O'zbekiston 2020 tomonidan IQTISODIY ERKINLIK indeksida 114-o'rinni egallab, o'z reytingini 26 pozitsiyaga oshirdi
Iqtisodiy erkinlik indeksi 1995 yildan beri Wall Street Journal bilan hamkorlikda tadqiqot markazi "meros" jamg'armasi (meros jamg'armasi) tomonidan tuzilgan.
Indeks metodologiyasi
Iqtisodiy erkinlik indeksi – 12 ta guruh-qonun ustuvorligi, iqtisodiyotda davlatning roli, tartibga solish samaradorligi va bozor oshkoraligi bilan birlashtirilgan 4 ta komponent (mulk huquqi, sud samaradorligi, hukumatning yaxlitligi, soliq yuki, davlat xarajatlari, moliya salomatligi; tadbirkorlik erkinligi, mehnat erkinligi, pul erkinligi; savdo erkinligi, investitsiya erkinligi, moliyaviy erkinlik).
186 mamlakatlar indeksining yillik hisobotida 100 ballik tizim bo'yicha baholanadi. Har bir ko'rsatkich bo'yicha olingan ballar bir xil o'ziga xos tortishishlarga ega, umumiy baholash 12 komponentlarining o'rtacha arifmetik sifatida aniqlanadi.
Ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, indeksning qiymati qanchalik katta bo'lsa, davlat iqtisodiy jihatdan erkindir. Indeksga ko'ra, davlatlarning iqtisodiy erkinlik darajasi 5 toifalariga bo'linadi:
Iqtisodiyot butunlay bepul: 80-100 ball;
Iqtisodiyot asosan bepul: 70-79, 9 bal;
Iqtisodiyot o'rtacha darajada bepul: 60-69, 9 bal;
Iqtisodiyot asosan bepul emas: 50-59, 9 bal;
Iqtisodiyot butunlay bepul emas: 0-49, 9 bal.
Komponentlarning natijalari davlat organlari tomonidan e'lon qilingan ochiq ma'lumotlarga va turli xalqaro tashkilotlarning reytinglariga asoslangan (Jahon iqtisodiy forumi, Jahon banki, xalqaro valyuta jamg'armasi, Credendo Group, Transparency International va boshqalar).
"2020 iqtisodiy erkinlik indeksi" hisobotida ma'lumotlar bazasi 2018 yil 1 iyuldan 2019 yil 1 iyulgacha tahlil qilindi.
Yuqori natijalar
Singapur, Gonkong, yangi Zelandiya, Avstraliya, Shveytsariya, Irlandiya, Buyuk Britaniya, Daniya, Kanada, Estoniya:2020 yil uchun hisobotga ko'ra, top-10 natijalari quyidagi mamlakatlarga tegishli.
O'zbekiston Respublikasi
O'zbekiston dunyoda 114-o'rinni egallab, o'z reytingini 26 pozitsiyaga oshirdi.
O'zbekiston 100 ballik 57,2 ball to'pladi.
So'nggi 3 yil ichida reyting 38 pozitsiyasida yaxshilandi (2018 yil — 152 pozitsiyasi).
O'zbekiston Respublikasi ATR mintaqasida Vanuatu (+4.3), Qozog'iston (+4.2), Vetnam (+3.5) va Maldiv orollari (+3.3) bilan birga reytingning yuqoriligi bo'yicha eng yuqori 5 ta mamlakatga kirdi.
2020 - yilgi so'nggi hisobotga ko'ra, O'zbekiston savdo erkinligi komponenti nuqtai nazaridan eng yirik islohotchilar (62 mamlakat) qatoriga kiradi.
Osiyo-tinch okeani mintaqasi mamlakatlari orasida O'zbekiston 42 mamlakatdan 26 pozitsiyaga (+10 pozitsiyaga) ega.
Pastki natijalar
Dunyoning beshta mamlakatidan Kongo, Eritreya, Kuba, Venesuela va Shimoliy Koreya kiradi.
Yaxshilangan ishlash
O'zbekiston 12 ko'rsatkichdan 11 tasi ijobiy o'zgarishlarni qayd etdi. Biroq, ayrim sohalarda natijalar pastligicha qolmoqda.
O'zbekiston faoliyatining yaxshi ko'rsatkichlari:
Fiskal siyosat (98,9 bal, +0,2 o'sish) – so'nggi uch yil ichida byudjet kamomadiga asoslangan. O'zbekiston eng yuqori natijalarga erishgan davlatlardan biri.
Soliq yuki (91,6 bal, +0,3 o'sish) – YaIMning ulushi sifatida korxonalar, jismoniy shaxslarning daromadlari va umumiy yuk (shu jumladan to'g'ridan-to'g'ri va bilvosita soliqlar) bo'yicha soliq yukini o'z ichiga oladi. O'tgan hisobot bilan 0,9% pasayishi kuzatildi. Yangi tahrirda qabul qilingan soliq kodeksi ushbu komponentni yanada takomillashtirishga qaratilgan.
