7 Sentyabr 2022 2573
Milliy Olimpiya qo‘mitasi qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi sportchilarning genetik va fenotopik imkoniyatlarini o‘rganib, ularga ratsional ovqatlanish hamda mashg‘ulot yuklamalarini to‘g‘ri taqsimlash bo‘yicha tavsiyalar berish masalasi bo‘yicha ishlashda davom etmoqda.
Mazkur yo‘nalish atletlarimizning muvaffaqiyatga erishishi yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi. Qolaversa, bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 5 maydagi «2022 yilda Xanchjou shahrida (Xitoy) bo‘lib o‘tadigan XIX yozgi Osiyo va IV Paraosiyo o‘yinlariga O‘zbekiston sportchilarini kompleks tayyorlash to‘g‘risida»gi PQ-234-sonli Qarorda ham bu mavzu bo‘yicha alohida topshiriqlar berilgan.
Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi mutaxassislari ushbu yo‘nalishda doimiy izlanishlar olib borishmoqda. Jumladan, markazda «Olimpik» futbol klubi, qilichbozlik va ot sporti bo‘yicha terma jamoalar a’zolari ana shunday tekshiruvdan o‘tkazildi. Shuningdek, mutaxassislar og‘ir atletika va yengil atletika terma jamoalarining bazalariga borib, mashg‘ulot jarayoniga halal bermagan holda tahlil olishmoqda.
Sportchilarimizning genetik va fenotopik imkoniyatlarini o‘rganish ishlari sentyabr oyi mobaynida barcha terma jamoalar miqyosida tasdiqlangan ro‘yxat asosida davom ettiriladi.

7 Сентября 2022 2576
РНПЦСМ проводит исследовательскую работу в целях изучения генетических и фенотипических признаков спортсменов
Республиканский научно-практический центр спортивной медицины (РНПЦСМ) при Национальном Олимпийском комитете продолжает работать над исследованием генетических и фенотопических признаков спортсменов и предоставлением им рекомендаций по рациональному питанию и правильному распределению тренировочных нагрузок.
Данное направление имеет важное значение на пути к успеху атлетов. Кроме того, в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 5 мая 2022 года № ПП-234 «О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XIX летним Азиатским и IV Паразиатским Играм, проводимым в городе Ханчжоу (Китай) в 2022 году» также даны отдельные поручения по данной теме.
Специалисты РНПЦСМ постоянно проводят исследования в этом направлении. В частности, сегодня в Центре был проведён медосмотр членов футбольного клуба «Олимпик», сборных по фехтованию и конному спорту. Эксперты посетили также базы команд по тяжёлой и лёгкой атлетике. Не создавая неудобств проведению сборов, получили необходимые анализы.
Работа по изучению генетических и фенотопических возможностей спортсменов продолжается, и пройдёт в течение сентября на основе утверждённого списка для всех Национальных сборных.