12 Oktyabr 2020 6822
COVID-19 haqida qisqacha ma'lumot (ingliz tilidagi qisqartma. COronaVIrus Disease 2019), ilgari coronavirus infektsiyasi 2019-nCoV-SARS-CoV-2 (2019-nCoV) koronavirusidan kelib chiqqan potentsial og'ir o'tkir respirator infektsiya. Bu o'tkir respirator virusli o'pka infektsiyasi shaklida va og'ir shaklda yuzaga kelishi mumkin bo'lgan xavfli kasallikdir.
COVID-19 va antidoping davolash bo'yicha sportchilar va sport shifokorlari nimani bilishlari kerak?
Har bir insonda, shu jumladan sportchilarda yuqtirish va kasal bo'lish ehtimoli yuqori. Agar sportchi COVID-19 bilan kasallangan bo'lsa, u O'zR SSV tomonidan qabul qilingan protokollarga muvofiq infektsiya vaqtida dori-darmon va parvarish terapiyasini o'tkazishni talab qiladi. Odatda, sportchilar simptomlarni bartaraf etish uchun shifokor tomonidan tavsiya etilgan yoki retsept olganlarida, ular sportda taqiqlangan mahsulot holatini tekshirishlari kerak.
Sportchilar davolanish vaqtida antidoping qoidalarini yodda tutishlari kerak bo'lsa-da, birinchi navbatda, sportchilar favqulodda vaziyatlarda eng yaxshi va o'z vaqtida yordam olishlari kerak. Sportchilar dopingga qarshi qoidalar tufayli davolanishni hech qachon tark etmasligi yoki kechiktirmasligi kerak; buning o'rniga ular o'z harakatlarini o'z mamlakatlarining antidoping tashkilotlari bilan muvofiqlashtirishlari kerak (bizning holatlarimizda — bu farmakologik preparatlardan terapevtik foydalanish uchun ruxsat olish uchun shoshilinch yordam ko'rsatilgandan so'ng O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi milliy antidoping agentligi (UzNADA).

12 Октября 2020 6671
Кратко о COVID-19 — (аббревиатура от англ. COronaVIrus Disease 2019), ранее коронавирусная инфекция 2019-nCoV — потенциально тяжёлая острая респираторная инфекция, вызываемая коронавирусом SARS-CoV-2 (2019-nCoV). Представляет собой опасное заболевание, которое может протекать как в форме острой респираторной вирусной инфекции лёгкого течения, так и в тяжёлой форме.
Что должны знать спортсмены и спортивные врачи о лечении COVID-19 и антидопинге?
Возможность заразиться и заболеть высока у каждого человека, в том числе и у спортсменов. Если спортсмен заразится COVID-19, ему потребуются проведение лекарственной и поддерживающей терапии во время инфекции, согласно принятым протоколам МЗ РУз. Как правило, когда спортсмены получают рекомендацию или рецепт врача для облегчения симптомов, они должны проверить запрещенный статус продукта в спорте.
Хотя спортсменам полезно помнить об антидопинговых правилах во время лечения, приоритет всегда должен заключаться в том, чтобы спортсмены получали самую лучшую и своевременную помощь в чрезвычайных ситуациях. Спортсмены никогда не должны отказываться или откладывать лечение из-за антидопинговых правил; вместо этого они должны координировать свои действия с антидопинговыми организациями своей страны (в нашем случае — это Национальное антидопинговое агентство при Кабинете министров Республики Узбекистан (UzNADA) после оказания неотложной помощи, чтобы получить разрешение на терапевтическое использование фармакологических препаратов.
Известно, что наибольшую эффективность в решении вопросов профилактики и борьбы с вирусными заболеваниями оказывают прививки – проведение вакцинации.