Davlat xarajatlari (74,7 bal, +7,3 o'sish) – byudjet taqsimoti asosida baholanmoqda, YaIMning 4,0% ga kamayishi kuzatilmoqda.
Biznes erkinligi (72,6 bal,+0,1 o'sish) – ishga tushirish, litsenziyalash, biznesni tugatish, shuningdek, elektr ta'minoti tizimiga ulanish jarayonlarini tahlil qilishga asoslangan.
Savdo erkinligi – 67.6 bal, +5 o'sish) - tovarlar va xizmatlar importi va eksportiga ta'sir qiluvchi o'rtacha tarif va tarifsiz to'siqlar bo'yicha baholanadi.
Yaxshilash uchun ustuvor yo'nalishlar
Moliyaviy erkinlik – 20 bal,+10 o'sish) - kreditlarni taqsimlashda davlatning aralashuvi, kapital bozorining rivojlanish darajasi va raqobat erkinligi darajasida baholanadi.Bu natija bu sohada islohotlarni amalga oshirish zarurligidan dalolat beradi.
Investitsiya erkinligi (20 bal, + 10 o'sish) - indeks odatda investitsiyalarga qo'llaniladigan turli tartibga solish cheklovlarini baholaydi. Yuqorida keltirilgan past natijalar shuni ko'rsatadiki, islohotlar sektorni chuqur tahlil qilish bilan amalga oshirilishi kerak.
Davlat integratsiyasi (28.2 bal,+3 o'sish) - komponent poraxo'rlik, davlat siyosatining shaffofligi, korruptsiya va davlat xizmatchilari faoliyatining shaffofligini tahlil qiladi. Ijobiy o'sishga qaramasdan, umumiy natijalar natijalarni yaxshilash uchun aniq choralar ko'rish zarurligini anglatadi.
Sud jarayonining samaradorligi (34.2 bal, -0.1 pasayish) - sud mustaqilligi ko'rsatkichlari, sud jarayoni samaradorligi, davlat xizmatining qarorlarida favoritizm va siyosatchilarga jamoatchilik ishonchi bo'yicha hisoblanadi.
Mulk huquqi – 59.1 bal, + 9.3 o'sish) - mulk va intellektual mulk huquqlariga, investorlarni himoya qilish qudratiga, mulkni musodara qilish xavfi va er boshqaruvi sifatiga asoslanadi.
Mehnat erkinligi (59.9 bal, + 1.2 o'sish)-mamlakat mehnat bozorining normativ-huquqiy bazasining eng kam ish haqiga taalluqli jihatlarini hisobga olgan holda; ishdan bo'shatishga to'sqinlik qiluvchi qonunlar; ishga qabul qilish va ishlagan soatlarga nisbatan nafaqa talablari va o'lchangan me'yoriy cheklovlar, shuningdek, mehnat bozorida ish bilan ta'minlanganlik imkoniyatlarining indikativ ko'rsatkichi sifatida ishchi kuchining ishtirok etish darajasi
Pul erkinligi (59.9 bal,+1 o'sish) – so'nggi uch yil ichida inflyatsiya darajasiga va narxlarni cheklashga asoslangan.

Узбекистан занял 114 место в индексе ЭКОНОМИЧЕСКОЙ СВОБОДЫ 2020, улучшив свой рейтинг на 26 позиций
Индекс экономической свободы составляется исследовательским центром Фонд «Наследие» (Heritage Foundation) в сотрудничестве с The Wall Street Journal с 1995 года.
Методология индекса
• Индекс экономической свободы — это комбинация из 12 компонентов (права собственности, судебная эффективность, целостность правительства; налоговая нагрузка, государственные расходы, фискальное здоровье; свобода предпринимательства, свобода труда, монетарная свобода; свобода торговли, инвестиционная свобода, финансовая свобода), которые объединены в 4 группы – Верховенство закона, Роль государства в экономике, Регулятивная эффективность и Прозрачность рынка.
• В годовом отчете индекса 186 стран оцениваются по 100-балльной системе. Баллы, полученные по каждому показателю, имеют одинаковый удельный вес, общая оценка определяется как средняя арифметическая из 12 компонентов.
• По мнению разработчиков, чем больше значение индекса, тем более государство экономически свободно. Согласно индексу, уровень экономической свободы государств делится на 5 категорий:
• Экономика полностью свободна: 80-100 баллов;
• Экономика в основном свободна: 70-79,9 баллов;
• Экономика умеренно свободна: 60-69,9 баллов;
• Экономика в основном несвободна: 50-59,9 баллов;
• Экономика полностью несвободна: 0-49,9 баллов.
