Oʻzbek boksida ish boshlagan kubalik murabbiylar matbuot anjumanida rasman tanishtirildi
Yaqinda boks boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasida 4 nafar kubalik mutaxassis faoliyat boshladi. MOQda terma jamoa murabbiylar shtabining yangi tarkibi bilan matbuot anjumani oʻtkazildi. Tadbir avvalida Oʻzbekiston boks federatsiyasi bosh kotibi Shohid Tillaboyev yaqinda terma jamoaga bosh murabbiy etib tayinlangan Toʻlqin Qilichev, qolaversa, Kubadan jalb etilgan 4 nafar mutaxassisni rasman tanishtirdi.
Dastavval Toʻlqin Qilichev murabbiylar shtabi oldiga qoʻyilgan yangi vazifalar haqida gapirib, kubalik mutaxassislar bilan ishlash rejasiga toʻxtalib oʻtdi. Unga koʻra, professor Karlos Villyanueva, murabbiylar Xuan Enrike Tissert va Xulio Li Echavarria, fizioterapevt Xesus Alberto Monterodan iborat guruh barcha yoshdagi ham erkaklar, ham ayollar terma jamoalari bilan ishlab, oʻzbek boksi rivojini butunlay yangi bosqichga olib chiqishda yordam beradi.
Kubalik mutaxassislarning kelgusida Oʻzbekiston va Kuba vakillari toʻqnash kelgan taqdirda sport prinsiplaridan kelib chiqib, hamyurtlarimizning gʻalabasi uchun bor kuchlarini ishga solishlari haqidagi vaʼdasi koʻpchilikning olqishiga sazovor boʻldi.
Mutaxassislar orasida eng taniqlisi professor Karlos Villyanueva boʻlib, u zamonaviy Kuba boksining shakllanishida katta xizmat qilgan. Ushbu inson bir necha oydan beri mamlakatimiz boksi bilan yaqindan tanishib kelmoqda. U kelgusida har bir yosh va vazn toifalari uchun alohida mashgʻulotlar rejasi ishlab chiqilishi, hududlardan iqtidorli yoshlarni seleksiya qilishdagi oʻziga xosliklar haqida gapirib oʻtdi. Shuningdek, u kelasi yil Toshkentda birinchi bor oʻtadigan jahon chempionati, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik va unda yuqori natija qayd etishga katta eʼtibor qaratilishiga ham alohida toʻxtaldi.
Anjuman qiziqarli bahs-munozaralarga boy boʻlib, ommaviy axborot vositalari vakillari va mutaxassislar oʻzlarini qiziqtirgan barcha savollariga atroflicha javob olishdi.

26 Августа 2022 3893
Кубинские тренеры, которые начали работать в узбекском боксе, были официально представлены на пресс-конференции
В сборной Узбекистана по боксу недавно свою деятельность начали 4 кубинских наставника. В НОК состоялась пресс-конференция с новым составом тренерского штаба отечественной сборной. В начале мероприятия новоиспечённый Генеральный секретарь Федерации Шохид Тиллабоев официально представил недавно назначенного главным тренером Национальной команды Тулкина Киличева, а также 4 специалистов, привлечённых с Кубы.
Сначала Тулкин Киличев рассказал о новых задачах, поставленных перед тренерским штабом, и остановился на плане работы с кубинскими специалистами. Команда в составе профессора Карлоса Вильянуэвы, тренеров Хуана Энрике Тиссерта и Хулио Ли Эчаваррии, физиотерапевта Хесуса Альберто Монтеро будет работать с мужскими и женскими сборными всех возрастов и поможет вывести развитие узбекского бокса на совершенно новый уровень.
Кубинские специалисты пообещали сделать всё возможное для победы наших соотечественников, исходя из спортивных принципов, даже в случае если предстоит встреча представителей Узбекистана и Кубы.
Наиболее известным среди специалистов является профессор Карлос Вильянуэва, который внёс большой вклад в становление современного кубинского бокса. Этот человек уже несколько месяцев близко знаком с узбекской школой бокса. Он рассказал о перспективах разработки индивидуального плана тренировок для каждой возрастной и весовой категорий, особенностях отбора талантливой молодёжи из регионов. Он также отметил, что большое внимание будет уделено подготовке к чемпионату мира, который впервые пройдёт в Ташкенте в следующем году, летним Олимпийским играм Париж-2024 и достижению на них высоких результатов.
Конференция была насыщена интересными дискуссиями, представители средств массовой информации и специалисты получили исчерпывающие ответы на все интересующие их вопросы.