21 Oktyabr 2022 2568
Seulda Milliy Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasining (MOQA) XXVI Bosh Assambleyasi o‘z yakuniga yetdi
Tadbir davomida shahar meri Sixun Ox Koreya Respublikasi poytaxti 2036-yilgi yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarini o‘tkazishga katta qiziqish bildirayotganini ma’lum qildi.
Koreyaliklar 2002-yilgi Osiyo o‘yinlarini o‘zida qabul qilgan Busan nomzodini ham ko‘rib chiqish ehtimolini bildirgan. Eslatib o‘tamiz, Seul 1988-yil yozgi Olimpiadaga mezbonlik qilgan. Ushbu poytaxt shahar 2032-yilgi yozgi Olimpiada mezbonligini qo‘lga kiritish uchun ham urinib ko‘rgan edi.
Ma’lumot uchun, Koreya Respublikasidan tashqari Misr, Vengriya, Qatar, Ispaniya, Turkiya, Rossiya, Meksika, Hindiston, Buyuk Britaniya, Germaniya mamlakatlari ham 2036-yilda 4 yillikning eng nufuzli musobaqasini qabul qilish istagida.

21 Октября 2022 2461
Во время мероприятия мэр города Сихун Ох объявил, что столица Республики Корея проявляет большой интерес к проведению Летних Олимпийских и Паралимпийских игр 2036 года.
Представители данной страны также указали на возможность рассмотрения кандидатуры Пусана, который принимал у себя Азиатские игры 2002 года. Напомним, что Сеул принимал летние Олимпийские игры 1988 года. Эта столица также претендовала на проведение летних ОИ 2032 года.
Помимо Республики Корея стремятся принять главные старты четырёхлетия в 2036 году также и Египет, Венгрия, Катар, Испания, Турция, Россия, Мексика, Индия, Великобритания, Германия.