Parij-2024 Olimpiadasiga yo'llanma beradigan Osiyo kubogining mezboni aniqlandi
Kuala-Lumpur shahrida (Malayziya) boʻlib oʻtgan Osiyo Futbol Konfederatsiyasi Musobaqalar qoʻmitasining beshinchi yigʻilishida Qatar davlati 23 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasidagi Osiyo Kubogi-2024 mezboni sifatida ma'lum qildindi.
Shu tariqa, joriy yil jahon chempionatini qabul qiladigan qatarliklar boʻlajak musobaqani ham oʻzlarida oʻtkazishadi. Mezbon mamlakat Eron, Saudiya Arabistoni, Oʻzbekiston, BAA kabi nomzodlar orasidan tanlab olingan.
Reglament boʻyicha, Qatarda oʻtadigan Osiyo kubogida kuchli uchlikka kirgan jamoalar toʻgʻridan toʻgʻri Parij-2024 Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanmani qoʻlga kiritadi. Toʻrtinchi oʻrin sohibi esa qitʼalararo oʻtish bosqichi orqali litsenziya uchun kurashish imkoniyatini saqlab qoladi.

30 Сентября 2022 2481
Объявлена страна-хозяйка лицензионного Кубка Азии, на котором будут разыграны путёвки на ОИ Париж-2024
На пятом заседании Комитета соревнований Азиатской конфедерации футбола в Куала-Лумпуре Государство Катар объявлено местом проведения Кубка Азии 2024 ™ среди игроков до 23 лет.
Таким образом, катарцы, которые примут чемпионат мира в этом году, также проведут у себя предстоящий лицензионный Кубок Азии. Принимающая страна была выбрана из таких кандидатов, как Иран, Саудовская Аравия, Узбекистан, ОАЭ.
Команды, вошедшие в тройку лучших на Кубке Азии в Катаре, напрямую получат путёвки на Олимпийские игры Париж-2024. А занявшая четвертое место дружина сохранит возможность побороться за лицензию через межконтинентальные стыковые матчи.