16 Sentyabr 2022 8859
Olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarida nogironligi boʻlgan hamyurtlarimiz uchun amaliy imtihonlar oʻtkazilmoqda
Yurtimizda Paralimpiya sport turlarini ommalashtirish, iqtidorli sportchilarni aniqlash, tanlash va saralash hamda ularni professional sportchilar sifatida tayyorlashning yangi tizimi yoʻlga qoʻyilganligi mamlakatimizda Paralimpiya harakatiga qaratilayotgan yuksak eʼtibor va gʻamxoʻrlikning yaqqol namunasidir.
Xususan, 2022/2023 oʻquv yilidan boshlab, ilk marotaba aynan nogironligi bor yoshlarimiz uchun Olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarida paralimpiya yoʻnalishi uchun 10 foizlik qabul kvotalari ajratildi.
Bugungi kunda mazkur yoʻnalishda oʻqish istagini bildirgan 300 nafardan ziyod matonatli yoshlarimiz tomonidan hujjatlar topshirilgan boʻlib, 145 nafari imtihon natijalari asosida tanlab olinishi rejalashtirilgan.
Bugun Respublikamizning 5 ta Olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida paralimpiya yoʻnalishi boʻyicha 1-kursga kasbiy (ijodiy) imtihonlar jarayoni boshlandi. Unda Urganch, Qarshi, Navoiy, Nukus hamda Termizda jami 138 nafar yoshlar ishtirok etdi.
Milliy Paralimpiya qoʻmitasining maʼlum qilishicha, ushbu imtihonlardan muvaffaqiyatli oʻtgan oʻquvchilar Markazning para yengil atletika, para dzyudo, para suzish, para velosport, para akademik eshkak eshish, para pauerlifting va para taekvondo sport turlari boʻyicha 1-kurs talabasiga aylanadi.

16 Сентября 2022 8486
В Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта проводятся практические экзамены для соотечественников с ограниченными физическими возможностями
Популяризация Паралимпийских видов спорта в нашей стране, внедрение новой системы выявления и отбора талантливых атлетов, а также подготовки их в качестве профессиональных спортсменов являются ярким примером высокого внимания и заботы, уделяемого со стороны государства Паралимпийскому движению.
В частности, впервые с 2022/2023 учебного года для молодёжи с ограниченными физическими возможностями в Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта были выделены 10-процентные квоты приёма на Паралимпийское направление.
На сегодняшний день более 300 желающих учиться в этом направлении, подали документы. И 145 из них планируется отобрать по результатам экзаменов.
Сегодня в 5 Центрах подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта Республики начался процесс профессиональных (творческих) экзаменов на 1 курс по Паралимпийскому направлению. В нём приняли участие 138 молодых людей из Ургенча, Карши, Навои, Нукуса и Термеза.
По информации Национального Паралимпийского комитета, учащиеся, успешно сдавшие эти экзамены, станут студентами 1-го курса Центра по пара-лёгкой атлетике, пара-дзюдо, пара-плаванию, пара-велоспорту, пара-академической гребле, пара-пауэрлифтингу и пара-таэквондо.