12 Oktyabr 2020 6822
COVID-19 haqida qisqacha ma'lumot (ingliz tilidagi qisqartma. COronaVIrus Disease 2019), ilgari coronavirus infektsiyasi 2019-nCoV-SARS-CoV-2 (2019-nCoV) koronavirusidan kelib chiqqan potentsial og'ir o'tkir respirator infektsiya. Bu o'tkir respirator virusli o'pka infektsiyasi shaklida va og'ir shaklda yuzaga kelishi mumkin bo'lgan xavfli kasallikdir.
COVID-19 va antidoping davolash bo'yicha sportchilar va sport shifokorlari nimani bilishlari kerak?
Har bir insonda, shu jumladan sportchilarda yuqtirish va kasal bo'lish ehtimoli yuqori. Agar sportchi COVID-19 bilan kasallangan bo'lsa, u O'zR SSV tomonidan qabul qilingan protokollarga muvofiq infektsiya vaqtida dori-darmon va parvarish terapiyasini o'tkazishni talab qiladi. Odatda, sportchilar simptomlarni bartaraf etish uchun shifokor tomonidan tavsiya etilgan yoki retsept olganlarida, ular sportda taqiqlangan mahsulot holatini tekshirishlari kerak.
Sportchilar davolanish vaqtida antidoping qoidalarini yodda tutishlari kerak bo'lsa-da, birinchi navbatda, sportchilar favqulodda vaziyatlarda eng yaxshi va o'z vaqtida yordam olishlari kerak. Sportchilar dopingga qarshi qoidalar tufayli davolanishni hech qachon tark etmasligi yoki kechiktirmasligi kerak; buning o'rniga ular o'z harakatlarini o'z mamlakatlarining antidoping tashkilotlari bilan muvofiqlashtirishlari kerak (bizning holatlarimizda — bu farmakologik preparatlardan terapevtik foydalanish uchun ruxsat olish uchun shoshilinch yordam ko'rsatilgandan so'ng O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi milliy antidoping agentligi (UzNADA).

12 October 2020 6957
Briefly about COVID-19 — (abbreviation for COronaVIrus Disease 2019), formerly coronavirus infection 2019-nCoV-a potentially severe acute respiratory infection caused by the coronavirus SARS-CoV-2 (2019-nCoV). It is a dangerous disease that can occur both in the form of an acute respiratory viral infection of a mild course, and in a severe form.
What should athletes and sports doctors know about COVID-19 treatment and anti-doping?
The possibility of getting infected and getting sick is high for every person, including athletes. If an athlete becomes infected with COVID-19, he / she will need medication and maintenance therapy during the infection, according to the accepted protocols of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan. Generally, when athletes receive a recommendation or prescription from a doctor for symptom relief, they should check the prohibited status of the product in the sport.
While it is helpful for athletes to keep anti-doping rules in mind during treatment, the priority should always be to ensure that athletes receive the best and most timely emergency care. Athletes should never refuse or delay treatment because of anti-doping rules; instead, they must coordinate their actions with the anti-doping organizations of their country (in our case, the National Anti-Doping Agency under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan (UzNADA) after emergency treatment, in order to obtain permission for the therapeutic use of pharmacological drugs.
It is known that the most effective in solving issues of prevention and control of viral diseases are vaccinations-vaccination.