaro amaliyotda keng qo'llanilayotgan nizolarni hal etishning sudgacha bo'lgan mexanizmi shartnomalari ijrosini ta'minlashda mediatsiyadan foydalanishni rag'batlantirish mexanizmi qonun bilan mustahkamlab qo'yildi.
"Yashil yo'lak", "sariq yo'lak", "qizil yo'lak" – bojxona va chegara nazorati ostida xatarlarni boshqarish tizimi xalqaro savdoni soddalashtirish yo'nalishida to'liq ishga tushirildi.
Erishilgan ijobiy natijalarga qaramay, ayrim ko'rsatkichlar, jumladan, qurilish ruxsatnomalarini olish, kredit olish, soliq to'lash, mol-mulkni ro'yxatga olish, to'lovga layoqatsizlik qarorida islohotlarni izchil joriy etish bo'yicha kamchiliklar mavjud.
Shu munosabat bilan boshlangan islohotlar samaradorligini oshirish, yo'l qo'yilgan kamchilik va muammolarni bartaraf etish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 20 noyabrdagi "mamlakatimizda biznes muhitini yanada yaxshilash va tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi PQ-4525-sonli qarori qabul qilindi, amalga oshirilishi lozim bo'lgan qator chora-tadbirlar belgilandi, jumladan:
- sohada amalga oshirilayotgan islohotlarni joylarda ijrochilarga yetkazish bo'yicha mas'ul vazirlik va idoralarning Markaziy apparatida ishchi guruhlar tashkil etish;
-qurilish-montaj ishlari boshlanganligi to'g'risida tadbirkorlik subyektlari tomonidan bildirishnomalar yuborish tartibini bekor qilish;
- "hududiy elektr tarmoqlari" AJ mablag'lari hisobidan elektr tarmoqlariga quvvati 140 kilovatt bo'lgan elektr jihozlarini ulash jarayonida xarajatlarni amalga oshirish;
-tadbirkorlik subyektlari-yuridik shaxslar o'rtasida tomonlarning birining talabiga binoan ko'chmas mulkni sotib olish-sotish shartnomalarini notarial tasdiqlashda kommunal xizmatlar bo'yicha qarzdorlikni tekshirish talabini bekor qilish;
- hisobot davrida hisoblangan qo'shilgan qiymat solig'i summasining 60 kun ichida soliq tizimida hisobga olingan qiymat solig'i summasining bir qismini qaytarish tizimini amaliyotga joriy etish;
-eksport-import operatsiyalarini amalga oshirishda talab qilinadigan ruxsatnomalar va sertifikatlarni "yagona darcha"bojxona axborot tizimi orqali elektron shaklda rasmiylashtirish.
Yuqorida qayd etilgan chora – tadbirlarning o'z vaqtida amalga oshirilishi O'zbekiston natijalariga "Doing Business-2021" yillik hisobotida ijobiy ta'sir ko'rsatadi, mamlakatda biznes yuritish sharoitlarini yaxshilaydi va xalqaro maydonda o'z o'rnini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Improving the status of Uzbekistan in the "DOING BUSINESS" rating and plans for 2020
The international rating of the World Bank and the International Finance Corporation “Doing Business”, which assesses the ease of doing business in countries and the simplicity of their procedures, differs from a number of other ratings. It covers the entire life cycle, from the starting point of the business activity-the registration process to its completion.
In this cycle, a business representative for its activities carries out the construction of the necessary object, connects to communication networks, sells its property, takes a loan for the development of activities, pays taxes and faces numerous other processes. In addition, the structure of this rating and its results at the international level indicate the business environment created in the country for domestic and foreign investors.
The international rating "Doing Business" is based on the results of ten indicators when determining the positions of countries. Also, the indicator "Public Procurement" is planned to be included in the number of indicators that will be evaluated starting from the next report "Doing Business — 2021".
In recent years, in order to create a favorable business environment in Uzbekistan, increase the attractiveness of the country for foreign investors, a number of regulatory and legal acts have been adopted, excessive barriers and procedures that hinder the free activity of entrepreneurs have been abolished.
As a result of the implemented reforms in Uzbekistan, the international rating "Doing Business" has improved by 18 positions over the past five years. According to the results of the latest report “Doing Business-2020”, the rating of Uzbekistan among 190 countries has changed from 76th to 69th place, thus achieving a positive shift of 7 positions.
The main factors for improving the rating of Uzbekistan in the latest annual report are the improvement of indicators in the following areas:
As a result, the legislation establishes the requirement for mandatory membership in joint-stock companies of an independent member of the Board and the presence of an audit committee, thereby strengthening the protection of minority shareholders.
The mechanism for stimulating the use of mediation in the enforcement of contracts of the pre-trial dispute resolution mechanism, which is widely used in international practice, is enshrined in law.
In the direction of simplifying international trade, the risk management system for customs and border control – “green corridor”, “yellow corridor”, “red corridor” - has been fully launched.
Despite the positive results achieved, there are shortcomings in some indicators, including obtaining construction permits, obtaining a loan, paying taxes, registering property, and consistently implementing reforms in resolving insolvency.
In this regard, in order to improve the effectiveness of the initiated reforms, eliminate the shortcomings and problems, the decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-4525 of November 20, 2019 “On measures to further improve the business environment and improve the business support system in the country” was adopted, and a number of measures were identified that should be implemented, in particular:
- creation of working groups in the central office of the responsible ministries and departments to bring the reforms carried out in the field to the performers on the ground;
- cancellation of the procedure for sending notifications by business entities about the beginning of construction and installation works;
- implementation of expenses in the process of connecting electrical equipment with a capacity of up to 140 kilowatts to electric networks at the expense of JSC " Regional Electric Networks;
- cancellation of the requirement to check the debt for utilities when notarizing contracts for the purchase and sale of real estate between business entities-legal entities at the request of one of the parties;
- introduction into practice of the system of return within 60 days of the part of the amount of the value added tax taken into account in the taxation system exceeding the amount of the value added tax calculated for the reporting period;
- electronic registration of permits and certificates required for export-import operations through the customs information system “One window."
Timely implementation of the above measures will have a positive impact on the results of Uzbekistan in the annual report “Doing Business – 2021”, improve the business environment in the country and serve to strengthen its position in the international arena.
The information is taken from the website of the Ministry of Finance : https://www.mf.uz/home/o-ministerstve/press-sluzhba/minfin-news/