• Результаты компонентов основаны на открытых данных, опубликованных государственными органами и рейтингов различных международных организаций (Всемирный экономический форум, Всемирный банк, Международный валютный фонд, Credendo Group, Transparency International и другие).
• В докладе «Индекс экономической свободы 2020» была проанализирована база данных с 1 июля 2018 года по 1 июля 2019 года.
Высокие результаты
• Согласно отчету за 2020 год, топ-10 результатов принадлежат следующим странам:Сингапур, Гонконг, Новая Зеландия, Австралия, Швейцария, Ирландия, Великобритания, Дания, Канада, Эстония.
Республика Узбекистан
• Узбекистан занял 114 место в мире, улучшив свой рейтинг на 26 позиций.
• Узбекистан набрал 57,2 из 100 баллов.
• За последние 3 года рейтинг улучшен на 38 позиций (2018 год — 152 позиция).
• В регионе АТР Узбекистан с улучшением значения рейтинга + 3.9 балла наряду с Вануату (+4.3), Казахстаном (+4.2), Вьетнамом (+3.5) и Мальдивами (+3.3) вошёл в Топ-5 стран по росту рейтинга.
• Согласно последнему отчету за 2020 год Узбекистан входит в число крупнейших реформаторов (62 стран) с точки зрения компонента Свободы торговли.
• Среди стран Азиатско-Тихоокеанском региона Узбекистан занимает 26 позицию (+10 позиций от предыдущего отчёта) из 42 стран.
Нижние результаты
• В нижнюю пятерку стран мира входят Республика Конго, Эритрея, Куба, Венесуэла и Северная Корея.
Улучшенные показатели
• Узбекистан отметил положительные изменения в 11 из 12 показателей. Тем не менее, результаты в некоторых областях остаются низкими.
• Хорошие показатели деятельности Узбекистана:
• Фискальная политика (98,9 баллов, +0,2 рост– основывается на дефиците бюджета за последние три года. Узбекистан — одна из стран с самыми высокими результатами.
• Налоговая нагрузка (91,6 баллов, +0,3 рост– включает в себя налоговую нагрузку на прибыль предприятий, доходы физических лиц и общую нагрузку (включая прямые и косвенные налоги) в процентах от ВВП. С прошлым отчётом наблюдается снижение на 0,9%. Налоговый кодекс, принятый в новой редакции, направлен на дальнейшее совершенствование этого компонента.
• Государственные расходы (74,7 баллов, +7,3 рост– оцениваются на основе распределения бюджета, наблюдается снижение расходов на 4,0% от ВВП.
• Свобода бизнеса (72,6 баллов,+0,1 рост– базируется на анализе процессов запуска, лицензирования, прекращения бизнеса, а также подключения к системе электроснабжения.
• Свобода торговли (67.6 баллов, +5 рост– оценивается по средним тарифным и нетарифным барьерам, которые влияют на импорт и экспорт товаров и услуг.
Приоритетные направления  для улучшения
• Финансовая свобода (20 баллов,+10 рост– оценивается по уровню вмешательства государства в распределение кредитов, уровню развития рынка капитала и свободу конкуренции.Данный результат свидетельствует о необходимости проведения реформ в этой сфере.
• Свобода инвестиций (20 баллов,+10 рост– индекс оценивает различные нормативные ограничения, которые обычно налагаются на инвестиции. Вышеупомянутые низкие результаты показывают, что реформы должны проводиться с тщательным анализом сектора.
• Государственная интеграция (28.2 баллов,+3 рост– компонент анализирует показатели взяточничества, прозрачности государственной политики, коррупции и прозрачности деятельности государственных служащих. Несмотря на положительный рост, тем не менее, общий результат подразумевает необходимость принятия конкретных мер для улучшения результатов.
• Эффективность судебного процесса (34.2 баллов, -0.1 снижение– рассчитывается по показателям судебной независимости, эффективности судопроизводства, фаворитизма в решениях государственной службы и общественного доверия к политикам.
• Право собственности (59.1 баллов,+9.3 рост– основывается на имущественных и интеллектуальных правах собственности, силе защиты инвесторов, риске конфискации имущества и качестве управления земельными ресурсами.
• Свобода труда (59.9 баллов,+1.2 рост) – мера, учитывающая аспекты нормативно-правовой базы рынка труда страны, касающиеся минимальной заработной платы; законов, препятствующих увольнениям; требования к выходным пособиям и измеримые нормативные ограничения в отношении найма и отработанных часов, а также уровень участия рабочей силы в качестве индикативного показателя возможностей трудоустройства на рынке труда
• Монетарная свобода (59.9 баллов,+1 рост) – основана на уровне инфляции за последние три года и ограничении цен.